Co nowego w social mediach (43)

W tym tygodniu Małgorzata Obielak z Performics pisze m.in. o tym, jak Meta pomaga użytkownikom Facebooka zrozumieć dlaczego widzą te, a nie inne reklamy, kampaniach, które osiągnęły ciekawe rezultaty przy wykorzystaniu narzędzia Advantage+ oraz nowym czacie na Instagramie.

Wśród nowości, które wprowadza Instagram, jest m.in. „Broadcast Channels” - ciekawa opcja szczególnie dla twórców, którzy chcą zbudować swoją społeczność w inny niż dotychczasowy sposób. Z myślą o osobach ciekawych, dlaczego wyświetlają im się te, a nie inne reklamy, gdy przeglądają Facebooka, Meta zaktualizowała narzędzie „Dlaczego widzę tę reklamę” i poszerzyła je o bardziej szczegółowe informacje. W dzisiejszym przeglądzie nowości ze świata social mediów znajdzie się również kilka przykładów kampanii, które przy wykorzystaniu narzędzia reklamowego, jakim jest Advantage+, osiągnęły ciekawe rezultaty. W prasówce nie zabraknie również zmian od Pinteresta, TikToka, Snapchata oraz YouTube'a.

Instagram uruchamia funkcję czatu „Broadcast Channels”

Instagram wprowadza nową funkcję o nazwie „Broadcast Channels”, która jest zasadniczo funkcją przesyłania wiadomości grupowych w aplikacji, dzięki której użytkownik może być na bieżąco z określonymi tematami, markami, osobami itp. Kanały na Instagramie to czat, który będzie obsługiwał tekst, obrazy i ankiety, a wszystko to w IG Direct. Gdy użytkownik dołączy do kanału, zostanie on dodany do listy czatu. Następnie będzie mógł czytać wiadomości publikowane na czacie i odpowiadać na nie. Użytkownik nie będzie mógł jednak publikować swoich postów w kanale czatu. To kolejny sposób, w jaki Instagram może przestawić się na bardziej prywatne wiadomości w aplikacji, w których angażuje się teraz więcej użytkowników Instagrama, w przeciwieństwie do publikowania treści na Stories lub głównym kanale. Może to być prosty sposób na zbudowanie bardziej zaangażowanej społeczności. Kanały są w trakcie udostępniania wybranym użytkownikom, a jak zauważa Zuckerberg, wkrótce zostaną rozszerzone również na Facebooka i Messengera. Więcej na ten temat „Broadcast Channels” można znaleźć tutaj.

Meta aktualizuje funkcję „Dlaczego widzę tę reklamę”

Funkcja „Dlaczego widzę tę reklamę” zawiera informacje na temat kierowania reklam oraz sposobu, w jaki systemy Mety wyświetlają reklamy każdemu użytkownikowi. Meta po raz pierwszy uruchomiła tę opcję w 2013 r., aby pomóc ludziom zrozumieć, jak działa kierowanie reklam. Od tego czasu pojawiło się dużo udoskonaleń i dodatków, a teraz ma być ich jeszcze więcej. Co w takim razie oferuje nowa odsłona tej funkcji? Po pierwsze informacje podsumowywane w tematach dotyczące tego, w jaki sposób aktywność użytkownika zarówno w techonolii Mety, jak i poza nią – np. polubienie posta na stronie znajomego na Facebooku lub interakcja z ulubioną witryną, może pływać na modele uczenia maszynowego, których platforma używa do dostarczania reklam, które użytkownik widzi. Po drugie, nowe przykłady i ilustracje wyjaśniające, w jaki sposób modele systemów uczących się łączą różne tematy, aby wyświetlać trafne reklamy. I po trzecie, użytkownik będzie miał więcej możliwości na dostęp do preferencji reklam z dodatkowych stron w sekcji „Dlaczego widzę tę reklamę?”. Dostęp do panelu informacyjnego „Dlaczego widzę tę reklamę” można uzyskać za pomocą menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu dowolnej reklamy widocznej na kanale Facebooka. Meta mówi, że zaktualizowana wersja najpierw zostanie wprowadzona na całym świecie na Facebooku, a w przyszłości zostanie rozszerzona również na Instagramie.

Kampanie na platformie Meta – Inspiracje

Case Study: Redtag - zwiększenie sprzedaży, dzięki kampaniom zakupowym Meta Advantage+.

