Co nowego w social mediach (47)

W tym tygodniu Małgorzata Obielak z Performics pisze m.in. o nowościach od platform LinkedIn i YouTube, nowej funkcji testowanej przez Instagram oraz możliwym powrocie komunikatora Gadu-Gadu.

W dzisiejszym przeglądzie przyjrzymy się nowościom wprowadzanym przez LinkedIn, który nie zwalnia tempa i dalej wprowadza nowe możliwości z wykorzystywaniem AI. Kilka technicznych zmian pojawi się na YouTube, które mogą być pomocne szczególnie dla osób tworzących podcasty. TikTok wprowadza również nowość dla użytkowników, a mianowicie możliwość odświeżenia swojego kanału „Dla Ciebie”, aby ulepszyć i lepiej doprecyzować treści wyświetlane w aplikacji. Dodatkowo, kilka słów o komunikatorze, którego część z nas może kojarzyć, a mowa o Gadu-Gadu, kursach przygotowanych przez Twittera, nowych opcjach kontroli rodzicielskiej na Snapchacie oraz testach przeprowadzanych przez Instagrama odnośnie Reelsów.

LinkedIn udostępnia asystenta AI

Nowa funkcjonalność wprowadzona przez platformę ma na celu zwiększenie skuteczności wyszukiwania pracy w aplikacji, pomoc użytkownikom w uzupełnianiu ich profili na LinkedInie oraz pomoc dla rekruterów piszących opisy stanowisk. Co więcej, kładąc większy nacisk na sztuczną inteligencję, LinkedIn przygotował dla użytkowników m.in. 100 kursów i 20 szkoleń, które pozwolą na uzupełnienie wiedzy w tym obszarze. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, proces aplikowania na wybrane oferty pracy ma być znacznie uproszczony i bardziej intuicyjny, co pozwoli użytkownikom zaoszczędzić czas i energię w poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Firma wprowadza również oparte na sztucznej inteligencji sugestie dotyczące pisania, które początkowo będą oferowane ludziom w celu ulepszenia ich profili. Opcje początkowo będą dostępne dla użytkowników Premium.

YouTube dodaje kilka nowych funkcji dla twórców

YouTube wprowadza kilka nowych opcji dla twórców podcastów, a także dodaje nowe opcje pobierania wideo i rozpoczyna eksperyment, który zaleci dodanie hashtagów do przesyłanych plików. Po pierwsze, twórcy będą teraz mogli tworzyć nowe podcasty bezpośrednio w YouTube Studio i oznaczyć istniejącą playlistę jako podcast, co pomoże usprawnić proces przesyłania podcastów i zarządzanie nimi. Oprócz tego YouTube dodaje Podcast Analytics, dzięki czemu twórca będzie mógł zobaczyć dane na temat tego, jak widzowie znajdują jego podcast, dane demograficzne oraz analizę przychodów. Druga zmiana dotyczy zaleceń jakich hashtagów warto używać dla długich form video, co ma pomóc w poprawie widoczności udostępnianych treści w wynikach wyszukiwania. To właśnie te zmiany mogą mieć istotny wpływ na strategię twórców na YouTube i pomóc im w osiąganiu większej liczby odbiorców i sukcesów na platformie. YouTube zaczął testować nowe opcje zarządzania podcastami z wybranymi użytkownikami w zeszłym miesiącu, a eksperyment z wykorzystaniem hashtagów będzie początkowo dostępny dla niewielkiej liczby twórców w Stanach Zjednoczonych. Wielu popularnych YouTuberów prowadzi teraz własne podcasty, sensowne zatem jest, aby YouTube poszerzał swoje horyzonty w tym kierunku. Dodatkowo platforma umożliwi teraz twórcom pobieranie filmów z mobilnej wersji YouTube Studio. Do tej pory mogli oni pobierać własne filmy w YouTube Studio na komputerze, ale nie mogli tego robić z poziomu smartfona. Warto jednak zauważyć, że pobrane filmy będą posiadać znak wodny, aby ograniczyć przesyłanie ich do innych aplikacji takich jak IG Reels czy TikToka.

Instagram z nową opcją w Stories?

