Jacek Kurski nie jest już prezesem TVP

Odwołała go Rada Mediów Narodowych. Nowym prezesem został Mateusz Matyszkowicz, dotychczasowy członek zarządu TVP.

Rada Mediów Narodowych na wniosek przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa zarządu Telewizji Polskiej. Za odwołaniem głosowali wszyscy członkowie rady wchodzący w jej skład z ramienia PiS. Jednocześnie rada – bez konkursu – wybrała na nowego prezesa Mateusza Matyszkowicza (na zdjęciu), dotychczasowego członka zarządu Telewizji Polskiej.

Ani Rada Mediów Narodowych, ani Kurski nie podali powodów odwołania. Były już prezes TVP opublikował jedynie wpis na Twitterze [pisownia oryginalna]:

 "Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania. Telewizja, kt. oddałem 7 ostatnich lat jest dziś u szczytu potęgi, wspaniała jak nigdy. Z serca dziękuję Widzom i ludziom TVP" 

 Część komentatorów nieoficjalnie sugeruje, że Kurski może teraz wejść w skład rządu i przygotowywać strategię informacyjną związaną z przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

 Jacek Kurski na stanowisko prezesa TVP został powołany w styczniu 2016 r. Już raz został odwołany (wiosną 2020 r.), ale po kilku miesiącach powrócił do TVP jako doradca zarządu. W sierpniu 2020 r. ponownie został prezesem Telewizji Polskiej.

 Mateusz Matyszkowicz, przed dołączeniem do zarządu TVP, był m.in. dyrektorem programowym TVP, szefem TVP1 i TVP Kultura. Wcześniej był publicystą związanym ze środowiskiem „Frondy”.

Piotr Machul 353 Artykuły

Zajmuje się tematyką mediową, głównie telewizyjną i radiową. Przeżył kilkuletni romans z copywritingiem. Zdecydowanie woli dziennikarstwo. Dziwne, że nie mieszka w czeskiej Pradze, bo uwielbia to miasto.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.