Reszka, Gandor i "Fakty" TVN z Nagrodami im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022

Paweł Reszka z "Polityki" został laureatem nagrody w kategorii dziennikarstwa tradycyjnego, a youtuberka Katarzyna Gandor otrzymała przyznaną po raz pierwszy nagrodę w kategorii Autor Internetowy. Nagrodę specjalną przyznano zespołowi "Faktów" TVN.

Laureatem 18. edycji Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego w tradycyjnej kategorii dziennikarskiego został Paweł Reszka nominowany za cykl reportaży z ogarniętej wojną Ukrainy, w tym tekst „Bucza, śmierć i Margarita. Wstrząsająca historia jednej zbrodni” z 21 kwietnia 2022 r., który ukazał się w tygodniku „Polityka”. To już jego trzecia Nagroda im. Woyciechowskiego. Oprócz honorowej statuetki otrzymał 50 tys. zł.  - Jak jeździsz do Ukrainy, jak tych zbrodni widzisz tak dużo, to one się rozmywają, to jest prawo wielkich liczb. Dlatego pomyślałem, że można by jedną zbrodnię opisać od samego początku do samego końca. Ten tekst miał dla m,nie wiele wymiarów. Pani, która została rozstrzelana z dwójką swoich dzieci, miała tak na imię: Małgorzata. Duża część mojego życia to była Rosja, a taką opowieścią o niej. o mojej wspaniałej Moskwie, była książka „Mistrz i Małgorzata”. W tym tekście mistrza zastąpiła śmierć i chyba to było też moje pożegnanie z tym krajem - powiedział Reszka, odbierając nagrodę na gali w Auli Fizyki Politechniki Warszawskiej 16 listopada. Reporter „Polityki” był korespondentem dziennika „Rzeczpospolita” w Moskwie w latach 2003–2006. W 2010 r. otrzymał Nagrodę im. A. Woyciechowskiego za cykl artykułów na temat katastrofy smoleńskiej (wspólnie z Michałem Majewskim), a w 2018 r. - wówczas pracował w „Newsweeku” - za książkę „Mali bogowie 2 – Jak umierają Polacy”.

Za materiały z Ukrainy wyróżniono także dwóch korespondentów wojennych: Mateusza Lachowskiego (relacje w TVN24, Polsat News i „Newsweek Polska”) i Michała Przedlackiego (m.in. za reportaż „Ucieczka z Irpienia” wyemitowany 12 marca br. w TVN24). Trzecie wyróżnienie trafiło w ręce Szymona Jadczaka i Mateusza Ratajczaka nominowanych za cykl materiałów śledczych dotyczących kontrowersyjnej działalności wiceministra sportu, Łukasza Mejzy, które ukazywały się w listopadzie i grudniu 2021 r. w Wirtualnej Polsce.

Przyznaną pierwszy raz nagrodę w kategorii Autor Internetowy odebrała Katarzyna Gandor, biotechnolożka, autorka kanału „Kasia Gandor” na YouTube. Nagrodzono ją za „konsekwentne promowanie wiedzy o środowisku, zdrowiu, zrównoważonym rozwoju i technologiach oraz profesjonalne wykorzystanie możliwości komunikacyjnych, które stwarza platforma YouTube". Oprócz Gandor nominowani byli Maciej Okraszewski, dziennikarz, twórca podcastu „Dział zagraniczny”, oraz Jarosław Wolski, ekspert od wojskowości, twórca kanału na YouTube „WoW - Wolski o Wojnie”. Nagrodą pieniężną w tej kategorii było 30 tys. zł.

Pozakonkursową nagrodą specjalną decyzją redakcji Radia ZET uhonorowano redakcję „Faktów” TVN za 25-lecie swojej obecności w polskiej przestrzeni medialnej, bezkompromisową wierność misji dziennikarskiej i niezmienne prezentowanie najwyższego standardu programu informacyjnego. Statuetkę odebrał Michał Samul, redaktor naczelny „Faktów” TVN i TVN24, członek zarządu TVN Warner Bros. Discovery. - Wystartowaliśmy 25 lat temu, a tworząca wtedy "Fakty" ekipa rzuciła wyzwanie konkurencji. Pokazaliśmy, że można telewizyjne programy informacyjne robić w zupełnie inny sposób, w innym tempie i w innym porządku – koncentrując się na potrzebach widza, dostrzegając to, czym żyje on na co dzień - powiedział m.in. Samul, odbierając nagrodę.

W tym roku, również po raz pierwszy, przed wieczorną galą odbyło się całodniowe Forum Dziennikarskie organizowane w ramach 18. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jego temat przewodni brzmiał: „Media i wojna. Między informacją a propagandą”.

Z pełną listą nominowanych w br. do nagrody dziennikarskiej można zapoznać się tutaj, a ze składem kapituły tutaj. Po raz pierwszy Nagrodę im. Woyciechowskiego wręczono w 2005 r. W ub.r. otrzymał ją dziennikarz TVN24 Marcin Gutowski.

Paweł Piasecki 947 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.