"Zona" - audioreportaż o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej

Projekt obejmujący także stronę internetową, skąd można wejść do "telefonu Anki" z autentycznymi materiałami z pogranicza, zrealizowały wspólnie Storytel, Fundacja Ocalenie i Grupa Granica.

Platforma z audiobookami i słuchowiskami Storytel wraz z Fundacją Ocalenie i Grupą Granica (partnerzy merytoryczni) stworzyły wyjątkowy projekt wokół reportażu Marty Mazuś i Marcina Kołodziejczyka o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i dedykowanej strony internetowej. Głosem Macieja Stuhra, aktora znanego także z zaangażowania w pomoc uchodźcom, opowiedziana została historia mieszkańców Podlasia, którzy z dnia na dzień stanęli w obliczu kryzysu humanitarnego, a potem stanu wyjątkowego (nazywanego przez aktywistów broniących praw osób uchodźczych stanem "hańby wyjątkowej") i życia w "strefie zamkniętej". 4,5-godzinny audioreportaż "Zona. Historie ze strefy zamkniętej" w całości dostępny jest na platformie Storytel.
 
Twórcy projektu dają odbiorcom możliwość wczucia się w sytuację fikcyjnej mieszkanki Podlasia, Anny - skanując na stronie internetowej kod QR przenosimy się do  jej telefonu i poprzez zapisane na nim materiały poznajemy rozwój wydarzeń od lata do zimy 2021. Postać powstała na podstawie wielogłosu lokalnych mieszkanek i mieszkańców, oraz osób aktywistycznych. W jej telefonie umieszczono wiele autentycznych materiałów, w tym udostępnionych przez osoby działające na granicy z Fundacją Ocalenie. Telefon Anny i więcej informacji o projekcie: https://historiezestrefy.pl/
 
Dochód z odsłuchań audioreportażu „Zona. Historie ze strefy zamkniętej” zostanie w całości przekazany Fundacji Ocalenie, Grupie Granica oraz Fundacji Bezkres, które codziennie pomagają na granicy polsko-białoruskiej. Partnerzy medialni projektu to "Polityka" i Gazeta.pl.
 
Paweł Piasecki 948 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.