GroupM z dorocznymi prognozami wzrostu rynku reklamy

Globalnie - 6,5% w br., 5,9% w 2023 r. W Polsce wzrost w br. sięgnie 3,4%.

GroupM opublikował doroczne prognozy dotyczące dynamiki rynku reklamy. Holding wylicza globalny wzrost rynku reklamy w 2022 r. na 6,5%, do wartości 808 mld dol. W Polsce wzrost sięgnie 3,4%, a rynek będzie wart 12,5 mld zł. Prognoza na rok 2023 zakłada 5,9% wzrostu globalnego rynku, napędzanego m.in. dynamiką szybko rozwijających się krajów (np. Indie) oraz najszybciej rosnących sektorów reklamy, takich jak retail media i connected TV. Ich dynamiczne wzrosty GroupM prognozuje również dla Polski.

Przewidywania dotyczące wartości rynku reklamowego na koniec 2022 r. (wspomniane 6,5%) zostały obniżone w stosunku do wcześniejszych prognoz (8,4%). Stało się tak głównie z powodu mocno zrewidowanych oczekiwań dotyczących Chin, stanowiących wraz z USA 56% światowych wydatków na reklamę. Gdyby w tegorocznych szacunkach nie uwzględniać rynku chińskiego, globalny wzrost reklamy sięgałby 8,1%.

Na dynamikę globalnego rynku reklamy w 2022 r. w największej mierze zapracował internet, z 9,3% wzrostu. GroupM oczekuje, że reklama digital osiągnie na koniec roku aż 67% udziału w całości globalnego reklamowego tortu, w 2027 r. będzie zaś to już 73%. Udział ten nie uwzględnia tzw. digital extensions, czyli cyfrowych kanałów należących do mediów tradycyjnych (jak serwisy VoD nadawców czy digital OOH).

Telewizja wzrośnie w tym roku globalnie o 1,7%, do 155 mld dol., co zapewni jej już tylko niespełna 20% udziału w całym torcie. Na kolejne pięć lat analitycy GroupM zakładają wzrosty tego medium w przedziale 1-3% rocznie, głównie dzięki dwucyfrowym wzrostom w obszarze connected TV, rekompensującym częściowo spadki linearnej telewizji na rynkach m.in. Europy Zachodniej, Stanów, Chin, Malezji czy Tajwanu.

– Podstaw do ostrożnego optymizmu dostarcza kilka czynników, m.in. postawa dużych reklamodawców, którzy utrzymują wzrost przychodów mimo podwyżek cen produktów wymuszonych inflacją, czy niski poziom bezrobocia na większości światowych rynków. Nasi globalni analitycy zwracają też uwagę na nierównomierność spadków – są one ograniczone do wybranych rynków oraz wybranych kanałów, jak np. outdoor w Chinach, gdzie utrzymywana jest restrykcyjna polityka zero covid. Pozytywne sygnały płyną też ze strony mediów cyfrowych. Mowa tu zarówno o tzw. digital extensions tradycyjnych nadawców i wydawców, jak i wspominanych retail mediach czy przychodach graczy typowo digitalowych, od TikToka po lokalnych wydawców – mówi Izabela Albrychiewicz, prezes GroupM w Polsce i cluster lead na CEE.

Maciej Florek 2388 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.