Zalando publikuje trzeci raport dotyczący zrównoważonego rozwoju

Jednym z wyników, którymi niemiecka platforma modowa może się pochwalić, jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 78% od 2017 r.

Postępy w realizacji celów zrównoważonego rozwoju są omawiane w dorocznym raporcie Zalando w trzech sekcjach zatytułowanych “Planeta”, “Produkty” i “Ludzie”. Wśród celów środowiskowych niemiecka platforma modowa ma znaczące osiągnięcia w redukcji emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 (czyli zarówno emisje bezpośrednie, jak i wynikające z wytwarzania energii, którą firma kupuje i zużywa). Od 2017 r. poziom redukcji wyniósł 78%, co oznacza prawie pełną realizację celu 80% założonego na 2025 r. Wolniej idzie realizacja celów w zakresie redukcji emisji z marek własnych w przeliczeniu na zysk brutto (cel na 2025 r. to 40%, dotychczas osiągnięto 14%) oraz odsetka partnerów biznesowych, którzy mają wyznaczone cele redukcji emisji oparte na podstawach naukowych (obecnie jest ich 58%, do 2025 r. ma być 90%).

W sekcji produktowej na dobrej drodze do realizacji jest osiągnięcie poziomu 25% wartości brutto transakcji generowanych z “bardziej zrównoważonych produktów” – według najnowszego raportu osiągnięto 17%. Dużo więcej Zalando ma do zrobienia w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego – firma postawiła sobie za cel przedłużenie do 2023 r. cyklu życia 50 milionów produktów, na razie udało się to w odniesieniu do 4 milionów.

W obszarze “Ludzie” w połowie udało się m.in. zrealizować cel dotyczący oferowania pracownikom możliwości podnoszenia i poszerzania kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania się z myślą o przyszłych wyzwaniach zawodowych. Takie możliwości otrzymało 5 tys. osób (cel na 2025 r. to 10 tys.).

Pełna wersja najnowszego raportu (Sustainability Progress Report 2022) jest do pobrania tutaj.

Paweł Piasecki 978 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.