Skąd? Dokąd? (10)

Już dziesiąty odcinek cyklu, w którym podsumowujemy najważniejsze awanse, transfery i zmiany personalne w branży marketingu, reklamy i mediów.

Dariusz Szwed, dotychczasowy członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), został powołany przez radę nadzorczą PKO BP, największego krajowego banku, do zarządu, a jednocześnie desygnowany na nowego prezesa.

Dotychczasowy prezes Dariusz Gruza złożył niedawno rezygnację. Będzie to już piąty z kolei prezes największego banku w kraju w ciągu dwóch lat.  Przed Dariuszem Gruzą byli bowiem Jan Rościszewski (2021), Iwona Duda (2021-2022) i Paweł Gruza (2022-2023). Wcześniej przez 12 lat (2009-2021) bankiem zarządzał Zbigniew Jagiełło.

W PKO BP doszło wręcz do kadrowego trzęsienia ziemi – nie tylko powołano nowego prezesa, ale odwołano również dwóch dotychczasowych członków zarządu: Mieczysława Króla (sam złożył rezygnację), nadzorującego działalność operacyjną banku, i Maksa Kraczkowskiego, odpowiadającego za rynek detaliczny i bankowość międzynarodową.

Dariusz Szwed ma prawie 30-letnie doświadczenie w sektorze finansowym. W BGK pracował od 2021 r., wcześniej w latach 2019-2021 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Alior Banku (od 2015 r. jego głównym akcjonariuszem jest Grupa PZU, kontrolowana przez skarb państwa). Wcześniej, od 1995 r. był związany z Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK), ostatnio jako dyrektor departamentu private banking.

PKO BP jest największym bankiem w Polsce (jedna szósta aktywów całego sektora), a jego głównym akcjonariuszem jest skarb państwa.


Netflix wraz z otwarciem biura operacyjnego na Europę Środkowo-Wschodnią w Warszawie wzmacnia lokalny zespół o nowych ekspertów. Na początku kwietnia 2023 do zespołu lokalnych produkcji serialowych dołączyła Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz, która obejmie stanowisko menedżera ds. seriali oryginalnych CEE.

– Naszym celem jest opowiadanie lokalnych historii, które skradną serca polskich widzów i z którymi wszyscy będziemy mogli się identyfikować. Dlatego kontynuujemy inwestycje w polskie seriale, w planach mając tak duże projekty jak “Heweliusz”, za którym stoją twórcy “Wielkiej wody”, czy “Idź przodem bracie” Macieja Pieprzycy i Kacpra Wysockiego – mówi Anna Nagler, dyrektorka ds. lokalnych seriali oryginalnych w Europie Środkowo-Wschodniej w Netfliksie.

Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz przez 25 lat była związana ze stacją TVN. Przez ostatnie lata pełniła tam funkcję szefowej kreacji, a potem dyrektorki do spraw literackich w dziale produkcji fabularnej, pracując m.in. przy takich tytułach jak “Druga szansa”, “Diagnoza” czy “Skazana”. Jest również współscenarzystką filmów “Mój biegun” i “Cisza”.


Rafał Ciszewski dołączył do polskiego oddziału Morgan Philips Group, gdzie obejmuje nowe stanowisko – associate director, digital, e-commerce & interim management.

Będzie odpowiadał za rozwój oferty rekrutacyjnej i doradczej w obszarze digital oraz e-commerce. Podlega Jolancie Samul-Kowalskiej, managing director firmy.

Firma działa w 22 krajach na czterech kontynentach. Od kilku lat rozwija globalną platformę, która wprowadza niekonwencjonalne podejście do rekrutacji. Radykalnie zmienia branżę headhuntingu i doradztwa rozwoju talentów, oferuje szereg innowacyjnych usług stworzonych z myślą o nowym świecie pracy.

Ciszewski był jednym ze współzałożycieli Starcom Media Vest Group, gdzie przez 12 lat pełnił rolę wiceprezesa odpowiedzialnego za rozwój firmy, następnie współzarządzał notowaną na giełdzie grupą K2 Internet jako prezes spółek K2 Precise i K2 Search. Był też współzałożycielem i współwłaścicielem start-upu Know How Leasing wyspecjalizowanego w rekrutacjach i leasingu digital.


MediaMarktSaturn Polska, właściciel sieci elektromarketów MediaMarkt, awansował Daniela Mikołajczyka na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za obszar operacyjny i marketingu (chief operating officer).

Mikołajczyk wcześniej pełnił w firmie funkcję dyrektora operacyjnego (operations & B2B director). Przed przejściem do MediaMarktu we wrześniu 2021 r. pracował m.in. przez ponad 8 lat jako dyrektor operacyjny w Jeronimo Martins, odpowiadając za sieć drogerii Hebe i aptek Na Zdrowie. Wcześniej pracował jako regional manager w sieci Drogerie Natura oraz w Sanpellegrino Polska (sklepy Oroblu i Niobe).

MediaMarkt ma ok. 80 wielkopowierzchniowych sklepów, w których realizuje ok. 5,5 mld zł obrotu rocznie. Konkuruje z sieciami takimi jak: Media Expert (firma Terg; ok. 520 sklepów; 11,8 mld zł obrotu) i Euro RTV AGD (Euro-Net; 315 sklepów; 11,2 mld zł obrotu).


