Marketing i reklama w erze AI

Za sprawą Chat GPT oraz nabierającej impetu rywalizacji między Google a Microsoftem sztuczna inteligencja stała się jednym z najgorętszych tematów w mediach. Korzystając z jednej z inspiracji z nowego trendbooka Focus Nation, przyjrzymy się możliwym zastosowaniom AI z perspektywy naszej branży.

Kolejny krok na ścieżce transformacji cyfrowej widzę w twórczym wykorzystaniu sztucznej inteligencji jako osobistego asystenta dla marketera, stratega, twórcy, projektanta czy copywritera.

Kluczowym obszarem wykorzystania AI będzie optymalizacja, zwiększenie efektywności działań, wsparcie profesjonalistów w rutynowych czynnościach czy przejęcie zadań, które są powtarzalne. Stworzy to wymierne korzyści dla nas, a konsumentom zaoferuje nowy poziom doświadczeń kontaktu z marką. Narzędzia takie jak Dall-e, Midjourney czy Jasper będą wspierały twórców w kreowaniu warstwy graficznej, będą inspiracją, punktem odniesienia, drogowskazem.

Algorytmy uczenia maszynowego już teraz są nieocenioną pomocą w planowaniu kampanii marketingowych poprzez monitorowanie danych dotyczących kampanii, analizowanie danych dotyczących użytkowników, segmentowanie rynku, optymalizację budżetów i strategii reklamowych oraz tworzenie skutecznych kampanii skierowanych do określonej grupy docelowej.

Analityka SEO/SEM to kolejny obszar, w którym rola sztucznej inteligencji będzie coraz bardziej odczuwalna. Dzięki uczeniu maszynowemu szybciej zdiagnozujemy błędy ludzkie, uzyskamy wsparcie w optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, poddamy analizie i śledzeniu trendy w zapytaniach i pozycjonowaniu, a nawet stworzymy skuteczne strategie SEO/SEM.

Wykreujemy również treści zgodne z wytycznymi wyszukiwarek, optymalizacji strategii reklamowych i budżetów oraz dobierzemy odpowiednie słowa kluczowe. Dzięki temu konsument zetknie się z komunikatem, który jest dla niego atrakcyjny, adekwatny i wpisuje się w jego wrażliwość.

Globalne firmy technologiczne włączają się w proces rozwoju swojej oferty o algorytmy AI. Microsoft informował o inwestycji w open.ai oraz integracji AI ze swoimi usługami.

Podobną ścieżką podążają wszystkie inne liczące się spółki technologiczne. Narzędzia wspierające oparte o AI staną się w nieodległej przyszłości powszechne.

Zanim to nastąpi, spodziewam się olbrzymiego boomu związanego z działaniami marketerów opartymi na „twórczości” sztucznej inteligencji. Na naszym rodzimym rynku publikowane są pierwsze kampanie, w których rola AI jest mocno podkreślana. Przykładem jest kampania ING. W skali globalnej podobnych działań jest znacznie więcej, jak chociażby reklama Mint Mobile napisana przez Chat GPT głosem Ryana Reynoldsa.

W ostatnim roku rozważania dotyczące możliwości sztucznej inteligencji były powszechne w branży ze względu na rosnące obawy środowiska twórczego związane z etyką jej stosowania. Jednym z takich tematów był skandal wynikający z tego, że do konkursu artystycznego został zgłoszony projekt wykonany przy wykorzystaniu algorytmu AI. To właśnie on został wybrany jako najlepszy. Komisja przyznająca nagrodę nie miała świadomości tego, że autorem projektu nie jest człowiek. Wprawdzie intencją skandalisty nie było wykazanie przewagi efektów pracy algorytmów nad pracą człowieka, ale tak to zostało odebrane nie tylko w środowisku twórczym, ale obiło się głośnym echem w branżach związanych z procesami wymagającymi kreatywności.