Instagram testuje nową funkcję, która umożliwiłaby odtwarzanie całych filmów Reels w sekcji Stories. Obecnie, gdy użytkownik udostępnia film Reels na swoim koncie, tylko kilka sekund materiału jest pokazywane w sekcji Stories, a następnie użytkownik jest kierowany do zakładki z filmem Reels, aby obejrzeć cały film. Nowa funkcja ma potencjał, aby poprawić wrażenia użytkowników i zwiększyć zaangażowanie na Instagramie, ponieważ ułatwia przeglądanie treści bez konieczności przechodzenia między różnymi sekcjami aplikacji. Jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie ona dostępna dla wszystkich użytkowników. Co więcej, Instagram testuje również kilka innych nowych funkcjonalności, takich jak szybkie przewijanie między Reels, dodawanie do nich napisów i szukanie innych Reels za pomocą tagów tematycznych.

Użytkownicy TikToka mogą zresetować zakładkę „Dla Ciebie”

TikTok wprowadza nową opcję, która umożliwia ponowne uruchomienie kanału „Dla Ciebie”, jeśli użytkownikowi nie podobają się już polecane filmy, a także opracowuje nowe systemy, aby ograniczyć narażenie na szkodliwe treści w aplikacji. Sekcja „Dla Ciebie” pomaga ludziom odkrywać różnorodne treści, twórców, społeczności i produkty. Czasami jednak rekomendacje nie wydają się trafne, lub nie zapewniają różnorodności tematycznej, co może wpływać na negatywne odczucia użytkowników. Kiedy użytkownik skorzysta z opcji odświeżenia kanału, system rekomendacji TikToka zacznie wtedy wyświetlać więcej treści w oparciu o nowe interakcje. Przykładowo, użytkownicy mogą automatycznie odfiltrowywać filmy, które używają określonych hashtagów lub wyrażeń z ich kanałów Dla Ciebie, i zaznaczyć opcję „nie interesuje mnie”, aby pominąć przyszłe filmy określonego twórcy lub używające określonego dźwięku. Co więcej, TikTok twierdzi, że wyzwaniem każdego systemu rekomendacji jest upewnienie się, że zakres treści wyświetlanych widzowi nie jest zbyt wąski ani zbyt powtarzalny. Z tego względu platforma skupia się na tym wyzwaniu i pracuje nad zaprojektowaniem systemu, który przeplata się z różnymi tematami. Na przykład widzowie na ogół nie otrzymają dwóch filmów z rzędu nakręconych przez tego samego twórcę lub z tym samym dźwiękiem. Funkcja odświeżania kanału "Dla Ciebie" ma na celu zapewnienie użytkownikom lepszego doświadczenia korzystania z platformy i ułatwienie odkrywania nowych treści na TikToku. Więcej na temat wprowadzanych zmian, można znaleźć tutaj.

Francja zaostrza ograniczenia wiekowe na platformach społecznościowych

Po wprowadzeniu nowych przepisów we Francji, aplikacje społecznościowe w tym TikTok, Instagram, Facebook czy Snapchat będą musiały przestrzegać nowych zasad dotyczących wiekowych ograniczeń. Według danych we Francji średni wiek dzieci rejestrujących konta w aplikacjach to 8,5 roku, wprowadzenie nowych przepisów ma ograniczyć dostęp dzieciom do szkodliwych i nieodpowiednich treści. Mowa tutaj m.in. o treściach związanych z cyberprzemocą, treści pornograficznych czy promujących wyimaginowane kanony piękna. Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, dzieci poniżej 13 roku życia nie będą mogły zakładać kont w aplikacjach. Jeżeli chodzi o użytkowników w wieku 13-15 lat, aby móc uzyskać dostęp do platform społecznościowych wymagana będzie zgoda od rodziców lub opiekunów prawnych. Platformy będą zobligowane do tego, aby odpowiednio przygotowały rozwiązania techniczne, które pozwolą na prawidłową weryfikację wieku użytkowników oraz zgody opiekunów. Jeżeli firmy nie dostosują się do wprowadzonych wytycznych, będzie grozić im kara w wysokości 1% światowych obrotów.

Czy Gadu-Gadu powraca?

