Spotify ogłasza zwolnienia oraz zmiany organizacyjne i personalne

Szwedzka firma dołącza do licznego już grona gigantów technologicznych, które ostatnio zapowiedziały zwolnienia grupowe.

Szwedzka firma Spotify, właściciel największej na świecie platformy streamingu muzyki, zapowiedziała zamiar zwolnienia 6% z 9800 pracowników (według stanu na koniec września ub.r.), czyli niespełna 600 osób. W skali bezwzględnej to znacznie mniej, niż zapowiedziały ostatnio Alphabet (12 tys. osób) i Microsoft (10 tys.), ale procentowo skala zwolnień we wszystkich trzech firmach jest podobna. Wcześniej znaczne popandemiczne redukcje zatrudnienia zapowiedziały też firmy Amazon, Salesforce (po 8 tys.) i Meta Platforms, właściciel Facebooka i Instagrama (11 tys.).

W liście do pracowników CEO Spotify Daniel Ek napisał m.in.: “Podobnie jak wielu innych liderów miałem nadzieję na podtrzymanie silnych impulsów wzrostowych z czasów pandemii i wierzyłem, że zabezpieczą nas szeroka, globalna skala działalności i mniejsza podatność na spowolnienie w branży reklamowej. Patrząc z perspektywy, inwestowałem zbyt ambitnie, zanim nastąpił wzrost przychodów”.

Ek ogłosił też plan powierzenia kluczowych ról w firmie dwóm osobom – obszarem technologicznym i produktowym pokieruje Gustav Söderström (chief product officer, chief R&D officer), a biznesowym – Alex Norstrom (chief business officer), który ostatnio zajmował się głównie segmentem subskrypcji darmowych dla użytkowników, czyli wspieranych reklamami. Obaj pokierują tymi zespołami jako współprezesi (co-presidents), pomagając Ekowi w bieżącej działalności operacyjnej.

Ze Spotify odchodzi Dawn Ostroff, chief content officer, której zasługą jest m.in. zwiększenie aż o 40 razy liczby podcastów na platformie. Ostroff, która przeszła do Spotify w 2018 r. z Condé Nast Entertainment, zajmie tymczasowo stanowisko doradczyni (senior adviser). Obszar, którym się zajmowała, zostanie podporządkowany Norstromowi.

Paweł Piasecki 1017 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.