Najważniejsze trendy MarTech na 2023 rok, które warto śledzić

Bieżący rok z pewnością przyniesie jeszcze więcej działań nakierowanych na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno użytkownikom, jak i samym markom - pisze Agnieszka Gilewska, Business Development Director Poland, RTB House.

Rok 2022, w digital marketingu stał nie tylko pod znakiem personalizacji, dostarczenia konsumentowi dokładnie tego czego potrzebuje, bez zbędnych komunikatów, ale także śmielszego wykorzystania AI w reklamach. Sztuczna inteligencja pozwala osiągnąć coraz lepsze wyniki nie tylko sprzedażowe, ale również te związane z optymalizacją procesów. A co przyniesie nam 2023 rok? Z pewnością jeszcze więcej działań nakierowanych na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno użytkownikom jak i samym markom. Ponadto w działaniach marketingowych będzie trzeba uwzględnić rozwiązania związane ze światem bez ciasteczek i już przygotowywać się na największą zmianę, kiedy Google, w 2024 roku całkowicie je wycofa.

Co czeka marketerów oraz firmy w 2023 roku? Jakie trendy zdominują rynek digital marketingu? Niektóre z wymienionych dały się już zauważyć w 2022 roku, ale dopiero następne miesiące w pełni pokażą ich znaczenie.

Bezpieczeństwo w niebezpiecznych czasach

„Bezpieczeństwo” może okazać się jednym z najpopularniejszych słów wpisywanych w Internecie w 2023. Jego konfiguracja ze słowem marka, konsument, prywatność czy dane, będą znacznie częściej pojawiać się w przestrzeni marketingu niż wcześniej. Początek roku 2022, naznaczony wojną w Ukrainie, pokazał jak istotną rolę w reklamie online odgrywa bezpieczeństwo marki: reklamodawcy coraz bardziej dbają o to, by oprócz widoczności reklamy, pojawiała się ona w towarzystwie niebudzącym negatywnych skojarzeń czy kontrowersji. Sposób reagowania marek na sytuację społeczno-polityczną jest uważnie obserwowany przez konsumentów, co w niespotykanej dotąd skali wytworzyło presję na przedsiębiorców i marketerów, aby w bardzo krótkim czasie przeformatowali wiele ze swoich działań rynkowych. Odpowiedzialność marek przestała dotyczyć tylko dostarczanych przez nich produktów, lecz rozszerzyła się na współkształtowanie całego otoczenia, w którym firma funkcjonuje. Odwet konsumentów w postaci negatywnych postów na social media czy nawoływań do bojkotu jest zazwyczaj błyskawiczny i równie szybko się rozprzestrzenia. Otwarta pozostaje kwestia w jaki sposób firmy będą o to dbały. Przykładów jest wiele, po ostatnim skandalu z udziałem domu mody Balenciaga, nawet największym firmom z ogromnymi zasobami finansowymi oraz wieloletnią obecnością w przestrzeni online nie do końca się to udaje. Wyzwanie związane z bezpieczeństwem jeszcze bardziej przyspieszy w 2023 roku, a firmy uznają Brand Safety za podstawową ofertę produktową i czynnik decydujący przy wyborze partnerów marketingowych.

Tylko wideo, poproszę

W 2022 roku 82% wszystkich aktywności online uwzględniało treści wideo, co realnie przekładało się na działania marketingowe marek. Według danych RTB House 96% konsumentów obejrzy explainer video przed zakupem produktu. Dla reklamodawców będzie oznaczać to, że reklamy wideo będą efektywniejsze w porównaniu do reklam statycznych. Format animowany dłużej pozostaje w świadomości użytkownika i potrafi bardziej go zaangażować, co przekłada się na wyniki kampanii marketingowych oraz ich KPI, takich jak widoczność, wyświetlenia, współczynnik obejrzeń czy zasięg. Użytkownicy zwykle chętniej angażują się w treści, których czas trwania nie przekracza 15 sekund oraz jest spersonalizowany, dzięki czemu współczynnik pełnego zapoznania się z wideo możne zwiększyć się średnio do 85%. Do 2025 roku treści wideo będą stanowiły aż 80% całkowitej aktywności użytkowników w sieci, tak intensywny wzrost popularności tego formatu przewiduje Google.

Targetowanie kontekstowe

Trzeci kwartał 2024 to kolejny termin wycofania third-party cookies przez Google. Oznacza to, że marki szukają nowych, przyjaznych dla prywatności użytkowników sposobów dotarcia, a wiele z nich będzie wykorzystywać targetowanie kontekstowe. Według raportu IAB, w ramach przygotowań do ciasteczkowej rewolucji 60% ankietowanych deklaruje testowanie rozwiązań opartych o kontekst treści, a tym samym targetowania reklam z wykorzystaniem dogłębnej analizy danych o preferencjach użytkowników.

