"Pismo" z wydaniem specjalnym "Wokół wody"

Premierę "Wokół wody" - czwartego wydania specjalnego w historii miesięcznika "Pismo" zaplanowano na 21 czerwca. Tak jak poprzednie będzie dostępne w sprzedaży przez 3 miesiące.

Wydania specjalne „Pisma” to dodatkowe numery miesięcznika, poświęcone wybranemu tematowi i dystrybuowane przez trzy miesiące od daty premiery w punktach sprzedaży stacjonarnej oraz poprzez stronę internetową magazynpismo.pl. Są również wydawane w formie cyfrowej jako e-booki i audiobooki. Jako prezent otrzymują je czytelnicy nabywający lub przedłużający prenumeratę i subskrypcję miesięcznika.

"Wokół wody" (premiera 21 czerwca br.) będzie pierwszym wydaniem specjalnym "Pisma" w tym roku i czwartym w jego historii. Pierwsze (2020), pod hasłem „Wokół książek”, było poświęcone wiodącym trendom w literaturze krajowej i światowej. W kolejnym wydaniu „Wokół jutra” (2021) redakcja skoncentrowała się na wizji świata, jaką niesie ze sobą szeroko rozumiane science-fiction oraz na prognozach, a także związanych z nimi wyzwaniach i niepokojach, które wkrótce mogą stać się częścią naszej rzeczywistości.  „Wokół Pisma”, wydanie jubileuszowe z ub. roku, zawierało wybór najważniejszych tekstów, jakie ukazały się w 5-letniej historii „Pisma”.

Tym razem tematem wydania specjalnego będzie woda - wodę – jej potencjał, płynące z jej strony szanse i zagrożenia, jej przeszłość i przyszłość. Jak informuje redakcja "Pisma", czynnikiem, który utwierdził ją w przekonaniu, że tematowi warto poświęcić cały numer, była katastrofa ekologiczna na Odrze z lipca ubiegłego roku. W "Wokół wody" poruszone zostaną wyzwania związane m.in. z zanieczyszczaniem rzek i osuszaniem terenów podmokłych oraz coraz częściej nawiedzającymi nas suszami i powodziami.

Tekstem otwierającym "Wokół wody" będzie studium autorstwa Barbary Sowy, redaktorki „Pisma” i zdobywczyni nagrody Grand Press za drugi sezon „Śledztwa Pisma”, które dotyczy zanieczyszczania rzek i wciąż niewystarczających działań na rzecz ich oczyszczania. Adam Robiński, autor takich książek jak „Hajstry”,„Kiczery” i „Pałace na wodzie”,  porozmawia z Michałem Zygmuntem, muzykiem i aktywistą, m.in. o tym, jakie dźwięki niesie z sobą woda i o dniu, w którym nad Odrą zrobiło się nagle cicho. Pisarka Weronika Murek zabierze czytelników w literacką podróż w głąb oceanu, śladami badacza, filmowca i oceanologa Jacquesa Cousteau. Michał Pospiszyl, filozof i teoretyk kultury, napisał do tego wydania esej o bagnach i mokradłach jako miejscu wolności, przestrzeni, do której przez stulecia uciekano od pańszczyzny, ucisku i poboru do wojska. Całości dopełni wodne opowiadanie Dominiki Słowik oraz fotoreportaż z życia mieszkańców rzeki Małej w podwarszawskim Konstancinie, zbudowany z materiału filmowego nagranego przez fotopułapki.

Autorką okładki jest malarka i wodna aktywistka, Cecylia Malik, założycielka kolektywu artystycznego Siostry Rzeki.

Nakład wydania papierowego "Wokół wody" to 8 500 egz., cena egzemplarza: 19,99 zł.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.