Amazon ogłasza likwidację 9 tys. etatów

To kolejne cięcie etatów po ogłoszeniu w styczniu br, że pracę straci 18 tys. osób (5% ogółu zatrudnionych).

Styczniowa fala redukcji zatrudnienia w Amazonie (18 tys. etatów, 5% zatrudnionych) okazała się niewystarczająca – amerykańska firma ogłasza, że pracę straci kolejnych 9 tys. osób. Jak poinformował CEO Andy Jassy w komunikacie dla pracowników cięcia zostaną dokonane głównie w Amazon Web Services, zespole People Experience and Technology Solutions (PXT), dziale reklamy i Twitchu. To sygnał, że ograniczanie kosztów obejmuje już praktycznie wszystkie aspekty działalności Amazona, nawet te generujące zyski (biznes chmurowy, reklama). “Biorąc pod uwagę niepewną gospodarkę, w której żyjemy, oraz niepewność dotyczącą najbliższej przyszłości, postanowiliśmy być bardziej racjonalni w naszych kosztach i zatrudnieniu” – napisał Jassy. Szef Amazona uprzedza także, że może to nie być jeszcze koniec redukcji, gdyż nie wszystkie zespoły dokonały ocen aktualnych potrzeb w obszarze zatrudnienia – proces ma zostać sfinalizowany najpóźniej do końca kwietniu br.

Amazon zatrudnił ok. 800 tys. dodatkowych pracowników w okresie miedzy końcem 2019 r. a końcem 2021 r. Pod koniec grudnia ub. r. amerykański gigant zatrudniał łącznie 1,5 miliona pracowników, głównie w centrach logistycznych.

W minionym tygodniu drugą falę cięć zatrudnienia ogłosiła również firma Meta Platforms, właściciel Facebooka. Łącznie w obu falach zostanie zlikwidowanych ok. 21 tys. miejsc pracy. Masowe zwolnienia ogłosiły w ostatnich miesiącach inne czołowe firmy technologiczne, w tym Alphabet, Twitter, Microsoft i Spotify.

Paweł Piasecki 978 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.