Co nowego w social mediach (44)

W nowym odcinku cyklu Małgorzata Obielak z Performics pisze m.in. o funkcjach testowanych przez Metę, limicie czasu użytkowania dla nastolatków, jaki wprowadza TikTok i o tym, jak YouTube umożliwia tworzenie własnych stacji radiowych.

Młodzi użytkownicy spędzają w social mediach wiele godzin dziennie, co może nie być dobre dla ich zdrowia. W tym kontekście wymieniana jest często nazwa największej platformy społecznościowej na świecie, czyli do TikToka. W odpowiedzi wprowadził on udoskonalone narzędzia kontrolowania czasu spędzanego przed ekranem, dodając więcej niestandardowych opcji, wprowadzając nowe ustawienia domyślne dla kont nastolatków i rozszerzając parowanie rodzinne o większą kontrolę rodzicielską. Wśród najświeższych zmian na platformie Meta można wymienić testy pakietu subskrypcji czy funkcji „Roll Call” bardzo podobnej do tej, która znana jest nam z aplikacji BeReal, a na LinkedIn nowości w wiadomościach prywatnych. Szczegóły poniżej.

Meta z raportem „Culture Rising”

Meta opublikowała drugą edycję swojego raportu „Culture Rising”, w którym identyfikuje najnowsze trendy, w oparciu o analizę milionów rozmów na Facebooku i Instagramie. Raport zawiera sporo pomocnych spostrzeżeń i uwag na temat kluczowych przemian, które mogą pomóc zespołom marketingowym zmaksymalizować zasięg i odbiór swoich kampanii. Raport został podzielony na cztery główne trendy – Exploratory Identities, Refined Relationships, Assertive Aspirations oraz Lived Values. Znajdują się w nim także wskazówki dotyczące trendów na Instagram Reels oraz przykłady kampanii marek, które w ciekawy sposób wykorzystały możliwości platformy.

Cały raport Meta „Culture Rising” za rok 2023 jest dostępny do pobrania tutaj.

Meta testuje nowy pakiet subskrypcji

Meta na początku tygodnia ogłosiła testy płatnej weryfikacji na Instagramie i Facebooku za 11,99 USD miesięcznie za pośrednictwem komputera? i 14,99 USD miesięcznie na smartfonach z systemem iOS i Android. Mark Zuckerberg ogłosił, że konto „Meta Verified” zapewni użytkownikom zweryfikowanie profilu, lepszą widoczność na platformach, priorytetową obsługę klienta i wiele więcej. Ta funkcja jest już dostępna się w Australii i Nowej Zelandii, a wkrótce pojawi się w większej liczbie krajów.

Dzięki Meta Verified użytkownik ma otrzymać:

- Zweryfikowany niebieski symbol - plakietkę potwierdzająca, że profil jest prawdziwy oraz że konto użytkownika zostało uwierzytelnione za pomocą urzędowego dokumentu tożsamości.

- Większą ochronę przed próbą podszywania się pod popularne profile, dzięki proaktywnemu monitorowaniu serwisu.

- Pomoc, gdy użytkownik będzie jej potrzebował, bezpośredni kontakt z przedstawicielem Meta w przypadku problemów z kontem.

- Zwiększoną widoczność i zasięg z wyeksponowaniem niektórych obszarów platformy – takich, jak wyszukiwanie, komentarze i rekomendacje.

Podczas testowania tej funkcji nie będzie żadnych zmian na kontach na Instagramie i Facebooku, które zostały już zweryfikowane na podstawie wcześniejszych wymagań. Więcej na temat subskrypcji na platformach Mety można znaleźć tutaj.

