Skąd? Dokąd? (9)

W przedświątecznym tygodniu już w czwartek podsumowujemy najważniejsze awanse, transfery i zmiany personalne w branży marketingu, reklamy i mediów.

Od maja dyrektor generalną polskiego oddziału firmy płatniczej Mastercard Europe będzie Marta Życińska. Bartosz Ciołkowski, którego zastępuje, w styczniu br. awansował na dyrektora generalnego Mastercard na Europę Środkowo-Południową.

Życińska dołączyła do Mastercarda siedem lat temu, kierując początkowo działem marketingu w Polsce. Następnie awansowała na stanowisko wiceprezesa ds. marketingu i komunikacji na Europę Środkowo-Wschodnią. W ubiegłym roku objęła stanowisko wiceprezesa ds. globalnego marketingu produktowego i B2B, odpowiadała w szczególności za obszar współpracy Mastercarda z fintechami, a także usług przedpłaconych. Przed przejściem do Mastercarda Życińska pracowała jako dyrektorka biura marketingu w Grupie PZU, gdzie przeprowadziła rebranding i odpowiadała nie tylko za reklamę i media, ale również za wsparcie sprzedaży oraz digital marketing. Wcześniej związana była przez wiele lat z firmą telekomunikacyjną Orange, gdzie kierowała departamentem komunikacji B2C.


Małgorzata Tereszczenko, co-managing director, client management lead oraz członkini zarządu McCann Poland, stanęła na czele nowej agencji McCann XBC (McCann ExtraBoldCondensed), powołanej wyłącznie do obsługi jednego z kluczowych klientów – firmy Mastercard. Organizacja płatnicza jest klientem McCann w Polsce od początku istnienia agencji w naszym kraju.

Ideą stojącą za utworzeniem McCann XBC było wyselekcjonowanie lokalnych zespołów pracujących wyłącznie dla Mastercarda. Zintegrowanie z oddziałami ulokowanymi na pozostałych rynkach ma pozwolić na zaoferowanie spójnych i efektywnych rozwiązań kreatywnych wynikających z jednego, wyraźnego pozycjonowania firmy Mastercard.

Tereszczenko pracuje w McCann Poland od trzech lat, a wcześniej przez cztery i pół roku była account directorem w McCann Worldgroup. Pracowała również jako account director w Havas Group, obsługując takich klientów jak Peugeot, Bank Pekao S.A., Inter IKEA Centre Polska i Jatomi Pure Health & Fitness. Karierę zaczynała w Saatchi & Saatchi, gdzie spędziła łącznie prawie 7 lat, pracując najpierw jako account director, a potem business director m.in. dla marek Maspeksu (Tymbark i Kubuś), Carlsberg Karmi, Lurpak, Heads&Shoulders, Pampers, BNP Paribas Bank i Mastercook.


W związku z utworzeniem oddziału McCann XBC przez McCann Poland Marcin Sosiński obejmuje stanowisko managing director McCann Poland. Dotąd był w agencji co-managing directorem i dyrektorem kreatywnym (executive creative director).

Sosiński jest związany z branżą reklamową od 18 lat, a dwie trzecie swojej kariery spędził w McCCann. Zaczynał jako art director, żeby od 2018 jako executive creative director zarządzać działem kreacji. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na festiwalach reklamowych za granicą i w Polsce. Jest też członkiem zarządu Klubu Twórców Reklamy.  Przez 3 lata pracował jako art director w agencji G7, a karierę w branży zaczynał jako junior art director w J. Walter Thompson. Ukończył projektowanie graficzne na ASP w Gdańsku.


Jowita Buchman obejmuje stanowisko zastępcy dyrektora programowego ds. ramówki w Telewizji Puls. Będzie odpowiedzialna m.in. za współtworzenie oferty programowej i optymalizację ramówki, będzie również uczestniczyła w budowaniu krótko-, średnio- i długoterminowej strategii programowej stacji. Podlegać będzie bezpośrednio prezesowi Telewizji Puls Dariuszowi Dąbskiemu.

Buchman jest związana z branżą telewizyjną od 2010 r. Rozpoczęła wówczas pracę w Kino Polska TV SA na stanowisku marketing managera, a w roku 2017 objęła tam stanowisko dyrektor programowej. W latach 2018-2023 zajmowała stanowisko dyrektor programowej w Stopklatka TV SA, gdzie odpowiedzialna była m.in. za kreowanie programowego wizerunku stacji, selekcję kontentu czy nadzór nad produkcjami własnymi.

Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, gdzie ukończyła studia magisterskie na kierunku politologia, specjalizacja dziennikarstwo i komunikacja społeczna.


