"Lombard" w ponad 50 kinach studyjnych od 4 listopada

Komedia dokumentalna "Lombard" to zdobywca Grand Prix tegorocznego Millennium Docs Against Gravity - największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce.

Na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity „Lombard” wyreżyserowany przez Łukasza Kowalskiego (to jego pełnometrażowy debiut) zwyciężył w Konkursie Głównym, zdobywając Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium. Do twórców filmu trafiły także: Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego oraz Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim.

Film, nazywany przez twórców "komedią dokumentalną", opowiada o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek wraz z trójką pracowników prowadzą w Bytomiu, "polskim Detroit", prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się bezrobociem. W obliczu nadciągającej katastrofy para właścicieli podejmuje ostatnią próbę ratowania biznesu i własnego związku.

Reżyser Łukasz Kowalski, od 2007 r. zawodowo związany z Telewizją Katowice, to autor ponad 200 reportaży i krótkich form dokumentalnych emitowanych na antenach ogólnopolskich TVP. Od 2016 r. jest wydawcą i współautorem programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...”, który pomaga w poszukiwaniu zaginionych osób. Właśnie podczas realizacji materiału do tego programu miał pierwszy kontakt z lombardem w Bytomiu przy ul. Wytrwałych 1 w dzielnicy Bobrek. 

- Lombard zajmował dwa piętra hali po supermarkecie i był zawalony po brzegi najróżniejszym towarem w setkach sztuk - 200 pilotów od telewizorów, dziesiątki poroży jeleni, 700 par kurtek skórzanych, 1100 futer z najróżniejszych zwierząt, setki łyżew i 3 tys. książek, około 40 tys. elementów szklanych, porcelanowych, kryształowych (z czego bardzo wiele kufli okolicznościowych po górniczych biesiadach). W pewnym momencie na samym tylko Allegro, właściciele lombardu mieli wystawionych około 70 tys. aukcji, a był to zaledwie ułamek tego, czym dysponowali - wspomina Łukasz Kowalski.

- Lombard przy ul. Wytrwałych 1 był antytezą lombardów, jakie znamy – miejsc nastawionych na zysk. Był trochę jak oaza pośród rozpadających się familoków, szarych podwórek, gruzowisk i terenów poprzemysłowych. To była w zasadzie gotowa historia na piękny i poruszający, acz często także bardzo zabawny film. Nigdy bym się wcześniej nie spodziewał, że tak niezwykłą historię znajdę całkiem niedaleko miejsca, w którym sam mieszkam - mówi reżyser. W centrum opowieści, jak podkreśla, znależli się ludzie - właściciele lombardu Jola i Wiesław (para w biznesie i w życiu prywatnym) oraz ich pomocnicy Agnieszka, Roksana i Tomek. - To była niezwykła ekipa, która lombard traktowała jak drugi dom. Byli trochę jak taka „czeska rodzina” która wspiera się nawzajem, przeżywa wspólnie smutki i radości, jadąc razem na jednym wózku - dodaje Kowalski.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 2017 roku. Z ok. 12 godzin materiału wyjściowego po montażu zostało ok. 80 minut. Premiera światowa miała miejsce w marcu br. w Kopenhadze na festiwalu CPH:DOX, gdzie film zebrał bardzo dobre opinie, a polska  - w maju br. na MDAG. Teraz film wchodzi do dystrybucji kinowej w Polsce. Premiera amerykańska zapowiada jest na przyszły rok.

Lista kin, w których można zobaczyć "Lombard"

Lombard (The Pawnshop), 2022

Reżyseria: Łukasz Kowalski
Zdjęcia: Stanisław Cuske
Produkcja: 4.30 Studio, Anna Mazerant, Łukasz Kowalski
Koprodukcja: Canal+ Polska, Silesia Film
Dofinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Silesia Film
Dystrybucja w Polsce: Against Gravity

Paweł Piasecki 948 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.