Meta wewnętrznie testuje podobną do BeReal funkcję „Roll Call”

Na razie jest to wewnętrzny prototyp funkcji „Roll Call”, która pozwoliłaby użytkownikom zobaczyć co inni robią w danej chwili. Szczegóły dotyczące nowej funkcji ujawnił analityk branży mediów społecznościowych Matt Navarra na Twitterze. Zgodnie z koncepcją podobną do założenia BeReal, opcja „Roll Call” miałaby zapraszać użytkowników do dodania zdjęcia lub filmu do monitu udostępnionego na czacie grupowym. Dzięki tej funkcji użytkownicy Mety mogliby tworzyć i wysyłać niestandardowe monity, takie jak np. „pokaż mi swój lunch”, do czatu grupowego, w którym się znajdują. Następnie wszyscy członkowie będą mieć pięć minut, aby odpowiedzieć na monit za pomocą własnego zdjęcia lub filmu w danym momencie, a do wątku zostałby dodany zegar odliczający czas. Tylko ci, którzy odpowiedzą na monit, będą mogą przeglądać odpowiedzi innych osób, członkowie będą mieć również możliwość usunięcia wysłanej odpowiedzi, jeśli nie będą z niej zadowoleni. Prototyp Mety wydaje się być nieco inny, ponieważ jest nastawiony na prywatne grupy, a nie na publiczne posty, gdzie w przypadku aplikacji Be Real użytkownicy otrzymują globalne powiadomienie w tym samym czasie. Wzrost popularności BeReal w zeszłym roku sprawił, że giganci mediów społecznościowych starali się wypuścić własne podobne funkcje. Czy podobna funkcja sprawdzi się również w środowisku Mety? O tym przekonamy się zapewne w najbliższym czasie, gdy pozytywnie przejdzie testy i zostanie wprowadzona globalnie.

LinkedIn dodaje opcję do tagowania czatów

Podobnie, jak wszystkie platformy społecznościowe, LinkedIn obserwuje coraz większą aktywność przenoszącą się do wiadomości prywatnych. Co więcej, platforma poinformowała niedawno, że liczba rozmów w aplikacji wzrosła o prawie 20% rok do roku, dlatego nic dziwnego, że LinkedIn chce ulepszyć opcje czatu i ułatwić większe zaangażowanie wśród użytkowników. Platforma dodała kolejny sposób zarządzania wiadomościami w aplikacji - oznaczanie wybranych rozmów gwiazdką. Użytkownik będzie mógł oznaczyć wątki na czacie a potem używać dedykowanego filtra "z gwiazdką". Jest to podobne do funkcji Gmaila lub innych klientów poczty e-mail i ułatwia zarządzanie aktywnymi, toczącymi się dyskusjami. LinkedIn cały czas pracuje nad ulepszeniem swoich narzędzi do przesyłania wiadomości, chociażby dodając jakiś czas temu nowe dodatki, takie jak „Focused Inbox”, która umożliwia umieszczania wiadomości w folderach „Focused” i „Others”.

Więcej na temat nowej funkcji można znaleźć tutaj.

Skanowanie zakupów za pomocą aplikacji na smartfona

W celu przyśpieszenia procesu zakupowego marka Kaufland wprowadza w swoich sześciu marketach zlokalizowanych na Śląsku usługę K-Scan. Dzięki niej klient wchodząc do sklepu będzie miał możliwość skorzystania ze specjalnego skanera, dzięki któremu podczas zakupów będzie mógł skanować kody kreskowe wybranych produktów. Po zakończonych zakupach, aby klient mógł sfinalizować transakcję powinien udać się do kasy samoobsługowej. Na ten moment sieć sklepów Kaufland jest zadowolona z usługi K-Scan i w przyszłości planuje ją poszerzyć i wprowadzić w kolejnych trzydziestu sklepach. Co więcej, Kaufland zapowiada, że chce również zacząć testy umożliwiające skanowanie zakupów przez smartfona. Obecnie na skanowanie zakupów przez aplikację na telefon komórkowy pozwala sieć Carrefour, który jakiś czas temu uruchomiła usługę Scan & Go.

