Radiowe propozycje na święta

Subiektywny przegląd najciekawszych audycji, które znalazły się w tegorocznej świątecznej ramówce stacji radiowych.

RMF FM i RMF Classic

Przegląd radiowych propozycji na Wigilię i dwa świąteczne dni Bożego Narodzenia zaczynamy od lidera krajowego rynku. 24 grudnia o 17 RMF FM zaprasza na 4-godzinny koncert kolęd w wykonaniu polskich artystów – często w nieoczywistych aranżacjach. Koncertu w tych samych godzinach będzie można także posłuchać w RMF Classic i RMF Classic+. W pierwszej godzinie usłyszymy fragmenty koncertu „Stare i nowe kolędy” Zbigniewa Preisnera, który będzie gospodarzem wieczoru, z udziałem m.in. Beaty Rybotyckiej, Edyty Krzemień, Macieja Balcara i Jana Karpiela Bułecki. Później na antenie pojawią się tradycyjne polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu m.in. Kayah, Stanisława Sojki, Ani Rusowicz, Anny Marii Jopek, Haliny Mlynkovej, Alicji Majewskiej, Igora Herbuta, Michała Bajora czy Piotra Rubika. Wieczorem Tomasz Olbratowski, Przemysław Skowron i Jacek Tomkowicz przedstawią w RMF FM zupełnie nową interpretację „Opowieści wigilijnej” w specjalnym, świątecznym wydaniu „Bajek dla dorosłych”.

W pierwszy dzień Bożego Narodzenia w RMF FM  zabrzmią gwiazdkowe przeboje w nowych aranżacjach przygotowanych przez gości radia, którzy stanęli za „Świątecznym mikrofonem RMF FM”. Popołudniu Paweł Jawor przedstawi niezwykłe opowieści słuchaczy. Ten program połączony będzie z akcją charytatywną – każda opowieść to jeden obiad przekazany potrzebującym. Z kolei w RMF Classic tego dnia gościem specjalnego wydania „NieDoMówień” Artura Andrusa będzie kucharz Karol Okrasa. Po godz. 13 Krzysztof Zanussi opowie o sposobie przedstawiania Bożego Narodzenia w kinematografii, a od 18 stacja zaprasza na rozmowę z Katarzyną Bosacką o kulinarnym sąsiedztwie narodów polskiego i ukraińskiego.

26 grudnia Jacek Tomkowicz opowie o kulisach powstawania i o prawdziwej historii radiowego serialu RMF FM „Listy do ABCDEFG… byle nie do M.”, którego drugi sezon miał premierę przed Świętami. Popołudniu w auducji „Gwiazda dzwoni zawsze dwa razy” Darek Maciborek  połączy słuchaczy z najpopularniejszymi polskimi artystami. Wieczorem Maciej Rybak zaprezentuje nominacje w wielkim plebiscycie „Przebój Roku RMF FM”, którego finał w Nowy Rok przedstawi Marcin Jędrych. Z kolei w RMF Classic tego dnia o 18 zacznie się wielki finał plebiscytu na świąteczny przebój wszech czasów, połączony z losowaniem nagród dla uczestników i tym samym podsumowanie 11. edycji akcji RMF Classic „Najpiękniejsza muzyka na święta”.

GRUPA RADIOWA AGORY: RADIO ZŁOTE PRZEBOJE I ROCK RADIO

W wigilię w Radiu Złote Przeboje pojawi się specjalne wydanie programu "Najlepszy weekend" Odety Moro. Weronika Marczuk, Jose Torres i Stefano Terazzino opowiedzą w nim, jak wygląda świętowanie po polsku oczami obcokrajowców. O 15:00 na antenie rozpocznie się wigilijne kolędowanie, które potrwa aż do pasterki. W niedzielę, 25 grudnia w audycji "Cuda, cuda ogłaszają" Radio Złote Przeboje przedstawi wyjątkowe historie, które wydarzyły się, choć wszystko – w tym prawa natury i fizyki - wskazywały na to, że nie mają prawa się zdarzyć. Kulisy uratowania górników w kopalni w Chile, chłopięcej drużyny piłkarskiej z zalanej jaskini i sprowadzenia himalaistów ze strefy śmierci przedstawi Kamil Baleja. Z kolei 26 grudnia w programie „Ekipa do zadań świątecznych” Jerzy Telesiński porozmawia z przedstawicielami świata służby zdrowia, służb mundurowych czy kierowcami autobusów i pracownikami stacji benzynowych, którzy opowiedzą, jak mijają im te dni, co dzieje się w ich pracy i jak radzą sobie z tęsknotą za bliskimi.

W pierwszy dzień świąt po godzinie 10:00 Rock Radio przyjrzy się “aniołom rocka”, czyli muzykom, którzy działają charytatywnie, a po godz. 15:00 na antenie pojawi się program “Przybieżeli do Rock Radia”, w którym gośćmi Mariusza Stelmaszyka będą gitarzyści Zbigniew Krzywański z Republiki i Jan Borysewicz z Lady Pank.

