NIK negatywnie ocenił działalność Krajowego Instytutu Mediów

Izba skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego udzielenia w styczniu ub.r. zamówienia publicznego z naruszeniem prawa.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) negatywnie oceniła działalność Krajowego Instytutu Mediów we wszystkich zbadanych obszarach. NIK zarzucił instytutowi brak planów zatrudnienia i zmienną strukturę organizacyjną, które de facto pozwalały zatrudnić dowolną osobę na dowolnie stworzonym stanowisku. W ocenie NIK dyrektor instytutu świadomie ograniczył grupę potencjalnych zleceniobiorców i wykonawców usług na rzecz tej instytucji do osób lub podmiotów sobie znanych. NIK zauważył też, że uzyskano w sposób nieuprawniony obligacje Skarbu Państwa o wartości blisko 60 mln zł – zawyżonej o ponad 11,2 mln zł w stosunku do wartości netto zadań, które miały być sfinansowane za środki z ich zbycia. W konsekwencji w przyszłości Skarb Państwa będzie musiał wydać nieadekwatnie wyższe, w stosunku do wartości zadania, środki publiczne na wykup tychże obligacji.

Zdaniem NIK instytut dokonał wyboru wykonawcy w trybie niekonkurencyjnym i podpisał umowę ze spółką Alternatywa Polska na „Realizację badania ciągłego (trackingu) dotyczącego konsumpcji mediów techniką wywiadu telefonicznego z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego i systemu do realizacji wywiadów telefonicznych (CATI)” o maksymalnej wartości 28,6 milionów złotych brutto, w okolicznościach faktycznych i prawnych, które nie uzasadniały zastosowanego trybu wyboru wykonawcy, przez co naruszono regulację ustawy Prawo zamówień publicznych.

W konsekwencji NIK skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego udzielenia w dniu 28 stycznia 2022 r. wspomnianego wyżej zamówienia publicznego z naruszeniem ustawy Prawo zamówień publicznych.

Piotr Machul 377 Artykuły

Zajmuje się tematyką mediową, głównie telewizyjną i radiową. Przeżył kilkuletni romans z copywritingiem. Zdecydowanie woli dziennikarstwo. Dziwne, że nie mieszka w czeskiej Pradze, bo uwielbia to miasto.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.