Zenith pije szampana z Pepsi

I zajada się Pizzą Hut oraz KFC.

Agencja mediowa Zenith wygrała przetarg na planowanie i zakup mediów PepsiCo. Dla Publicis Groupe to „gruba” sprawa, ponieważ przetarg dotyczył wszystkich marek tego koncernu. A trochę ich jest. Poza flagowym brandem PepsiCo operuje jeszcze takimi markami jak Mirinda, 7Up, Lipton Ice Tea, Mountain Dew, Gatorade, Rockstar Energy Drink. W portfolio przekąsek znajdziemy Lay's, Doritos, Cheetos, Star i Sunbites. W nowościach – zgodnie z informacjami z oficjalnej strony tego marketera, pojawiły się następujące marki: Quaker, Naked, Kevita, Pure Leaf i Lavazza. Przed Zenithem nie lada wyzwanie i masa obowiązków. Do obsługi nowego klienta powołano specjalny zespół pod nazwą Zenith Plus. Przetarg rozpoczął się jesienią 2022 r., koordynowała go firma audytorska Stars.

Ale to nie koniec niespodzianek. Jak się dowiedzieliśmy, przedmiotem tego przetargu był również budżet mediowy AmRestu. Historia powiązania tych firm sięga aż lat 70. XX w., kiedy już PepsiCo, a nie Pepsi Cola International (nazwy zmieniły się po nabyciu Frito-Lay), przejęła przedsiębiorstwa Pizza Hut i Taco Bell (ta sieć nie działa w Polsce). Następnie, w 1986 r., PepsiCo stała się właścicielem KFC. Obecnie AmRest ma trzy główne marki franczyzowe. Zaznaczmy – nie są to mali gracze nawet względem wielkich marek napojów koncernu. Zaliczamy do nich KFC, Pizzę Hut i Starbucks. Polska jest dla AmRestu największym rynkiem, na jakim prowadzi swoją działalność. Hiszpańska firma ma w naszym kraju aż 24,9% lokali ze wszystkich możliwych dostępnych. Dla przykładu – udział lokali na rynku chińskim to tylko 3,3%. Łącznie AmRest posiada w Polsce 594 punkty z barami szybkiej obsługi (oficjalne dane na stronie marketera).

Wygrana Zenitha kończy jednak pewien bardzo ważny etap współpracy agencji związanej z PepsiCo od dekad. Tak, od ponad dwóch dekad. Klienta bowiem traci Media Direction OMD (Omnicom), która związana była z tym klientem od 23 lat! Ta firma podobnie jak PepsiCo była w zakresie mediów obsługiwana od ponad 20 lat przez Media Direction OMD. Sojusz obu marketerów w zakresie mediów datuje się prawdopodobnie jeszcze z czasów, kiedy właścicielem takich marek jak Pizza Hut i KFC była dywizja restauracyjna PepsiCo, taki stan rzeczy trwał do 1997 r.

Rynek zmienny jest. Klienci wybierają inaczej, niż wszystko by na to wskazywało. Jednak, żeby po 23 latach powiedzieć: „nie, dziękuję” - to już trzeba mieć odwagę, by spojrzeć w oczy przegranej agencji. Omnicom ma jednak trochę szczęścia dzięki decyzji Volkswagena o odroczeniu międzynarodowego przetargu na media. Siostrzana sieć Media Direction OMD – PHD - otrzymała informację, że jest bezpieczna do końca 2024 r. Patrząc na to, co stało się z PepsiCo i AmRestem, można podsumować stwierdzeniem „szczęście w nieszczęściu”.

Udział w liczbie restauracji AmRest w poszczególnych krajach  Źródło: www.amrest.eu
Udział w liczbie restauracji AmRest w poszczególnych krajach Źródło: www.amrest.eu

Maciej Florek 2380 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.