Okiem krytyków AI miało to stanowić koronny dowód na przewagę algorytmów uczenia maszynowego nad ludzką inteligencją. Ale czy tak jest naprawdę? Czy AI może zastąpić człowieka? Zastąpić proces kreatywny? Ludzką inicjatywę? Obawy dotyczące takich innowacji są zawsze obecne, gdy dzieje się postęp. Często ich skutki wymuszają zmianę procesów, zwyczajów lub standardów, a nawet ustawodawstwa. Ta dyskusja toczy się zarówno, gdy rozmawiamy o autonomicznych samochodach czy cyberbezpieczeństwie, ale jeszcze daleka droga do tego, aby w poszczególnych branżach AI zastępowała człowieka.

Warto sobie powiedzieć, że część z tych lęków wynika z niezrozumienia bądź uproszczenia tego, czym tak naprawdę jest AI. Nie zmienia to faktu, że dość istotnie wpłynie na to, jak będą wyglądały procesy, oraz wymusi na nas zmiany. To kolejny krok w cyfrowej transformacji.

Sprawdźmy zatem, jakie będą trendy w komunikacji marketingowej w 2023 r. według AI, a dokładnie Chatu GPT:

Trendy w komunikacji marketingowej mogą się różnić w zależności od branży, kraju i regionu. Niemniej jednak istnieją pewne ogólne trendy, które mogą być ważne w 2023 r.:

Personalizacja - coraz więcej firm będzie korzystać z personalizacji w swojej komunikacji marketingowej, aby lepiej dopasowywać swoje przekazy do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów.

Interaktywność - technologie takie jak rozszerzona rzeczywistość, wirtualna rzeczywistość i inteligentne urządzenia pozwolą na stworzenie bardziej interaktywnych i angażujących doświadczeń dla klientów.

Zintegrowanie kanałów - firmy będą dążyły do lepszej integracji różnych kanałów komunikacji, takich jak social media, e-mail, SMS, aplikacje i strony internetowe, aby uzyskać lepszą widoczność i dotarcie do klientów.

Automatyzacja - coraz więcej firm będzie wykorzystywać automatyzację, aby zwiększyć efektywność i skalowalność swoich kampanii marketingowych, a także uzyskać lepsze wyniki z segmentacji i personalizacji.

Zrównoważony marketing - coraz więcej firm będzie dążyć do osiągnięcia równowagi między osiąganiem celów biznesowych a dbaniem o dobrostan społeczny i środowisko naturalne.

Wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość - coraz więcej firm będzie wykorzystywać te technologie, aby zwiększyć zaangażowanie klientów i zwiększyć sprzedaż.

Influencer marketing - będzie dalej rozwijał się i stawał się coraz popularniejszym narzędziem do budowania zaufania, generowania leadów i pozyskiwania klientów.

Video marketing - filmy, a szczególnie filmy na żywo i transmisje będą coraz popularniejsze w komunikacji marketingowej, ponieważ pozwalają one na bardziej angażujące i autentyczne przekazy.

Mikroinfluencerzy - coraz więcej firm będzie korzystać z mikroinfluencerów, ponieważ są oni skuteczni w dotarciu do konkretnych niszowych grup odbiorców.

Analiza danych - firmy będą coraz bardziej korzystać z analizy danych, aby lepiej zrozumieć swoich klientów i dostosować swoje strategie marketingowe.

Social listening - firmy będą bardziej korzystać z social listening, który pozwala na monitorowanie interakcji w social mediach i reagowanie na nie w czasie rzeczywistym.

Content marketing - coraz więcej firm będzie inwestować w tworzenie wartościowych treści, aby budować długotrwałe relacje z klientami i zwiększać rozpoznawalność marki.

Tekst: Łukasz Smykla, creative supervisor w Focus Nation


 

Powyższy tekst pochodzi z działu Inspiracje w „Praktycznym Trendbooku na 2023 rok” przygotowanym przez zespół ekspertów Focus Nation (IF Nation Group). Publikacja obejmuje 20 trendów podzielonych na trzy obszary (social media, digital marketing i inspiracje) oraz 3 antytrendy, w tym technologie, które nas zawiodły. Jest do pobrania pod adresem www.focus-nation.pl/trendbook2023 oraz przy użyciu zamieszczonego obok kodu QR. „Media Marketing Polska” jest jednym z patronów medialnych Trendbooka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.