CTV i reklamy w grach

Marketerzy muszą mieć pewność, że docierają do użytkowników tam, gdzie oni są. Coraz większa liczba użytkowników korzysta z usług „na żądanie” odchodząc od klasycznych nośników. Spowodowało to zwiększenie liczby urządzeń connected TV oraz dostępnych ofert takich platform jak Disney+ czy Netflix. To tam coraz więcej użytkowników spędza czas wolny, dlatego wykorzystanie ich jako nośników reklam stało się ogromną szansą dla marek, by zaistnieć lub utrwalić wizerunek marki wśród konsumentów. Dodatkowo, reklamodawcy powinni zwrócić uwagę na inne formy cyfrowego spędzania wolnego czasu, w szczególności na gry. Reklama w grach stanowi okazję do zaprezentowania swojej marki odbiorcom o stosunkowo dużej sile nabywczej w porównaniu do ogółu populacji. 

Słuchasz podcastów? O TAK!

Podcasty są coraz częściej wybieranym medium przez polskiego konsumenta. Dlatego są bardzo dobrym narzędziem do komunikacji, który marketingowcy powinni wykorzystać. Sprzyja temu wysoki poziom akceptacji treści promocyjnych związanych z seriami podcastowymi, co potwierdzają wyniki trzeciej edycji raportu „Słuchacz podcastów w Polsce”, przygotowanego przez Tandem Media z Grupy Radiowej Agory. W tym obszarze Polska podąża za globalnymi trendami, bowiem podcasty sukcesywnie zdobywają coraz większą popularność – na świecie dostępnych jest już ok. 69 mln odcinków i 2,5 mln serii podcastowych. Co więcej, odbiorcy podcastów uważnie słuchają treści promocyjnych i korzystają z nich. Aż 65% badanych wskazuje, że odwiedza strony wymienione w cyklach podcastowych, ponad 40% śledzi działalność twórcy w mediach społecznościowych, a jedna czwarta jest skłonna kupić reklamowany produkt.

Conversational commerce / Powiedz mi to na czacie

Raport przygotowany przez Drift Insider potwierdza, że klienci oczekują lepszych doświadczeń cyfrowych, spersonalizowanych treści i natychmiastowych odpowiedzi na ich pytanie. Konsumenci są niecierpliwi i nie chcą spędzać czasu na szukaniu informacji i nawigowaniu po stronach internetowych. Tutaj na pomoc przychodzi marketing konwersacyjny. Jego celem jest angażowanie klientów przez wiadomości i rozmowy na takich kanałach jak Messenger czy WhatsApp. Chatboty i live chaty odgrywają ogromną rolę. Czat to sposób na pozostanie w kontakcie z klientami 24/7 i uczynienie doświadczenia bardziej osobistym. Szczególnie chatboty napędzane przez AI będą coraz bardziej popularne w nadchodzących latach. Przewiduje się, że do 2030 roku wielkość globalnego rynku conversational AI osiągnie 32,62 mld dolarów. Wolumen interakcji obsługiwanych przez agentów konwersacyjnych wzrósł aż o 250% w wielu branżach od czasu pandemii.

Reklama na urządzeniach mobilnych

Według eMarketera ruch mobilny stanowi około 75 procent wszystkich przypadków korzystania z Internetu. Raport "Digital 2022" mówi, że każdego dnia korzystamy ze swoich urządzeń przeciętnie nawet 4h 48 min. W ciągu całej doby, z której odejmując 16 godzin na sen i pracę, czas spędzony na urządzeniu mobilnym będzie zajmować więcej niż połowę naszego czasu wolnego. Portal Statista.com podaje, że, na całym globie z social mediów korzysta dziennie aż 3,78 mld osób, czyli blisko połowa ludności Ziemi. Według raportu PwC "Perspektywy rozwoju branży mediów i rozrywki w Polsce 2022-2026", znacząca część przychodów z reklamy internetowej pochodzi z rynku reklamy mobilnej, który w 2021 r. zwiększył swoje przychody o 58 % do 1,1 mld dol. Segment reklamy mobilnej w 2026 r. przekroczy wartość 2 mld dol. Tym samym każda marka, która chce zaistnieć w świadomości konsumentów musi rozszerzyć swoją komunikację na urządzenia mobilne.

Podsumowując, co czeka marketingowców w 2023 roku, można stwierdzić, że będą musieli skupić się na dwóch filarach. Pierwszy z nich stanowi bezpieczeństwo, które będą musieli zapewnić zarówno markom, konsumentom oraz danym. Kluczowe będzie dostosowanie treści reklamowych w taki sposób, by w pełni odpowiadało na potrzeby biznesowe marek, ale i oczekiwania konsumentów, którzy będą chcieli otrzymywać treści tylko te, które ich interesują. Drugim filarem jest rozwój i innowacyjne podejście do technologii oraz wykorzystanie nowych kanałów komunikacji, jak gry czy podcasty, a rozwój formatu wideo czy chatbotów będzie koniecznością, jeśli marka będzie chciała dotrzeć do pokolenia Z. Rok 2023 będzie z pewnością obfitować w jeszcze dynamiczniejszy rozwój rozwiązań technologicznych, ale także nowe możliwości i drogi dotarcia do konsumenta.

Tekst: Agnieszka Gilewska, Business Development Director Poland, RTB House

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.