Nagroda Literacka Nike 2022 dla "Mondo cane" Jerzego Jarniewicza

Nike za najlepszą książkę minionego roku otrzymało "Mondo cane" Jerzego Jarniewicza. Tomik poezji zwyciężył po raz szósty w historii konkursu. Nagrodę publiczności wręczono Joannie Ostrowskiej za książkę "Oni. Homoseksualiści w czasach II wojny światowej".

- Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji, która może być kołem ratunkowym - powiedział Jerzy Jarniewicz podczas odbierania nagrody.

- Tom wyreżyserowany przez autora zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te "krańcówki". ..Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu. Jest tu wszystko, na co tak bardzo pragnęliście patrzeć, i na co tak bardzo patrzeć wam nie dano – pisze o tomiku poezji wydawca.

Jerzy Jarniewicz jest filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce'a, Philipa Rotha i Craiga Raine’a).

W finale 26. Nagrody Literackiej Nike znalazły się trzy powieści, biografia, esej, reportaż historyczny i tom poetycki. Tegoroczne nominacje otrzymali: "Chamstwo", Kacper Pobłocki, Czarne; "Golem", Maciej Płaza, W.A.B.; "Pulverkopf", Edward Pasewicz, Wielka Litera; "Rozpływaj się", Anna Cieplak, Wydawnictwo Literackie; "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej", Joanna Ostrowska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej; "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana", Artur Domosławski, Wielka Litera oraz zwycięski tomik poezji Jarniewicza (Biuro Literackie).

W skład tegorocznego jury nagrody weszli: Marek Beylin, Przemysław Czapliński (przewodniczący), Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Lista 20 nominowanych została ogłoszona w maju. Pod koniec sierpnia z dwudziestki jury wybrało siedmiu finalistów. Decyzję o wyborze laureata jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę. Organizatorami są Fundacja Nagrody Literackiej Nike i "Gazeta Wyborcza", fundatorem – Fundacja Agory. Uroczysta gala wręczenia 26. Nagrody Literackiej Nike odbyła się 2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.