Płatna telewizja ma stracić nawet jedną piątą dochodów w ciągu sześciu lat

Przychody odbierają jej platformy OTT; kluczowa może okazać się rywalizacja o wpływy z reklam. Prognoza brytyjskiej firmy analitycznej dotyczy ok. 140 krajów.

Brytyjska firma analityczna Digital TV Research przewiduje, że przychody dostawców płatnej telewizji na świecie spadną w ciągu najbliższych sześciu lat o 26 mld dol. (ze 151 mld dol. w ub.r. do 125 mld dol. w 2028 r.). Platformy telewizji satelitarnej stracą ok. 12 mld dol., natomiast kablówki ok. 13 mld dol. Prognozy Digital TV Research przewidują, że takie spadki przychodów dotkną 71 na 138 analizowanych krajów. Telewizja internetowa (IPTV) ma utrzymać mniej więcej stabilny poziom (w 2028 r. globalnie kablówki mają mieć 43% przychodów ogółem z płatnej telewizji, platformy satelitarne – 33%, a IPTV – 22,5%).

Kto im odbierze te przychody? Oczywiście platformy streamingowe, a szerzej serwisy OTT wideo i telewizji. Ich globalne przychody (w tych 138 analizowanych krajach) mają w ciągu najbliższych sześciu lat wzrosnąć o 81 mld dol. (ze 154 mld dol. w ub.r. do 235 mld dol. w 2028 r.). A same przychody z dostarczania telewizji to jeszcze nie wszystko. Konkurencja dotyczy bowiem także, a kto wie, może nawet przede wszystkim, przychodów z reklam. Przychody serwisów OTT z płatnej subskrypcji miałby bowiem wzrosnąć w ciągu sześciu lat z 99 mld dol. do 126 mld dol., czyli o jedną czwartą, natomiast przychody z modelu zarabiania na reklamach (AVoD) – z 41 mld dol. do 91 mld dol., czyli ponaddwukrotnie.

Digital TV Research to firma analityczna założona w 2011 r. przez Simona Murraya, który pracował m.in. w Zenith Optimedia/Saatchi & Saatchi

Maciej Burlikowski 1726 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.