Ewa Wiącek awansuje na stanowisko events director w Endorfina Events. Z agencją związana jest od siedmiu lat, rozpoczęła swoją drogę na pozycji junior project managerki, kolejno przeszła przez kolejne szczeble kariery. W pierwszym kwartale 2023 r. awansowała ze stanowiska senior project managerki na events directora, tym samym będzie zarządzała i nadzorowała pracę zespołu produkcyjnego.
Początkowo związana z działami sales w branży hoteli luksusowych, gdzie rozwijała swoje umiejętności organizacyjne, komunikacyjne oraz zarządzania zespołem i projektami. W Endorfina Events realizowała liczne projekty dla takich klientów, jak m.in. H&M, L’Oréal, Techland, Kross, Ekstraliga Żużlowa, T-Mobile czy Ekstraklasa.

Obecnie na zespół dyrektorski w Endorfina Events składają się: dyrektor zarządzający Michał Kaleta, operations director Dagmara Berka-Kochańska, client service director Anna Rajewska, creative director Agnieszka Widera, creative and business development director Dawid Wojtkiewicz oraz wspomniana events director – Ewa Wiącek.


Natalia Szymczyk jako head of influencer marketing w Peppermint będzie odpowiadała za tworzenie oraz koordynowanie współprac i kampanii z influencerami we wszystkich kanałach komunikacji. Do tej pory agencja realizowała kampanie influencerskie wewnątrz obecnych zespołów.

Szymczyk zdobywała doświadczenie w influencer marketingu w agencjach Brandbuddies oraz Stor9, gdzie odpowiadała za prowadzenie zespołu realizującego kampanie z twórcami dla klientów takich jak Sephora, HBO Max, RTV Euro AGD, S.C. Johson, Henkel, Empik czy Huawei. We wcześniejszych latach pracowała też jako account manager w takich agencjach jak Red8, Ogilvy czy Isobar, prowadząc działania m.in. dla marek Amrest, CEDC, Bonduell, BZ WBK czy Mastercard.


Polski oddział firmy TP Vision, właściciela marki Philips w kategoriach telewizorów oraz sprzętu audio, awansował Tomasza Miśkiewicza, dotychczasowego marketing managera, na stanowisko dyrektora marketingu na Polskę, Czechy i Słowację. To m.in. efekt rozszerzenia działalności TP Vision na rynki czeski i słowacki.

Miśkiewicz zaczął pracę w Philips Polska jako junior marketing manager w 2011 r., a od 2013 r. był marketing managerem w TP Vision (przejęcie marki Philips nastąpiło rok wcześniej). Ma dyplom zarządzania marketingowego SGH w Warszawie.

To niejedyny awans w firmie – Marcin Habzda, dotychczasowy dyrektor generalny TP Vision w Polsce, objął funkcję dyrektora zarządzającego regionu (Polska, Czechy, Słowacja). Habzda do TP Vision Polska przeszedł w 2015 r. i od ośmiu lat pełni funkcję dyrektora zarządzającego. Z branżą audio-video jest związany od początku swojej kariery zawodowej – wcześniej pracował w Toshiba Electronics Europe i - przez prawie 8 lat - w Sharp Electronics.


Karol Wieteska dołącza do Grupy OEX, obejmując nowo utworzone stanowisko group sales and marketing director. Będzie odpowiadać za realizację strategicznych projektów marketingowych i sprzedażowych.

Wieteska ma ponad 15-letnie doświadczenie w marketingu i sprzedaży, z czego ponad 11 lat pracował dla firmy Comarch. W ostatnich latach jako commercial director był odpowiedzialny za strategię i rozwój sprzedaży Comarch Loyalty Marketing Platform – produktu, który jest motorem napędowym ekspansji zagranicznej całej Grupy Kapitałowej Comarch. Wcześniej był m.in. dyrektorem sprzedaży odpowiedzialnym za rynki globalne, a także kraje Bliskiego Wschodu i Afrykę.

Grupa kapitałowa OEX specjalizuje się w dostarczaniu usług i technologii w obszarach customer experience, merchandising, logistyka i e-fulfillment, m.in. zarządza ok. 350 sklepami dla trzech największych operatorów telefonii komórkowej w Polsce i zajmuje się kompleksową obsługą sektora e-commerce, programów lojalnościowych i materiałów POS. Do grona jej klientów należy wiele czołowych polskich i zagranicznych marek, w tym Allegro, IKEA, PZU, Coca-Cola HBC Polska, Unilever, Kompania Piwowarska, BAT, Orange, T-Mobile i Plus Polsat Box. Grupę OEX tworzy kilkanaście spółek, które zatrudniają łącznie ponad 1500 osób.


Z początkiem kwietnia Michał Paschalis-Jakubowicz został powołany do zarządu IAI S.A., która odpowiada za platformę sklepową IdoSell. Na przełomie kwietnia i maja Paschalis-Jakubowicz zastąpi Jarosława Mikosa na stanowisku CEO spółki. Mikos był u jej sterów przez rok, a wcześniej w IAI był przewodniczącym Rady Nadzorczej.