TikTok wprowadza limit czasu dla osób niepełnoletnich

TikTok zapowiedział, że każde konto użytkownika w wieku poniżej 18 roku życia będzie miało 60-minutowu dzienny limit czasu przed ekranem. Nowe ustawienie ma być wprowadzone domyślnie, jednak nastoletni użytkownicy będą mieli możliwość wyłączenia tej opcji w dowolnej chwili. Od dawna istnieją obawy dotyczące tego, na co nieletni są narażeni w mediach społecznościowych i potencjalnych szkód, jakie może wyrządzić wielogodzinne korzystanie z aplikacji. Jak podają źródła, po osiągnięciu 60-minutowego limitu użytkownicy zostaną poproszeni o wprowadzenie kodu dostępu – co wymagać od nich będzie podjęcia decyzji o wydłużeniu czasu spędzanego na przeglądaniu filmów. Jednak jak podaje TikTok, jeśli nastolatek zdecyduje się wyłączyć nową opcję domyślnego limitu, ale spędzi więcej niż 100 minut w aplikacji dziennie, zostanie on poproszony o ustawienie dla siebie limitu dziennego czasu przed ekranem. Co więcej, w pierwszym miesiącu testów takie podejście zwiększyło wykorzystanie narzędzia do zarządzania czasem na platformie o 234%. Dodatkowo TikTok ogłosił kilka aktualizacji dla funkcji Family Pairing (Parowanie rodziny), która pozwala rodzicom połączyć swoje konto z kontem nastolatka. Więcej na temat zachodzących zmianach można przeczytać tutaj.

TikTok kontynuuje testy funkcji sklepu w aplikacji

TikTok bardzo stara się, aby jego aplikacja stała się miejscem zakupów. Wprowadza więcej marek do inicjatywy fukncji „Sklep”, która pozwala firmom sprzedawać swoje towary bezpośrednio w aplikacj. Rozpoczął testowanie fukncji Sklepu w Stanach Zjednoczonych w listopadzie ubiegłego roku. Według informacji od Ad Age firmy, w tym marki odzieżowe, takie jak PacSun, Revolve i Willow Boutique, a także marka kosmetyczna KimChi Chic, są teraz częścią tego eksperymentu zakupowego. Użytkownicy, którzy chcą kupować produkty tych marek, mogą dotknąć ikony torby na zakupy w profilu marki, aby wyświetlić ich katalogi i zakończyć proces płatności bez opuszczania aplikacji. Funkcja Sklepu na TikToku prawdopodobnie nadal znajduje się w fazie testów w USA, tak jak ma to miejsce od listopada. Aplikacja nie podała żadnych informacji na temat harmonogramu uruchomienia dla szerszego grona marek. Użytkownicy mogą kupować produkty za pośrednictwem reklam na TikToku już od dłuższego czasu, zostając przeniesieni do przeglądarki w aplikacji, aby dokonać zakupu. Natomiast funkcja Sklepu mogłaby ułatwić proces płatności, który odbywał by się bezpośrednio w samej aplikacji, dzięki czemu kupowanie byłoby jeszcze łatwiejsze.

YouTube umożliwia użytkownikom tworzyć własne stacje radiowe

YouTube Music wprowadza nowe doświadczenie radiowe, które pozwala użytkownikom tworzyć własne niestandardowe stacje. Przed uruchomieniem tej funkcji użytkownicy zaczynali od słuchania muzyki, wybierając spośród istniejących list odtwarzania, stacji radiowych lub albumów, teraz natomiast mogą tworzyć własne radia od podstaw. Dzięki nowej opcji użytkownik może wybrać do 30 artystów podczas tworzeni własnej listy, a także wybrać częstotliwość ich pojawiania się. Co więcej, YouTube umożliwia wybór czy utworzone radio ma zawierać tylko wybranych przez użytkownika artystów, czy również innych, podobnych do nich. Istnieje również możliwość doprecyzowania swoich wyników poprzez zastosowanie określonych filtrów takich jak np. „nowe odkrycia”. Aby uzyskać dostęp do tej nowej funkcji, trzeba przejść do strony głównej YouTube Music i przewinąć w dół, aż pojawi się przycisk „Your music tuner”. Nowa wersja jest dostępna na iOS i Androida we wszystkich krajach, w których YouTube Music jest dostępna zarówno dla użytkowników bezpłatnych, jak i płatnych.


 

Tekst: Małgorzata Obielak, e-PR & Social Media specialist w Performics

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Poprzedni artykuł z cyklu o social mediach dostępny tutaj.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.