Nasilają się obawy wokół sztucznej inteligencji i ChatGPT

Coraz więcej osób i instytucji nawołuje do wstrzymania wdrożeń i prac nad dalszym rozwojem komercyjnych narzędzi wykorzystujących AI, dopóki nie zostaną zbadane możliwe skutki ich używania i nadużywania.

Logo ChatGPT, produktu rozwijanego przez firmę OpenAI.
Logo ChatGPT, produktu rozwijanego przez firmę OpenAI.
Możliwe negatywne skutki komercyjnych zastosowań narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI) znalazły się ostatnio w centrum uwagi po obu stronach Atlantyku. Mów się o zagrożeniach dla prywatności i bezpieczeństwa cybernetycznego oraz ogromnym polu dla dezinformacji.

Amerykańskie Centrum AI i Polityki Cyfrowej (Center for AI and Digital Policy – CAIDP) złożyło skargę do Federalnej Komisji Handlu (FTC), zarzucając firmie OpenAI, że jej niedawno wprowadzony produkt GPT-4 narusza federalne prawo ochrony konsumentów. CAIDP zwróciło się do FTC o wszczęcie dochodzenia, a następnie o wstrzymanie dalszego wdrożenia komercyjnych produktów GPT, dopóki firma nie zastosuje się do wytycznych Komisji dotyczących produktów AI. “Uważamy, że FTC powinna dokładnie przyjrzeć się OpenAI i GPT-4,” stwierdził Marc Rotenberg, prezes i główny radca prawny Centrum.

Ta z kolei skarga skłoniła Europejską Organizację Konsumentów (BEUC) do wezwania organów UE i krajowych w państwach członkowskich do wszczęcia dochodzenia w sprawie ChatGPT i podobnych chatbotów. Chociaż UE pracuje obecnie nad pierwszym na świecie prawodawstwem dotyczącym AI, BEUC obawia się, że miną lata, zanim ustawa o AI wejdzie w życie, pozostawiając konsumentów na ryzyko szkód spowodowanych technologią, która nie jest wystarczająco uregulowana w tym okresie przejściowym i na którą konsumenci nie są przygotowani. Na sytuację zareagował włoski organ ochrony danych (Garante per la Protezione dei Dati Personali – GPDP), zapowiadając 31 marca, że blokuje ze skutkiem natychmiastowym możliwość przetwarzania użytkowników przez ChatGPT. Nakaz ma być utrzymany, dopóki firma nie zadeklaruje pełnego respektowania unijnego prawa o ochronie danych osobowych (w Polsce znanego jako RODO).

Z szerokim oddźwiękiem w mediach spotkał się list otwarty wzywający wszystkie laboratoria pracujące nad AI do natychmiastowego wstrzymania na co najmniej 6 miesięcy szkolenia systemów mocniejszych niż GPT-4. List ten został podpisany przez ponad półtora tysiąca znanych postaci ze świata biznesu i nauki, m.in. szefa Tesli Elona Muska, współzałożyciela Apple Steve’a Wozniaka, współzałożyciela Skype’a Jaana Tallinna, i prof. Yuvala Noah Harari z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Paweł Piasecki 978 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.