Czy możemy spodziewać się powrotu jakże słynnego komunikatora sprzed kilkunastu lat? Właściciel marki GG Network ogłosił, że planuje zorganizować kampanię crowdfundingową, aby zdobyć fundusze na rozwój aplikacji. Według źródeł, GG miałoby zostać zmodernizowane i oferować nowoczesne funkcje, takie jak narzędzie do szybkich płatności, integrację z platformami społecznościowymi czy rozmowy audio-wideo. Do tej pory na platformie zostały wprowadzone funkcjonalności takie jak m.in. centrum powiadomień, profile publiczne i firmowe, wersję anglojęzyczną pod adresem ggapp.com. Do tej pory w aplikacji Gadu-Gadu miesięcznie loguje się 500 tys. użytkowników, gdzie 74% ma poniżej 35 lat, natomiast z wersji premium, za którą trzeba zapłacić 4,90 zł miesięcznie korzysta 18 tys. użytkowników. Nie jest to pokaźna liczba, porównując ją do innych wielkich graczy z tego obszaru, ale być może po wszelkich aktualizacjach i promocjach to się zmieni. Bieżące informacje dla potencjalnych inwestorów znajdują się na stronie gadu-gadu. Najnowsze, bezpłatne wersje komunikatora GG dostępne są na www.gg.pl.

Twitter uruchamia nowy kurs edukacyjny z marketingu wideo

Platforma uruchomiła nową serię edukacyjną na temat marketingu wideo i tworzenia filmów promocyjnych, które pozwolą wyróżnić się na Twitterze. Nowa seria zatytułowana "Unskippable" ma na celu dostarczenie praktycznego przeglądu wszystkich kluczowych elementów klipów wideo przyciągających uwagę. Każdy film z tej serii trwa około 2 minuty, dzięki czemu można go łatwo przeglądać bez większych nakładów czasowych. Wskazówki i porady w tej serii pochodzą od zespołu kreatywnego Twittera, który pomaga reklamodawcom w tworzeniu najskuteczniejszych reklam na platformie. Warto poświęcić czas na przejrzenie każdego elementu i zebranie kilku kluczowych wskazówek na temat tego, co aktualnie działa na Twitterze. Kursy edukacyjne są dostępne tutaj.

Nowa kontrola rodzicielska na Snapchacie

Snapchat uruchomił kontrolę rodzicielską w swojej aplikacji w zeszłym roku za pośrednictwem nowej funkcji „Family Center”. Dzisiaj firma ogłosiła, że wprowadza nowe narzędzia kontroli rodzicielskiej, które pozwolą rodzicom na blokowanie wrażliwych treści, które mogą być widoczne przez młodszych użytkowników aplikacji. Nowe narzędzia pozwoli rodzicom na ustawianie blokad na określone treści, takie jak m.in. nagość, przemoc, narkotyki i wulgaryzmy. Wraz z tą zmianą Snapchat po raz pierwszy publikuje również wytyczne dotyczące treści, aby dać twórcom Stories i Spotlight więcej informacji na temat tego, jakie posty mogą być polecane na jego platformie i jakie treści będą teraz uważane za „wrażliwe”, zgodnie z wytycznymi dla społeczności. Nowe funkcje są odpowiedzią na rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa i wpływu treści cyfrowych na młodszych użytkowników. Aby skorzystać z nowej funkcji, znanej jako Family Center, rodzice lub opiekunowie będą musieli zainstalować aplikację Snapchat na swoim urządzeniu, aby połączyć swoje konto z kontem nastolatka. Po skonfigurowaniu opiekunowie będą mogli zobaczyć, z którymi kontami nastolatek rozmawiał w aplikacji w ciągu ostatnich siedmiu dni, bez możliwości przeglądania treści tych wiadomości. Będą też mogli przeglądać listę znajomych nastolatka i zgłaszać potencjalne nadużycia zespołowi Snapchata. Są to zasadniczo te same funkcje, które TechCrunch zgłosił na początku tego roku.

Tekst: Małgorzata Obielak, e-PR & Social Media specialist w Performics

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas, klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Poprzedni artykuł z cyklu o social mediach dostępny tutaj.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.