Redtag (bliskowschodni sprzedawca artykułów gospodarstwa domowego i mody) wykorzystywał już w swoich dotychczasowych kampaniach reklamy katalogowe Advantage+ i postanowił sprawdzić, czy automatyzacja oferowana przez kampanie zakupowe Advantage+ firmy Meta jeszcze bardziej poprawi wyniki. Wyniki: Redtag zwiększył całkowitą sprzedaż o 67%, po zautomatyzowaniu swoich reklam na Facebooku za pomocą kampanii zakupowych Advantage+. Aby dowiedzieć się więcej na temat tej kampanii, kliknij tutaj.

Case Study: SG - Przyciąganie nowych klientów bankowych dzięki Meta Advantage+ placements.

Francuski bank obniżył swój koszt za akwizycję o 19%, po zastosowaniu Advantage+ placements do automatyzacji umieszczania reklam na Facebooku i Instagramie dla swojej usługi bankowej Kapsul. Wszystkie szczegóły tutaj.

Pinterest odświeża swoją edukacyjną platformę „Pinterest Academy”

Pinterest uruchomił odświeżone zasoby edukacyjne Pinterest Academy, które obejmują szereg kursów i spostrzeżeń, aby pomóc ekspertom od marketingu, jak i tym, którzy pragną dopiero zacząć swoją przygodę z Pinterestem, w działaniach na tej platformie. Pierwsza wersja Pinterest Academy została uruchomiona w 2019 roku, najnowsza wersja posiada nowy program nauczania, większą liczbę ciekawych przykładów oraz kursów. Kursy obejmują wszystkie informacje, które są potrzebne do prowadzenia wyróżniających się kampanii. Niektóre z nich dotyczą podstawowej wiedzy, taką jak formaty reklam na Pintereście lub narzędzia pomiarowe na platformie. Inne pozwalają zagłębić się w specjalistyczne tematy, takie jak wykorzystanie trendów Pinteresta w swoich działaniach marketingowych. Kursy są zwięzłe, ale wszechstronne. Większość z nich została zaprojektowana tak, aby ich ukończenie zajęło nie więcej niż 15 minut. Pinterest dodał również zupełnie nowe odznaki osiągnięć, dzięki czemu użytkownik po ukończeniu kursu może pochwalić się swoją zdobytą wiedzą w mediach społecznościowych. Kursy Akademii Pinteresta są teraz dostępne na całym świecie w języku angielskim, a ich odmiany w języku francuskim, niemieckim, włoskim, japońskim, portugalskim i hiszpańskim pojawią się jeszcze w tym roku. Nie ma jeszcze informacji, czy Pinterest wprowadzi polską wersję językową na swojej edukacyjnej platformie. Więcej ciekawych informacj na temat kursów i Pinterest Academy możecie znaleźć tutaj.

Snapchat wprowadza Ray Tracing dla lepszych efektów AR

Snapchat przenosi swoje aktywacje AR na wyższy poziom, dodając ray tracing w swoim Lens Studio, który zwiększa realizm doświadczeń AR, poprzez symulację światła odbitego od obiektów cyfrowych. Teraz soczewki z diamentową biżuterią AR, odzieżą i wieloma innymi elementami mogą osiągnąć ultrarealistyczną jakość. Snap przedstawia, że Tiffany & Co jest pierwszą marką, która wykorzystuje nowe funkcje ray tracingu, dzięki nowemu obiektywowi Tiffany Lock. Efekt można sprawdzić, skanując Snapcode w poniższej grafice. Nowość ta może pomóc Snapchatowi dostarczyć bardziej realistycznych przykładów produktów w ramach promocji AR. 72% użytkowników Snapa codziennie korzysta z elementów AR w aplikacji, więc ten dodatek być może zapewni więcej okazji do budowania angażujących i skutecznych promocji.

