Edyta Walenciej: Dekalog trendów na nowy rok

Wprowadzanie nowych trendów do komunikacji marek nigdy nie było łatwe, niezależnie od poziomu doświadczenia marketera i agencji. A implementacja trendów jest dziś kluczowa. To warunek osiągnięcia efektywności - pisze Edyta Walenciej, digital manager, Unique One

Jakie nowe trendy mają szansę znacząco wpływać na komunikację marketingową firm w 2023? Moim zdaniem kluczowe będzie dziesięć. Oto one.

1. Influencer marketing to już standard

W 2022 r. influencer marketing nabrał niesamowitego rozpędu i nic nie wskazuje na to, że tempo zmieni się to w najbliższych miesiącach. Badania HubSpot („The Top Marketing Trends of 2023 & How They've Changed Since 2022, HubSpot”) jasno wskazują: 89% marketerów, którzy obecnie korzystają z influencer marketingu, zwiększy lub utrzyma inwestycje w 2023 r. Marketerzy, którzy jeszcze do tej pory byli sceptycznie nastawieni, chcą zrealizować pierwsze kampanie w br. Jeśli nie chcemy poświęcać dużych budżetów na start, angażując znanych celebrytów, świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie mikroinfluencerów. Mikroinfluencerzy bardzo dbają o jakość komunikacji z odbiorcami (sesje Q&A, transmisje live). Odnaleźli niszę w swoim sektorze, w wyniku czego zaczęli w większym stopniu oddziaływać na potencjalnych klientów. Ich unikatowi odbiorcy są bardziej skłonni zaufać ich poleceniom, ponieważ nadal są postrzegani jako „zwykłe” osoby.

2. Długie treści wideo odchodzą do lamusa

Krótkie filmy wideo będą nadal dominować w przestrzeni marketingowej w tym roku. Według badań HubSpot 90% marketerów tworzących krótkie filmy wideo przewiduje zwiększenie lub utrzymanie wydatków w br., a 20% z nich w ogóle po praz pierwszy zrealizuje takie produkcje w 2023 r. Marketerzy odkryli, że krótkie filmy mogą być znacznie skuteczniejsze w przekazywaniu głównego celu niż długie wideo. Formaty TikToka oraz Reels na Instagramie będzie stale się rozwijać dzięki dużym inwestycjom samych platform.

3. Obsługa klienta poprzez media społecznościowe będzie się rozwijać

Chociaż media społecznościowe są wciąż stosunkowo nowym narzędziem do obsługi klienta, klienci ochoczo przekonują się do takiego rozwiązania. Trend szybko nabiera tempa. Do tego stopnia, że 15% marketerów zamierza przyjąć tę strategię po raz pierwszy w 2023 r., a ponad jedna czwarta marketerów już korzysta z direct messaging (DM) do obsługi klienta. Czas tego trendu zbiega się z ekspansją funkcji e-commerce w wielu serwisach społecznościowych, w tym na Facebooku i Instagramie. Dlatego oferowanie obsługi klienta na tych platformach będzie jeszcze ważniejsze. Warto też zauważyć, że klienci, zwłaszcza przedstawiciele milenialsów i zetek, chcą kontaktować się z markami za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

4. Optymalizacja mobilna będzie jeszcze ważniejsza

Klienci coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych. Urządzenia mobilne, głównie smartfony, odpowiadają już za ponad połowę całego rocznego ruchu na stronie marketera. Zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych „doświadczenia cyfrowe” będą miały jeszcze większe znaczenie dla właścicieli firm, którzy oferują produkty dla zetek, a siła nabywcza GenZ rośnie. Witryny firmowe i inne ważne „miejsca spotkań” z klientem w sieci powinny stawiać na pierwszym miejscu doświadczenia mobilne.

5. Odpowiedzialność społeczna ma fundamentalne znaczenie

Marketerzy, którzy już zaangażowali się w projekty związane ze społeczną odpowiedzialnością w br., chcą prawie dwukrotnie zwiększyć lub utrzymać inwestycje w porównaniu z rokiem 2022. Dziś konsumenci cenią sobie społeczną odpowiedzialność, etykę i otwartość. Milenialsi oraz generacja Z chcą, aby firmy zabierały głos w ważnych kwestiach społecznych. Zaangażowanie firm przekłada się na decyzje zakupowe klientów. Marketerzy wiedzą o tym, dlatego zaczęli zmieniać strategie w mediach społecznościowych - bardziej koncentrują się na inicjatywach, promocjach i ofertach, jednocześnie podkreślają cele lub misje, które wspierają.