POLSKIE RADIO

O 20:15 w wigilijny wieczór Jedynka Polskiego Radia zaprasza na audycję Macieja Szajkowskiego „Święta u Trebuniów Tutków”. Rozmowy o zwyczajach i tradycjach świątecznych na Podhalu w tej znanej i lubianej rodzinie artystycznej przeplatane będą kolędami i pastorałkami w wykonaniu Trebuniów Tutków oraz ich mariażami z Twinkle Brothers - "Pieśni chwały" i z gruzińskim zespołem Urmuli - "Duch Gór".  Po godz. 21 do kolędowania dołączą: Golec uOrkiestra, która wykona najpiękniejsze polskie kolędy jak np. „Bóg się rodzi”, „Julajże Jezuniu” czy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” oraz aktorzy krakowskiego Teatru Scena Stu. Z kolei Dwójka zaprosi 24 grudnia o godz. 15 na „Spotkanie Wigilijne z rodziną Kulków”. Jakub Kukla porozmawia o muzyce, świętach i świętach przy muzyce z wirtuozem skrzypiec Konstantym Andrzejem Kulką i jego córką Gabą - pianistką, wokalistką. Ok. godz. 22:00 w "Wieczorze ze słuchowiskiem" pojawi się „Pastorałka” – misterium ludowe w układzie Leona Schillera z muzyką Leona Schillera i Jana Maklakiewicza, w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Zaleskiego.

25 grudnia w Programie 3 Ryszard Jaźwiński poprowadzi specjalną audycję „Filmowe święta” (godz.14:00). Ma być to "nostalgiczna podróż przez historię kina wyśpiewana przez gwiazdy światowego ekranu". Prezentacji piosenek towarzyszyć będą anegdoty i ciekawostki związane z ich wykonawcami.

RADIO NOWY ŚWIAT

24 grudnia „Koncert życzeń” w Radiu Nowy Świat potrwa o godzinę dłużej (10:00-13:00). Audycję poprowadzą Mariusz Szczygieł i Michał Nogaś. Barbara Gregorczyk w świątecznym wydaniu „Snów kolorowych” (14:00-15:00) gościć będzie Grzegorza Turnaua, z którym porozmawia o znaczeniu słów. Wieczorem stacja zaprasza do słuchania kolęd oraz koncertu Elli Fitzgerald z 1960 roku „Ella Wishes You A Swinging Christmas” (20:00 – 21:00).

W pierwszy dzień świąt w audycji „Raczek movie” (13:00-14:00) Tomasz Raczek opowiadać będzie o filmie Guillermo del Toro „Pinokio”, który światową premierę miał 25 listopada br. Gościem Elizy Michalik w „Głębi duszy” (17:00 – 18:00) będzie Andrzej Seweryn, natomiast w wydłużonym, trzygodzinnym programie „Czytał Michał Nogaś” (19:00 - 22:00) autor porozmawia z gośćmi: Justyną Sobolewską, Pauliną Małochleb, Natalią Szostak, Elizą Kącką, Piotrem Koftą i Wojciechem Szotem o najlepszych i najciekawszych książkach 2022 roku.

26 grudnia w paśmie „Nowy Świat po południu” (16:00 – 19:00) pojawi się reportaż Anny Rokicińskiej o tym, jak Polacy pomagają przetrwać święta (prawosławne) Ukraińcom mieszkającym na zagrożonych wojną terenach. Klaudiusz Slezak sprawdzi zdolności wokalne polityków, Olga Bobienko opowie co zrobić z nadmiarem żywności po Świętach, a gościem Ksenii Maćczak będzie Robert Makłowicz, z którym redaktorka porozmawia o zmieniających się tradycjach świątecznych i czy potrawom można nadać drugie życie.

RADIO 357

Wśród propozycji Radia 357 moją uwagę zwróciły szczególnie propozycje pozwalające poszerzyć wiedzę - o świątecznych tradycjach i nie tylko. 24 grudnia godzinach 13-14 Jarosław Juszkiewicz będzie przybliżać naukowe spojrzenie na Gwiazdę Betlejemską. W audycji zapyta astronoma Damiana Jabłekę o to, kim mogli być słynni Mędrcy Ze Wschodu i jaki znak na niebie sprawił, że wyruszyli do Jerozolimy. Z kolei gościem "Wigilijnej opowieści" Michała Olszańskiego (16:00-17:00) będzie prof. Eugeniusz Sakowicz, religioznawca i teolog, który odpowie m.in. na pytanie czy w wielu religiach niebiosa zsyłają boskiego syna, kim jest i jakie niesie przesłanie. W pierwszy dzień świąt między 12:00 a 14:00 Patrycjusz Wyżga będzie się zastanawiać, wraz z zaproszonym gościem, fizykiem prof. Krzysztof Meissnerem, czy człowiek, który poznał zagadki wszechświata, może wierzyć w Boga.

W świątecznej ramówce Radia 357 będzie oczywiście mnóstwo audycji muzycznych, w tym "Zakamarki" Marka Niedźwieckiego (24 grudnia od 10:00 do 13:00), "Muzyka do ubierania pewnego drzewka" Piotra Kaczkowskiego (tego samego dnia od 14:00 do 16:00),  "Świąteczna ścieżka dźwiękowa" Katarzyny Borowieckiej (25 grudnia, 10:00 – 12:00) i "Godzina satysfakcji" Daniela Wyszogrodzkiego (26 grudnia, 20:00-21:00), którą wypełnią covery piosenek Joni Mitchell. Gościem audycji "Korzenie i skrzydła" Grzegorz Sajóra w drugi dzień świąt (17:00-18:00) będzie Grzegorz Turnau, który opowie m.in. o swoim śpiewaniu, które wzięło się z samotności i o domu, który nie jest domem, jeśli nie ma w nim pianina.

Paweł Piasecki 946 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.