Michał Paschalis-Jakubowicz od ponad 20 lat jest związany z branżą nowych technologii, telekomunikacji i konsultingu. Przez ostatnie cztery lata zajmował stanowisko CEO w Oktawave (była spółka zależna K2 Holding, wykupiona przez Netię, należącą do Grupy Polsat Plus). Z początkiem 2020 roku został wiceprezesem K2 Holding. Jego kadencja upłynęła 31 grudnia 2022 r. Karierę zaczynał w Nicom Consulting. Od 1997 do 2001 pracował w Polkomtel S.A. W latach 2001-2004 zasiadał w zarządzie Wirtualnej Polski, następnie przez cztery lata był dyrektorem w A.T. Kearney, gdzie prowadził szereg projektów doradczych w Polsce, Europie i Azji. Następnie przeszedł do Orange, gdzie od 2009 do 2016 r. pełnił funkcję CMO i dyrektora wykonawczego, a w latach 2015-2016 był członkiem zarządu. Od 2016 do 2018 r. współpracował z firmami konsultingowymi – m.in. Deloitte i Arthur D. Little.


Patrycja Kościołowska obejmuje nowo utworzone stanowisko digital strategy & innovation director w grupie Dentsu Polska. Będzie odpowiedzialna na strategiczne wsparcie kluczowych klientów w obszarze martech, procesy newbusinessowe oraz za edukację klientów i pracowników wewnątrz firmy.

Kościołowska w ostatnim czasie była związana z agencją SalesTube, gdzie pełniła funkcję e-commerce & performance marketing growth lead. Prowadziła zespół obsługujący klientów z kategorii e-commerce oraz projekty consultingowe. Poprzednio była m.in. związana z domem mediowym Carat i agencją iProspect (Dentsu Polska), gdzie tworzyła i koordynowała strategie performance’owe dla nowych i obecnych klientów, a także prowadziła zespoły w ramach działu client performance.


Bartosz Osica awansował na stanowisko digital strategy manager i wzmocnił dział strategii domu mediowego Mediahub (MullenLowe Group). Do tej pory swoje doświadczenie w budowaniu strategii digital wykorzystywał przede wszystkim w zespole pracującym dla ING Banku Śląskiego. Oprócz pracy dla ING będzie także wspierał pozostałe teamy klienckie. Do jego zadań należy m.in. określanie grup docelowych, dobieranie kanałów komunikacji, budowanie ścieżek konsumenckich, a także poszukiwanie nowych narzędzi komunikacji czy innowacji.

Osica pracuje w branży od dziewięciu lat. Zaczynał w K2, gdzie zdobywał pierwsze doświadczenie w digitalu. Z Mediahub związany jest od 2018 r. początkowo jako programmatic strategist, a ostatnio senior digital strategist. Oprócz ING pracował m.in. dla takich firm jak Carrefour, Nutricia, PZU i L’Oreal.


Do zespołu Soundly by Platige, studia działającego pod tą nazwą w ramach grupy Platige Image od marca br., dołączył właśnie Jacek “Dżeksong” Onaszkiewicz – realizator dźwięku z wieloletnim doświadczeniem. Poszerzenie zespołu jest wynikiem rozwoju studia i pozyskaniem nowych zleceń na realizację telewizyjnych i radiowych projektów reklamowych. Onaszkiewicz będzie odpowiedzialny za obsługę nowych klientów.

Onaszkiewicz ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży. Przygotowywał m.in. materiały dźwiękowe dla takich marek jak: Play, Opel, Škoda, BMW, Aldi, Olx, PKO, Beko, Lotto, Gazeta Wyborcza, Wedel, Otomoto, Whirlpool, Getin Bank. Pracował również przy produkcjach filmowych, zarówno dokumentalnych (PRO8L3M – Reality check – koncert, wyprodukowany dla Canal+, “Wszystkie role Stanisława Barei”, “Pod ciśnieniem”), fabularnych, serialach (“Tak czy nie?”), jak i animacjach.

Poza pracą w studiu Onaszkiewicz aktywnie zajmuje się muzyką. Jest liderem i jednym z założycieli grupy Immanuel oraz inicjatorem KaCeZet & Fundamenty. Współpracował z wieloma zespołami i artystami, takimi jak Armia, Izrael, Tomek Lipiński, Malec Reggae Rockers, Kasia Klich. W jego twórczym dorobku znajdują się także transmisje i koncerty na żywo dla Radia Jazz.


Damian Jemioło dołączył do agencji Plej jako PR & marketing manager.

W latach 2021-2023  pracował jako dziennikarz marketingowy i startupowy. Związany był z redakcjami "Marketing i biznes", "Nowy marketing" oraz "Mam startup". W tym czasie nagrał ok. 200 podcastów o tematyce marketingowej, startupowej i PR-owej. Oprócz tego był współprowadzącym podcastu “Marketing przegadany” wraz z Wojtkiem Walczakiem kierującym strategią w Pleju(chief strategy officer). Jemioło współpracował też ze Stratosferą, Kuźnią Treści, Agencją Momentalną czy InStreamly.


Poprzednie odcinki: Skąd? Dokąd? 5, Skąd? Dokąd? 6, Skąd? Dokąd? 7, Skąd? Dokąd? 8

Oprac. Paweł Piasecki

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.