Żabka z nową platformą komunikacyjną

"Uwolnij swój czas" zamiast "Mały wielki sklep".

Grupa Żabka uznała, że nadszedł czas, by odnoszącą duże sukcesy platformę komunikacyjną “Mały wielki sklep”, za którą odpowiadała agencja PZL, zastąpiła nowa. To odzwierciedlenie sytuacji, w której Żabka to nie tylko sklepy w formacie convenience (skądinąd cały czas dynamicznie rosnącym, w tempie ok. tysiąc nowych sklepów rocznie), ale cały ekosystem pozwalający towarzyszyć konsumentom wszędzie tam, gdzie spędzają czas. Obejmuje m.in. aplikacje mobilne (flagowa Żappka – 10 mln pobrań, a także Jush i Delio związane z nowymi usługami e-commerce), automaty vendingowe, sklepy samoobsługowe (Żabka Nano), sezonowe i ustawiane na eventach (Żabka Mobilna) oraz usługi cateringowe (przejęte marki Maczfit i Dietly).

Nowe hasło “Uwolnij swój czas” będzie komunikowane w ramach kampanii 360 stopni, m.in. w spotach produktowych pokazujących, jak Żabka ułatwia konsumentom codzienne życie, zdejmując z nich np. obowiązek przygotowywania posiłków (zastępuje je szeroki asortyment dostępnych w sklepach przekąsek dań gotowych) i pozwalając “robić to, co lubisz”. Autorem koncepcji kreatywnej jest agencja Ogilvy. Za działania w kanałach digtal i social mediach odpowiada agencja Cukier. Zakupem mediów zajął się dom mediowy SparkFoundry, a materiały BTL przygotowała agencja Just.

Zmianom w komunikacji towarzyszy stałe unowocześnianie sklepów fizycznych wzbogacanych o ofertę gastronomiczną Żabka Cafe i szereg usług oszczędzających czas klientów (odbiór przesyłek, płacenie rachunków, wypłaty gotówki itp.). W ostatnim roku w sklepach Żabki pojawiło się 1250 nowych produktów, w tym 430 na wyłączność, a liczba produktów marek własnych w sieci sięga już 118. Żabka ma już w Polsce 8784 sklepów, do końca br. – jak zapowiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Anna Grabowska, wiceprezes ds. strategii konsumenckich w Grupie Żabka – będzie ich 9 tys. Zakupy w sklepie Żabka trwają średnio poniżej 2 minut, co pokazuje, że robią je rzeczywiście konsumenci ceniący swój czas. Stale rośnie też sprzedaż produktów “on the go” takich jak hot dogi (72 mln szt. sprzedanych od września 2021 r. do sierpnia 2022 r.), kanapki (35 mln szt.) i parzone na miejscu kawy (24 mln).

Wartość sprzedaży grupy Żabka za 2021 r. to 14,5 mld zł.

Paweł Piasecki 978 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.