Monika Krawiec-Zaworska: Jak dbać o pracownika?

Jak grupa Publicis odpowiada na wyzwania dzisiejszego pracownika? Jakie są systemy wsparcia? A jakie ułatwienia organizacyjne? Opowiada Monika Krawiec-Zaworska, chief talent officer Publicis Groupe Poland.

Chcemy być organizacją, w której każdy pracownik dobrze się czuje, może w pełni wykorzystywać i rozwijać swoje talenty, potencjał oraz przeżywać transformujące doświadczenia zawodowe. Aby tworzyć takie miejsce pracy, z dużą uwagą słuchamy tego, co mówią do nas nasi ludzie – nie zgadujemy, czego ludzie chcą, odpowiadamy na to, co słyszymy. Od pierwszych dni pracy w Publicis Groupe pytamy o to, co jest okej, a co powinniśmy zmienić, aby odpowiadać na potrzeby pojedynczych osób, poszczególnych zespołów, całej organizacji.

Każdy ma możliwość wypowiedzenia się na temat swoich dotychczasowych doświadczeń i wyrazić to, czego oczekuje w systemowo, regularnie prowadzonych badanach – pytamy o opinię już po pierwszym tygodniu pracy, na koniec 3-miesięcznego procesu onboardingowego, oraz całą organizację co 6 miesięcy. Do tego z uwagą słuchamy tych, który podejmują decyzję o odejściu, analizując tego powody. To część naszego kompleksowego procesu zbierania informacji zwrotnych o nazwie Moments that Matter. To wsłuchiwanie się w opinie ludzi, w różnych momentach ich życia zawodowego, pozwala nam dużo trafniej definiować właściwe rozwiązania, odpowiadające na ich realne potrzeby. To jest fundament wszelkich naszych działań – nie zgadujemy, słuchamy i angażujemy we współtworzenie nowych rozwiązań. Zaproszenie do wspólnego tworzenia dobrych doświadczeń daje ludziom poczucie sprawstwa, współodpowiedzialności, której również oczekują.

Dzisiaj na pierwszy plan wysuwają się trzy kluczowe wyzwania – potrzeba elastyczności, równowagi oraz możliwość rozwoju. Elastyczność to nie jest tylko kwestia miejsca, czasu i narzędzi pracy. To również przeniesienie akcentu z potrzeby kontroli na większe zaufanie, przeniesienie uwagi na wynik, osiągnięty rezultat z większą samodzielnością pracownika w decydowaniu o tym, jak osiąga stawiane przed nim cele. Elastyczność jest o indywidualnym podejściu do ludzi, stworzeniu takich warunków pracy, w których każdy jest  najbardziej efektywny, najlepiej może wykorzystać swój potencjał, rozwinąć się. Dla każdego te warunki mogą być inne i to stanowi największe wyzwanie managerskie – aby wyjść poza własne preferencje i przekonania o tym „co jest najlepsze”, a zaufać temu, co proponują ludzie.

Przykłady takich konkretnych rozwiązań nawiązujących do elastyczności to oczywiście praca hybrydowa czy nasz program Work Your World, umożliwiający wszystkim pracownikom Grupy pracę przez 6 tygodni z dowolnego miejsca na świecie. I naprawdę nie ma znaczenia czy pracujesz leżąc w hamaku, czy korzystając z jednego z naszych biur na drugim końcu świata.

Kwestia równowagi wiąże się nie tylko z czasem, jaki dedykujemy pracy i prywatnemu życiu. To również
właściwe zarządzanie własną energią, zdrowie psychofizyczne, nasze indywidualne poczucie właściwych
proporcji w relacji daję-dostaję. Z pewnością możliwość pracy hybrydowej, zdalnej jest bardzo pomocna w lepszym wykorzystaniu naszego czasu – nie tracimy go na dojazdy, przy wykonywaniu wielu zadań mamy poczucie większej efektywności, czy nawet indywidualne ułożenie zadań w ciągu dnia, gdy możemy nastawić pranie między jednym spotkaniem a drugim, ma wpływ na nasze poczucie work life balance. 

Zmiana naszego sposobu pracy, definiowane na nowo relacje społeczne, niestabilna sytuacja geopolityczna zaburzyły również równowagę wielu osób na poziomie emocjonalnym i psycho-fizycznym. Z tego powodu już dwa lata współpracujemy z grupą zewnętrznych psychologów, umożliwiając naszym pracownikom nieograniczony dostęp do konsultacji psychologicznych.

Na przestrzeni lat podejście do indywidualnego rozwoju również ewoluuje. Ma to swoje odzwierciedlenie
również w naszej organizacji. Przede wszystkim indywidualny rozwój pracownika – jego kierunek i tempo,  zaczyna się od dialogu między nim a przełożonym. Nie chcemy, aby nasi managerowie „zgadywali”, narzucali swój pomysł na rozwój osób w swoich zespołach. Ta przygoda zaczyna się od samodzielnego odpowiedzenia sobie na pytanie: „co jest dla mnie ważne, czego chcę?”, „jaki mam pomysł na pierwszy krok?”, bo trudność nie leży w braku możliwości, ale w wyborze najlepszej dla nas opcji. Każdy z nas jest zapraszany do wzięcia odpowiedzialności za swój rozwój, za podjęcie konkretnych działań, a rola managera jest rolą mentora, coacha.

Na naszej globalnej platformie o nazwie Marcel jest cała paleta inspiracji i podpowiedzi ułatwiających
podejmowanie inicjatyw rozwojowych – od spersonalizowanej części o nazwie GROW gdzie znajdziemy
narzędzia służące do indywidualnego definiowania celów i feedbacku, przez bardzo bogatą ofertę e-learningową na Marcel Classes, aż po możliwość zaaplikowania do udziału w krótkoterminowym projekcie lub rekrutacji wewnętrznej w dowolnym brandzie i każdym kraju na świecie.

Monika Krawiec-Zaworska, chief talent officer Publicis Groupe Poland

Oprac. Katarzyna Kacprzak

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.