Premiera audiobooka "My, trans" w Storytel

Premiera, element kampanii społecznej "Zrozumieć transpłciowość", odbyła się 31 marca - w Międzynarodowym Dniu Widoczności Osób Transpłciowych,

Z okazji Międzynarodowego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych, Storytel opublikował audiobook „My, trans” dziennikarza TVN24 Piotra Jaconia, czytany przez autora, osoby transpłciowe, w tym Annę Grodzką czy Maję Heban. oraz profesjonalnych lektorów i lektorki. Premiera jest elementem kampanii społecznej #zrozumiećtranspłciowość. "My, trans" to poruszający zbiór wywiadów z osobami transpłciowymi, a także ich rodzicami, psycholożką, adwokatką, aktywistką i… księdzem, przełamujący tabu i otwierający oczy na potrzeby drugiego człowieka.

- By nagrać audiobook, powróciłem do książki wydanej jesienią 2021 roku [nakładem Wydawnictwa RM - przy. red.] - mówi Piotr Jacoń. - To było dla mnie mocne i ciekawe doświadczenie. Najtrudniejsza była lektura rozmów z moją córką, Wiktorią, zwłaszcza że w nagraniu czytam również jej kwestie. Przywołują one najcięższe przeżycia mojego dziecka i naszej rodziny. Uświadomiłem sobie jednak, że w pewnym sensie te fragmenty mają dziś wartość archiwalną, bo od momentu ich zapisu wiele się zmieniło. Wiele zmieniło się na lepsze. Wiktoria poszła dalej. Z drugiej strony książka jest cały czas aktualna. Dziś może nawet bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest w Polsce rzetelna edukacja dotycząca transpłciowości. Kiedy pisałem „My, trans” miałem wrażenie, że piszę w zasadzie dla siebie samego. Nie miałem pojęcia, jakiego odbioru się spodziewać. Teraz, po licznych spotkaniach z czytelnikami i czytelniczkami w całym kraju, po wysłuchaniu wielu ich nowych historii - także o tym, jak książka pomogła osobom transpłciowym i ich bliskim w oswajaniu tego tematu w swoimi otoczeniu - wiem, że była potrzeba nie tylko mnie. Cieszę się, że w nowej formie „My, trans” dotrze do kolejnych odbiorców, kolejnych polskich domów. Mam też ogromną satysfakcję, że w nagraniu wzięły udział osoby transpłciowe - obok bohaterek książki również te, które znaleźliśmy specjalnie do tego projektu - mówi Jacoń.

Na kanale YouTube Storytel opublikowano w związku z publikacją audiobooka rozmowę o tym, jak dzisiaj wygląda życie Jaconia i jego rodziny. Dwa i pół roku po coming oucie Wiktorii autor "My, trans" opowiada o tym, czego się nauczył, ale też dzieli się uczuciami, z jakimi wracał do książki podczas nagrań audiobooka.

31 marca, w związku z premierą audiobooka ruszyła kampania społeczna „My, Rodzice dzieci trans”, identyfikowana hashtagiem #zrozumiećtranspłciowość, za którą odpowiadają: stowarzyszenie My, Rodzice oraz fundacje Trans-Fuzja i Równik Praw. Partnerami kampanii są: portal NaTemat.pl, wydawnictwo RM oraz Storytel. Na potrzeby inicjatywy powstała też strona internetowa, z której można dowiedzieć się więcej na temat transpłciowości. Za koncepcję i realizację kampanii odpowiada agencja Molecular Creative (dawniej BBDO Warszawa), a działaniami PR zajęła się agencja 24/7Communication.

Piotr Jacoń, dziennikarz TVN 24, jest autorem cyklu reportaży poświęconego sytuacji osób transpłciowych w Polsce, które można oglądać w aplikacji TVN24 Go. Premiera najnowszego, "Wszystko o moim państwie", odbyła się również 31 marca. Wcześniejsze to "Wszystko o moim życiu", "Wszystko o moim życiu - Kacper" i "Wszystko o moim dziecku". Jacoń jest też autorem cyklu rozów "Bez polityki", również dostępnych w TVN 24 Go. Wcześniej pracował w Radiu Plus, Radiu Gdańsk i w „Dzienniku Bałtyckim”. W ub. r. został nagrodzony przez Fundację Grand Press Medalem Wolności Słowa w kategorii media.

Paweł Piasecki 978 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.