TikTok dodaje nowe dane do swojego narzędzia TikTok Insights tool

W tym tygodniu TikTok dodał 70 000 nowych spostrzeżeń do swojego narzędzia TikTok Insights, które jest interaktywną aplikacją, za pomocą której można znaleźć określone trendy użytkowania oraz zmiany. Pierwotnie uruchomione w maju zeszłego roku narzędzie TikTok Insights umożliwia filtrowanie wyświetlanych wyników według różnych tematów i regionów. Statystyki mogą być dość szerokie, ale jest tu kilka cennych notatek i wskazówek, które mogą pomóc w zrozumieniu strategii i skierowaniu promocji na właściwą ścieżkę, w stosunku do konkretnych odbiorców. TikTok dodał ostatnio także nowy element Video Insights, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje o wydajności, o którym pisaliśmy tutaj. W połączeniu te narzędzia mogą okazać się niezwykle cenne w budowaniu zrozumienia tego, co działa w aplikacji oraz kiedy i jak uruchamiać kampanie.

YouTube wprowadza nowe sposoby odpowiedzi na komentarze

YouTube dodaje kolejny sposób wykorzystania filmów Short w procesie angażowania społeczności, a jednocześnie chce pomóc twórcom filmów Short w przekształcaniu większej liczby widzów w subskrybentów za pośrednictwem ich klipów. Po pierwsze, YouTube chce sprawić, by Shortsy były bardziej responsywną opcją zaangażowania, umożliwiając użytkownikom odpowiadanie za pomocą filmu Short w kanale komentarzy. YouTube twierdzi, że ta funkcja zostanie udostępniona twórcom na iOS w tym tygodniu, a na Android pojawi się w nadchodzących miesiącach. Platforma dodaje również więcej danych do postów, które zapewnią lepszy wgląd w wyniki udostępnianych przez twórcw treści na YouTube. Wiecej szczegółów o nowościach można znaleźc tutaj.

Conversions API dla zdarzeń w sklepach fizycznych i offline

API konwersji ma na celu stworzenie bezpośredniego połączenia pomiędzy danymi marketingowymi (zaciąganymi z serwera, platformy strony, aplikacji lub CRM) a panelem reklamowym Mety. Dane marketingowe pomagają w personalizacji, optymalizacji i pomiarze reklam w ekosystemie Mety, dzięki czemu komunikacja marketingowa jest wyświetlana osobom, dla których będzie ona bardziej interesująca. Niedawno Meta dodała funkcje do wcześniej nam znanego Conversion API, dzięki czemu obsługiwane są teraz również zdarzenia offline. Rozwiązanie to jest to zalecane dla reklamodawców, którzy chcą w przyszłości przypisywać i mierzyć wizyty oraz zakupy w sklepach stacjonarnych. Mechanizm Offline Conversions API będzie podobny do tradycyjnego Conversions API, ponieważ zebrane dane będą mogły posłużyć również do pomiaru zdarzeń offline oraz do tworzenia niestandardowych grup odbiorców. Nie będzie natomiast możliwości optymalizacji reklam pod ten właśnie cel. W tej chwili pomiar wzrostu liczby konwersji (Conversion Lift) dla Offline Conversions API nie jest jeszcze dostępny, ale Meta informuje, że prawdopodobnie włączy tę funkcję do końca pierwszej połowy 2023 r.  

Zaktualizowane informacje dla deweloperów można znaleźć tutaj, a aby dowiedzieć się więcej o konwersjach i zdarzeniach offline, zalecam przeczytać artykuł w Centrum pomocy Mety, klikając tutaj.  

Meta Marketing Summit EMEA 2023

Meta niedawno organizowała event online, aby przedstawić trendy, wyzwania i możliwości, które reklamodawcy i agencje muszą rozważyć w 2023 roku. Podczas spotkania wystąpiła m.in. Angie Gifford, która podzieliła się swoją perspektywą na odblokowanie możliwości w świecie, w którym przed markami i firmami stoją zupełnie nowe wyzwania ekonomiczne. Adam Mosseri, Head of Instagram przedstawił jak marki mogą budować wzajemnie korzystne relacje, poprzez pracę z twórcami jako partnerami strategicznymi, Daniel Knapp, który opowiedział, jakie są kluczowe trendy ekonomiczne, wyzwania i możliwości, które będą kształtować nadchodzący rok oraz podzielił się swoją prognozą na rok 2023 rok. Aby obejrzeć ich wystąpienia oraz wielu innych ciekawych gości, którzy zostali zaproszeniu do udziału w Meta Marketing Subbmit 2023, wystarczy wejść na tę stronę.

Tekst: Małgorzata Obielak, e-PR & Social Media specialist w Performics

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Poprzedni artykuł z cyklu o social mediach dostępny tutaj.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.