CSR i ESG - co o tym myślą konsumenci [badanie]

Niemal połowa uważa, że firmy niewystarczająco angażują się w działania społeczne i środowiskowe - wynika z badania omnibusowego ARC Rynek i Opinia.

Firmy coraz częściej mówią o swoim zaangażowaniu w odpowiedzialny biznes. Jednak wyniki omnibusowego badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia  w czerwcu 2022 r. (CAWI na panelu internetowym ePanel.pl, N=1021) wskazują, że zdaniem dużej części konsumentów nie jest to zaangażowanie wystarczające. Dotyczy to zarówno tych przedsiębiorstw, które mogą pochwalić się konkretnymi rozwiązaniami z tego zakresu, jak i tych, które do tej pory nie angażowały się w zrównoważony biznes.

Aż 46% konsumentów zbadanych przez ARC Rynek i Opinia twierdzi, że firmy niewystarczająco angażują się w działania społeczne i środowiskowe, a aż 38 proc. nie wierzy w ich dobre intencje. Konsumenci dobrze przyglądają się markom. Ponad połowa z nich przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z produktu czy usługi, bo firma nie zareagowała na poważny problem społeczny. Z drugiej strony aż 39 proc. respondentów wybrało kiedyś usługę czy produkt ze względu na zaangażowanie społeczne marki.

Powyższe statystyki to wstęp do badania „Dobry Biznes”, wspólnego projektu agencji Communication Unlimited oraz firmy badawczej ARC Rynek i Opinia. Jego wyniki zostaną przedstawione w styczniu 2023 r. Patronat nad badaniem objęła niezależna organizacja Superbrands Polska.

- Raport odpowie na wiele nurtujących pytań, jak np. jakie marki w swojej kategorii są najsilniej kojarzone z działaniami z zakresu zrównoważonego wzrostu, jakie działania są najbardziej oczekiwane przez konsumentów poszczególnych kategorii produktów czy jakie konkretne działania ESG są najbardziej znane i doceniane przez ekspertów oraz liderów opinii – mówi Grzegorz Sygnowski, senior project manager ARC Rynek i Opinia.

Badanie „Dobry Biznes” będzie realizowane w ostatnim kwartale 2022 r. i powtarzane co roku. Marki (firmy), które wezmą udział w badaniu, będą mogły wykorzystywać jego wyniki w swojej komunikacji marketingowej i PR. Badanie obejmie trzy grupy:

  • konsumenci (18-65 lat) – próba 3000 osób, metoda CAWI

  • eksperci (przedstawiciele organizacji, NGO, dziennikarze, pracownicy uczelni) – próba 50 osób, metoda CATI

  • biznes (B2B) – firmy, metoda IDI

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.