Unia Europejska wzmocni prawo do naprawy produktów

Naprawa sprzętu AGD i elektroniki będzie prostsza i tańsza - deklaruje Komisja Europejska.

Przyjęcie wspólnych unijnych zasad promujących naprawę towarów, do czego dąży Komisja Europejska (KE), to ważny krok na drodze do szerszego celu, jakim jest zrównoważona konsumpcja w ramach europejskiego Zielonego Ładu.

KE podkreśla, że wadliwe towary są często przedwcześnie wyrzucane, choć mogłyby zostać naprawione i ponownie wykorzystane. Darmowa wymiana – o ile taką możliwość oferuje producent – jest często wybierana zamiast darmowej naprawy, a zwrócone sprawne towary są w większości przypadków wyrzucane. Po wygaśnięciu gwarancji wielu konsumentom trudno jest znaleźć odpowiedni serwis naprawczy w akceptowalnej cenie, zniechęcają też niedogodności związane z tym procesem.

KE chce ułatwić konsumentom korzystanie z naprawy (zarówno w ramach gwarancji prawnej, jak i poza nią) i uczynić ją bardziej opłacalną w porównaniu z wymianą uszkodzonego produktu na nowy. Naprawy ograniczają ilość odpadów, a pobudzenie tego sektora ma według KE zachęcić producentów i sprzedawców do rozwijania bardziej zrównoważonych modeli biznesowych. Szacuje się, że w ciągu 15 lat inicjatywa przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 18,5 mln ton oraz do oszczędności zasobów o 1,8 mln ton i odpadów o 3 mln ton. Oszczędności dla sprzedawców i producentów, którzy będą naprawiać produkty, zamiast wymieniać je za darmo w ramach gwarancji, szacuje się na około 15,6 mld euro w ciągu najbliższych 15 lat.

Zgodnie z proponowanymi przepisami, jeżeli naprawa w ramach gwarancji jest tańsza lub kosztuje tyle samo co wymiana, sprzedawcy będą musieli zapewnić bezpłatną naprawę jako środek zaradczy, “w rozsądnym czasie i bez żadnych niedogodności dla konsumenta”. Poza okresem obowiązywania gwarancji producenci urządzeń takich jak m.in. smartfony, telewizory, lodówki, odkurzacze czy zmywarki będą zobowiązani do ich naprawy przez 5-10 lat od zakupu (w zależności od rodzaju produktu), chyba że jest to niemożliwe, np. w przypadku uszkodzenia, które czyni naprawę technicznie niewykonalną. Konsumenci będą mieli również prawo zażądać od serwisu dostarczenia europejskiego formularza informacyjnego dotyczącego naprawy, zawierającego informacje o jej cenie i najważniejszych warunkach, które muszą pozostać niezmienione przez 30 dni.


 

Dokument zawierający pełny tekst zgłoszonej przez KE propozycji wprowadzenia nowych przepisów dotyczących naprawy produktów można pobrać tutaj.

A tu pytania i odpowiedzi na temat prawa do naprawy oraz więcej materiałów KE.

Paweł Piasecki 978 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.