NEM Dubrovnik 2023 - dzień pierwszy

Liderzy branży telewizyjnej z całego świata przybyli 5 czerwca do Dubrownika w Chorwacji. Jednym z ważniejszych punktów programu pierwszego dnia NEM Dubrovnik 2023 były: pokaz "Alert: Missing Persons Unit" (Sony Pictures Television) wraz z sesją Q&A oraz dyskusja panelowa o 10 latach NEM.

Do 8 czerwca Dubrownik w Chorwacji jest najważniejszym miejscem spotkań dla profesjonalistów z branży telewizyjnej, decydentów i nabywców treści. W programie wydarzenia są przemówienia, dyskusje panelowe, prezentacje i premierowe pokazy. W jubileuszowej, 10. edycji NEM Dubrovnik bierze udział rekordowa liczba gości, wystawców i sponsorów.

Frank Spotnitz, CEO i producent wykonawczy Big Light Productions, był pierwszym z również rekordowej liczby 11 głównych mówców (keynote speakers). Spotnitz podzielił się spostrzeżeniami na temat stale zmieniającej się branży telewizyjnej. - Jeśli mamy ulepszyć europejską telewizję, to wydaje mi się, że dobrym pierwszym krokiem jest posiadanie podstawowych wartości, co do których panuje zgoda, że staramy się je realizować. Potrzebujemy bardziej praktycznych, konkretnych strategii - na wszystkich rynkach w Europie, a zwłaszcza w mniejszych krajach, gdzie zasoby są ograniczone. Brak siły ekonomicznej może być postrzegany jako utrudnienie, ale również  jako zaleta - to miejsca, w których zmiana jest łatwiejsza do przyjęcia ze względu na ich rozmiar - mówił Spotnitz.

Kolejnym punktem w planie dnia była prezentacja Marii Rui Aguete, Omdia, która po raz pierwszy ogłosiła prognozy danych dla biznesu FAST (bezpłatna telewizja w streamingu wspierana reklamami) w Europie Środkowo-Wschodniej. Zainteresowanie konsumentów FAST jest mniejsze, ponieważ płatna telewizja wciąż rośnie, a tradycyjna telewizja niekodowana jest również silna. W Europie Wschodniej przychody FAST mają podwoić się w ciągu najbliższych 5 lat, osiągając 42 mln dol. do 2028 roku.

Pierwszy dzień był również podsumowaniem dziesięciu lat budowania New Europe Market (NEM). Podczas panelu "10 lat NEM" sponsorowanego przez Mediavision, jako gospodyni wystąpiła Sanja Božić-Ljubičić, CEO Pickbox, Mediatranslations, Mediavision i NEM, a towarzyszyło jej grono wieloletnich zwolenników i przyjaciół NEM:
    - Sabrina Pluvinage, dyrektor sprzedaży wideo w Europie, Eutelsat
    - Branko Čakarmiš, dyrektor generalny, Pro Plus
    - Pavel Stantchev, CEO, TV2 Media Group i Planet TV
    - Adrian Ježina, CEO, Telemach Chorwacja i Słowenia
- To niesamowite widzieć, jak to wydarzenie się rozwinęło. To jedyna impreza, na której można zobaczyć konkurentów i wymienić się pomysłami. Ten zamknięty krąg jest pełen energii - powiedział Pavel Stantchev. - NEM rozpoczął się od małego pomysłu, który przekształcił się w światowej klasy wydarzenie dla naszej branży - dodał Branko Čakarmiš.

Dania Ramirez i Ryan Broussard na NEM Dubrovnik 2023
Dania Ramirez i Ryan Broussard na NEM Dubrovnik 2023
Jako sponsor wieczoru otwarcia, Sony Pictures Television zorganizowało ekskluzywny pokaz "Alert: Missing Persons Unit" z udziałem gości specjalnych, Danii Ramirez ("X-Men: Ostatni bastion", "Bez hamulców" i "Ona mnie nienawidzi") i Ryana Broussarda ("Big Short", "Geostorm", "Jack Reacher: Nigdy nie wracaj"). Podczas sesji pytań i odpowiedzi, prowadzonej przez Marka Younga (EVP, Distribution, SPT, EMEA), gwiazdy serialu podzieliły się radością z szybkiego wprowadzenia drugiego sezonu przez Fox po jego wieloplatformowym sukcesie.

Pierwszy dzień NEM Dubrovnik 2023 zamknęła impreza Eutelsat. O wystąpieniach prelegentów, dyskusjach i prezentacjach  w kolejnych dniach NEM Dubrovnik 2023 napiszemy w następnych relacjach.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.