Farmacja - wysokie zarobki marketerów, równie wysokie wymagania

Oferowane wynagrodzenia dla marketerów w farmacji są o ok. 20% wyższe niż innych segmentach rynku - mówi Dorota Jankowska, executive manager, HRK Pharma.

"MMP": Czy jest duży popyt na marketerów w branży farmaceutycznej? Jakie wymogi muszą spełniać kandydaci? 
 
Dorota Jankowska
: Tak, specjaliści od marketingu są bardzo poszukiwani, zwłaszcza dla branży leków RX, na receptę. To rynek rządzący się swoimi prawami, hermetyczny, mocno uregulowany, rzadko zasilany specjalistami z innych branż. Na ogół poszukiwane są osoby, które już pracują w farmacji, często nawet znają określoną dziedzinę medycyny. Fachowa wiedza, kontakty z lekarzami, liderami opinii to bardzo istotne atuty kandydatów. Hermetyczność tej dziedziny wynika jednak nie tylko z potrzeby posiadania wiedzy medycznej czy farmaceutycznej, ale także z powodu konieczności znajomości uwarunkowań prawnych. Dlatego firmy farmaceutyczne bardzo rzadko sięgają po kandydatów z innych segmentów rynku, np. FMCG. 
Inaczej jest już jednak w branży OTC czy suplementów diety. Te segmenty też mają regulacje i samoregulacje związane z marketingiem, ale o wiele mniejsze. Tutaj transfery specjalistów z innych części rynku marketingowego są znacznie częstsze. 
 
Czy to znaczy, że na rynku jest więcej rekrutacji dla firm produkujących leki na receptę niż firm OTC?
 
Do naszej firmy  trafia więcej rekrutacji z branży RX, ale wynika to z tego, że są one znacznie trudniejsze. Trudniej znaleźć odpowiedniego kandydata posiadającego wymagane doświadczenie i wykształcenie związane z medycyną czy biotechnologią. Firmy OTC często radzą sobie same, zamieszczając po prostu ogłoszenia, nierzadko rekrutują osoby np. z doświadczeniem w FMCG, których na rynku jest sporo. 
 
A zdarza się, że do farmacji trafiają osoby z agencji reklamowych?
 
Podczas swojej ośmioletniej pracy dla tego sektora nie zrekrutowałam nigdy osoby z agencji na typowe stanowisko marketerskie. Zdarzyło mi się zatrudniać osobę z agencji na stanowisko związane z digitalem czy e-commerce, gdzie najbardziej liczy się wiedza technologiczna i znajomość narzędzi. Popyt na specjalistów posiadających kompetencje digitalowe jest w farmacji bardzo duży. 
 
Farmacja, zwłaszcza leki RX, nie kojarzy się aż tak bardzo z digital marketingiem czy e-commerce. Do czego digital jest używany w marketingu farmaceutycznym?
 
Branża RX komunikuje się przede wszystkim z lekarzami i farmaceutami. I ta komunikacja zaczęła się mocno digitalizować jeszcze przed pandemią. Podczas pandemii oczywiście ten proces uległ przyspieszeniu. Firmy informują o lekach za pomocą materiałów w formie cyfrowej, webinarów. Generalnie stawiają na tworzenie contentu bardzo wysokiej jakości, np. animacji, spotów wideo, wywiadów z ekspertami i liderami opinii. Także przedstawiciele medyczni, którzy kontaktują się np. z lekarzami, używają prezentacji multimedialnych. Trzeba też wspomnieć o aplikacjach mobilnych. Są one używane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów, a informują np. o tym, jaką dawkę danego leku należy zażyć, przypominają o porach podawania leku etc. Inna oczywiście jest sytuacja w branży OTC, gdzie komunikacja digital na szerszą skalę jest dopuszczalna. Jeszcze inaczej wygląda marketing digital suplementów diety. Tu w użyciu są choćby social media czy współprace z influencerami, którzy np. prezentują korzyści z produktów wpływających na zdrowie skóry czy włosów. W kontekście digitalu warto wspomnieć także o internetowych aptekach. To firmy, które korzystają z szerokiej gamy narzędzi, przede wszystkim SEM/SEO, dbają także o tworzenie contentu wysokiej jakości. 
 
Czy w związku z trudną rekrutacją zarobki marketerów w branży farmaceutycznej są wyższe niż w innych branżach? 
 
Tak jak wspomniałam, odpowiednich kandydatów na rynku jest stosunkowo niewielu. W większość przypadków trzeba ich ściągnąć od konkurencji, a to oznacza konieczność zaoferowania lepszego wynagrodzenia. Dotyczy to zwłaszcza branży RX. Z mojego doświadczenia wynika, że oferowane wynagrodzenia dla marketerów w farmacji są o ok. 20% wyższe niż w innych segmentach rynku.
 
Czy obecna skomplikowana sytuacja gospodarcza będzie miała wpływ na rynek pracy dla marketerów w farmacji?
 
Zdrowie jest najważniejsze, więc pacjenci niezależnie od sytuacji będą kupować leki, zwłaszcza te najbardziej im potrzebne. Dotyczy to zarówno segmentu RX, jak i części OTC. Nieco inaczej sytuacja wygląda na rynku suplementów diety. Nie jest to produkt pierwszej potrzeby. Konsumenci mogą dość szybko wyeliminować go ze swoich zakupów. Już teraz widzimy lekki spadek sprzedaży suplementów. Poprzednie kryzysy jednak pokazały, że branża farmaceutyczna jest odporna na wahania koniunktury i raczej nie spodziewam się zwolnień czy spadku popytu na pracowników. 
 
Rozmawiał Tomasz Wygnański
 
Fot. Tomasz Łączyński
 
Tomasz Wygnański 783 Artykuły

W MMP prawie od 20 lat pisze o marketerach i strategiach marketingowych, a także o detalistach, BTL, digitalu i badaniach. Właściciel 8- kilogramowego kota.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.