Justyna Rusiniak dołączyła do zespołu agencji mediowej Initiative (Mediabrands) i objęła stanowisko account director. Odpowiada za zarządzanie zespołem obsługującym Carlsberga. Będzie też zaangażowana w wewnętrzne projekty skoncentrowane na umacnianiu digitalowych kompetencji zespołu. Rusiniak jest od blisko dziesięciu lat związana z branżą mediową, pracowała zarówno w agencjach mediowych, jak i po stronie wydawców (Comperia, FinanceAds International, BusinessClick).

Przez ostatnie cztery lata Rusiniak pracowała w agencji Zenith, gdzie odpowiadała m.in. za realizację projektów dla Disneya i Żabka Jush oraz dla marek z portfolio Coty, w tym za nadzór nad stworzeniem hubu w Indiach realizującego kampanie dla marek luksusowych oraz marek consumer beauty z portfolio klienta, a także za koordynację współpracy w ramach hubu pomiędzy zaangażowanymi stronami na poziomie globalnym i lokalnym. Doświadczenie zdobywała również w GroupM, gdzie zarządzała pracą 10-osobowego zespołu realizującego projekty z obszaru performance marketingu.


Z dniem 1 maja Martyna Chrzanowska zastąpi Tomasza Kołodziejczaka jako dyrektorka działu komiksów i gier w Story House Egmont. Kołodziejczak odchodzi po 27 latach, z czego przez dekadę kierował pionem komiksów i gier, budując jego silną pozycję na krajowym rynku.

Chrzanowska będzie zarządzała polskim zespołem i raportowała bezpośrednio do Ulfa Lundin Nilssona, dyrektora działu komiksów w Szwecji i Danii. Jest związana z wydawnictwem od dziesięciu lat, od 2020 r. pełniła funkcję kierownika działu handlowego.

Story House Egmont jest obecnie największym na polskim rynku wydawcą czasopism, komiksów oraz gier planszowych dla dzieci i młodzieży. Należy do skandynawskiej grupy medialnej Egmont, właściciela takich firm jak Nordisk Film, TV 2 Norway oraz Lindhardt og Ringhof i Cappelen Damm.


Dorota Surmaczyńska awansowała w polskim oddziale firmy kosmetycznej L’Oreal na stanowisko group brand managera marki CeraVe.

Surmaczyńska pracuje w L'Oreal Polska od pięciu miesięcy. Wcześniej przez ponad rok odpowiadała za marketing HearMe.pl. Ponad trzy lata spędziła w PepsiCo, gdzie pełniła obowiązki brand managera. Doświadczenie zdobywała również w agencjach takich jak VMLY&R czy Midea.


Jakub Margol rozpoczyna pracę w Lego Group, gdzie objął stanowisko senior digital marketing managera. Do Lego przechodzi z agencji mediowej Initiative, gdzie ostatnio pełnił funkcję account directora. Lego jest obecnie klientem Initiative, jednak prowadzi teraz międzynarodowy przetarg na obsługę mediową.

Margol z Initiative związany był od ponad dziesięciu lat. Zajmował sie obsługą takich firm jak Carlsberg Polska, Metsa Tissue, Tesco, Vivus Finance, Omega Pharma. Wcześniej zdobywał doświadczenie jako specjalista ds. planowania mediów w obecnym Spark Foundry.


Adriana Szczeniowska została partnerką zarządzającą domu produkcyjnego Spokój Film. Będzie rozwijać Spokój Film wspólnie z mężem Janem Szczeniowskim, producentem z ponad 15-letnim doświadczeniem (oboje są współwłaścicielami spółki.) Ma odpowiadać za długofalową strategię rozwoju, działania wizerunkowe oraz zarządzanie budżetem.

Wcześniej Szczeniowska związana była z Rent Design, jedną z największych w Polsce wypożyczalni mebli eventowych, gdzie pełniła funkcję dyrektorki zarządzającej oraz pracowała na stanowiskach menedżerskich w agencjach public relations 24/7 Communication i Ketchum Pleon.


Fabian Lic dołączył do agencji Ancymony jako business development director i stanął na czele działu business development. Wraz z nim do dołączają Joanna Jastrzębska, Izabela Wysocka i Justyna Słowikowska, które zasilą firmę w obszarach business development, digital i client service.

Lic wcześniej m.in. pracował w agencji Funktional jako senior account manager. Jest związany z branżą marketingową od ponad ośmiu lat. Pracował z wieloma znanymi markami, m.in. Samsung, Philips, Milka, Śnieżka, Tymbark, Kubus, Rexona czy Allegro.


Patrycja Karpik objęła stanowisko marketing manager w agencji Bluerank. Jest odpowiedzialna za tworzenie i realizację strategii marketingowej agencji w bliskiej współpracy ze sprzedażą oraz brandingiem. Patrycja Karpik wcześniej odpowiadała m.in za marketing produktów Aflofarm Farmacja Polska na rynkach zagranicznych i marki własne Pelion (Polska Grupa Farmaceutyczna). Współpracę z agencją Bluerank rozpoczęła w marcu 2022 r., niecały rok później objęła kierownictwo w dziale marketingu. To zbiegło się z fuzją z działem new business.


 Poprzednie odcinki: Skąd? Dokąd? 6, Skąd? Dokąd? 7, Skąd? Dokąd? 8, Skąd? Dokąd? 9

Oprac. Paweł Piasecki

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.