6. Rzeczywistość wirtualna (VR) i rozszerzona (AR) będą wdrażane w projekty marketingowe, ale raczej powoli

Początkowo wiązaliśmy duże nadzieje z VR i AR w przestrzeni marketingowej. W 2021 r. 35% marketerów wykorzystywało AR lub VR w swoich strategiach, a prawie połowa z nich zamierzała zwiększyć inwestycje w 2022 r. Ale jak dotąd trend wzrostowy związany z nakładami finansowymi firm na tego typu działania można uznać za niezauważalny. Prędzej, czy później AR i VR staną się elementem strategii marketingowych brandów. Wolniejsze tempo wdrażania tej technologii przez marketingowców nadal wiąże się z kosztami realizacji oraz unikatowym zapleczem technicznym, niezbędnym do tego typu działań. Jednak w miarę jak okulary VR i aplikacje AR staną się bardziej powszechne i racjonalne kosztowo, sytuacja może się zmienić całkowicie.

7. Studia przypadków będą zwiększać potencjalną sprzedaż i wiarygodność marki

Studia przypadków pozwalają potencjalnym klientom na niezwykle głębokie i ekskluzywne spojrzenie na to, w jaki sposób ludzie lub marki odnoszą korzyści z produktu, usługi lub całej strategii. Zjawisko wykorzystania studiów przypadków w content marketingu można już zaobserwować. Z przywoływanych tu badań wynika, że zainteresowanie rośnie: 37% marketerów zamierzało wykorzystać studia przypadków w swojej strategii marketingowej po raz pierwszy w tym roku.

8. Infografiki pomogą zaprezentować markę

Infografiki od dawna są niezwykle atrakcyjne zarówno dla osób odwiedzających stronę internetową, jak i odbiorców mediów społecznościowych. Spośród marketerów, którzy regularnie wykorzystują infografiki w swojej strategii treści, 56% twierdzi, że jest to dla nich najskuteczniejsza forma prezentowania treści

9. TikTok będzie niezmiennie zyskiwał zainteresowanie marek

TikTok odnotuje jeszcze większy wzrost w 2023 r., ponieważ 56% marketerów, którzy obecnie korzystają z platformy, zamierza zwiększyć tam swoje inwestycje w 2023 r. To najwyższy wynik spośród wszystkich aplikacji społecznościowych. Marki próbują wykorzystać prawdziwą moc TikToka. A platforma ma już ponad miliard użytkowników na całym świecie. Szybko stał się aplikacją dla szerokiej grupy odbiorców, w tymi marketerów.

Według raportu HubSpot w 2022 r. 50% milenialsów odwiedziło TikToka w ciągu ostatnich trzech miesięcy wraz z 38% osób z pokolenia Z.

10. Chatboty będą nadal usprawniać marketing konwersacyjny

Czy wiesz, że ponad połowa konsumentów oczekuje odpowiedzi w ciągu 10 minut na każde zapytanie dotyczące marketingu, sprzedaży lub obsługi klienta? Czy po ludzku możliwe jest mieszczenie się w tym odcinku czasowym zawsze? Nie jest możliwe. Stąd popularność chatbotów. Mówi się, że już połowa marketerów korzystających z automatyzacji sięga po chatboty. Boty zapewniają percepcję i zaangażowanie obsługi 1:1 podczas pracy z setkami klientów - coś, czego żaden przedstawiciel ani zespół obsługi klienta nigdy nie byłby w stanie zrobić. Dla konsumentów, którzy nie lubią powtarzać informacji o swoich potrzebach przedstawicielom handlowym lub serwisowym (grupa 33% respondentów w badaniu HubSpot), jest to rozwiązanie idealne. Chatboty nadal będą ułatwiać życie marketera i agencji, jeśli będą właściwie skonstruowane i wykorzystywane - od zarządzania rozmowami na dużą skalę, poprzez agregację danych z wielu źródeł, kalendarzy, budowania bazy wiedzy o konsumentach, do postów na blogach.

Aby odnieść sukces w 2023 r., należy być elastycznym, mieć wyobraźnię i być otwartym na nowe, często ryzykowne działania. Skoncentrowanie się na dokładnym zrozumieniu odbiorców, ich sposobie postrzegania świata powinno odgrywać pierwszoplanową rolę. Wiąże się to z wykorzystaniem wszystkich zasobów w celu opracowania wysoce spersonalizowanych doświadczeń konsumenckich na równi z działaniami CSR. Jeśli do tej pory firma opornie podchodziła do formatu wideo, to ostatni dzwonek, aby uwzględnić go w strategii działań na rok 2023.

Tekst: Edyta Walenciej, digital manager, Unique One

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.