Radio Nowy Świat świętuje wraz z patronami 3-lecie zbiórki

16 kwietnia redaktorka naczelna RNŚ Magda Jethon i jeden z filarów stacji Wojciech Mann poprowadzili specjalne wydanie "Koncertu życzeń", ogłoszono też wyniki plebiscytu na piosenkę z tekstem. Koncert "Piosenki z tekstem" odbędzie się 17 kwietnia o 20 w Teatrze Collegium Nobilium.

16 kwietnia to dzień, w którym Radio Nowy Świat (RNŚ) szczególnie docenia swoich Patronów i Patronki - osoby wspierające stację za pośrednictwem portalu Patronite.pl. Bardzo wiele z nich pomaga radiu od pierwszego dnia zbiórki, czyli 16 kwietnia 2020 roku. Obecnie społeczność RNŚ liczy ponad 34 tys. osób, które wspierają ulubioną stację łączną kwotą ponad 700 tys. złotych miesięcznie. Od początku zbiórki udało się już zgromadzić 24 miliony złotych, z których finansowane jest działanie RNŚ.

Głównym wydarzeniem tegorocznego Dnia Patronów była pierwsza audycja poprowadzona wspólnie przez redaktorkę naczelną RNŚ Magdę Jethon i Wojciecha Manna, jednego z najwybitniejszych polskich dziennikarzy muzycznych i wielką osobowość radiową. Mann prowadzi obecnie w RNŚ audycje "Muzoleum" (poniedziałki o 10:00) i "Poranna Manna" (piątki od 6 do 10 rano, wraz z synem Marcinem ). Wraz z Magdą Jethon w niedzielę 16 kwietnia poprowadził specjalne wydanie „Koncertu życzeń” (11:00 – 13:00). Audycję można było także oglądać - transmisję wideo udostępniono na stronie internetowej radia. W "Koncercie życzeń" miała miejsce premiera nowego singla The Redaktors, zespołu Radia Nowy Świat złożonego z muzyków i dziennikarzy stacji. Utwór „By nie zapeszyć” zaśpiewali i zagrali: Monika Borzym, Marcelina Słomian, Fisz (Bartosz Waglewski), Krzysztof Grabowski, Maciej Jankowski, Marek Napiórkowski i Wojciech Waglewski. Słowa piosenki napisali Fisz, Krzysztof Grabowski oraz Wojciech Waglewski. Wszystkie te osoby prowadzą w RNŚ swoje audycje: Monika Borzym "Muzyczny gabinet terapeutyczny", Macelina Słomian "Dobrze nastrojone" i "Dobrze nastrojone po polsku", Fisz wraz z ojcem Wojciechem "Wagle", Krzysztof Grabowski "Muzykę bardzo poważną", Maciej Jankowski 'Wszystko gra", "Szczyt wszystkiego, czyli każda lista świata" (z Marcinem Mannem i Mateuszem Andruszkiewiczem) oraz "Sobotni brzask" (z Weroniką Wawrzkiewicz), a Marek Napiórkowski "Napiór w eterze".

Finałowym akcentem Dnia Patronów w RNŚ była specjalna audycja Weroniki Wawrzkowicz i Macieja Jankowskiego (20:00-22:00). Zaprezentowano w niej 30 piosenek, które zdobyły największą liczbę głosów w plebiscycie radia na piosenkę z tekstem. W trwającym do 15 kwietnia do godz. 10 głosowaniu słuchacze wybierali spośród 200 utworów, których głównym walorem jest tekst. Wygrał "Dziwny jest ten świat" - piosenka z muzyką i tekstem Czesława Niemena, na drugim miejscu znalazł się utwór "Jeszcze w zielone gramy" z tekstem Wojciecha Młynarskiego i muzyką Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, znany m.in. z wykonania Magdy Umer, a na trzecim - "Dni, których nie znamy" ze słowami Marka Grechuty i muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza. Z pełnymi wynikami plebiscytu można zapoznać się tutaj.

Wszystkich wyżej wymienionych audycji można wysłuchać o dowolnej porze w formie podcastów poprzez stronę internetową radia lub w aplikacji mobilnej.

Niejako przedłużeniem niedzielnego Dnia Patronów będzie koncert "Piosenki z tekstem" organizowany wspólnie z Akademią Teatralną w Warszawie który odbędzie się w poniedziałek 17 kwietnia br. o godzinie 20.00. Koncert poprowadzą Grażyna Torbicka i Wojciech Malajkat, a motywem przewodnim są piosenki z tekstem w zupełnie nowych aranżacjach, przygotowanych przez Mateusza Dębskiego. W koncercie wystąpią studenci i absolwenci Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz dziennikarze RNŚ; Maria Zamachowska, Weronika Boczek (autorka dostępnego dla patronów podcastu extra "A tutaj klasyka"), Marcelina Słomian  i Adam Stasiak („Akademia rocka").

Paweł Piasecki 978 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.