Wynagrodzenia nie mają płci: Business Centre Club przyznaje Certyfikaty Równości Płac

W pierwszej edycji projektu wyróżnione zostały: Santander Bank Polska, Engave, Grupa Progres, Wedia Ann, Smay i Grupa Łapaj.

25 listopada podczas spotkania w warszawskiej Villi Foksal przyznane zostały pierwsze w Polsce Certyfikaty Równości Płac firmom przestrzegającym zasad symetrycznego systemu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.

Certyfikaty Równości Płac będą przyznawane raz na trzy lata. Inicjatywa BCC Kobiety, części organizacji pracodawców Business Centre Club (BCC), to pierwsze w Polsce narzędzie, którego nadrzędnym celem jest propagowanie równości w biznesie niezależnie od płci. Pierwszymi zdobywcami certyfikatu są firmy: Santander Bank Polska (największy bank z kapitałem prywatnym w naszym kraju), Engave (doradztwo technologiczne, narzędzia i rozwiązania IT), Grupa Progres (usługi HR), Wedia Ann (realizacja kampanii reklamowych), Smay (rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa wentylacyjnego) oraz Grupa Łapaj (hotele i Browar Jana).

- Temat równego wynagradzania kobiet i mężczyzn, niezależności ekonomicznej oraz równych szans w biznesie jest szczególnie ważny z perspektywy całego rynku pracy. Wynagrodzenia bowiem nie mają płci. Projekt BCC Kobiety powstał właśnie z tą myślą oraz po to, by propagować istotę równych szans w gospodarce. Poprzez ten projekt chcemy także wspierać przedsiębiorstwa pod kątem dyrektywy unijnej oraz pod kątem raportowania ESG, uwzględniającego m.in. równość i różnorodność – podkreśla Jacek Goliszewski, prezes BCC.

Jak wynika z badań kobiety w Polsce są lepiej wykształcone od mężczyzn, a mimo tego nadal zarabiają średnio o 15%, a na niektórych stanowiskach nawet o 40% mniej. Paradoksalnie nierówność płacowa zwiększa się wraz z poziomem wykształcenia. Z opublikowanych w 2022 r. raportów Głównego Urzędu Statystycznego „Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2020 r.” oraz „Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce w 2020 r.” wynika, że przeciętny mężczyzna z tytułem magistra i lekarza lub stopniem doktora zarabiał w analizowanym okresie ponad 8 tys. zł, a kobieta z identycznym wykształceniem - niespełna 5,4 tys. zł brutto. Nierówności występują już na samym początku kariery zawodowej i rosną wraz z wiekiem.

- Kobietom wciąż trudniej jest uzyskać awans czy podwyżkę, a panie w zarządach firm to nadal mniejszość. Jako organizacja zrzeszająca pracodawców chcemy i musimy przyczynić się do zmiany, nie tylko poprzez deklaracje, ale także poprzez konkretne działania - podkreśla Katarzyna Woszczyna, wiceprezeska BCC. 

Ambasadorami projektu BCC Kobiety zostali Krzysztof Kwiatkowski, senator, prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 2013-2019 oraz wybitna reżyserka filmowa Agnieszka Holland. "Media Marketing Polska" jest jednym z patronów medialnych projektu.

Inspiracją do stworzenia Certyfikatu Równości Płac były doświadczenia  Islandii, która jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła w 2018 r. przepisy wspierające równość plac kobiet i mężczyzn nazwane Standardem Równej Płacy. Od tej pory wszystkie firmy w Islandii zatrudniające powyżej 25 osób muszą wypełniać ten standard i udostępniać raporty o wynagrodzeniach.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.