YouTube i UNHCR z serią filmów na Światowy Dzień Uchodźcy [wideo]

Seria filmów krótkometrażowych "We Were Here" prezentuje kreatywność i odwagę uchodźców z trzech różnych regionów świata.

20 czerwca, w Światowy Dzień Uchodźcy, na YouTube miała premierę seria trzech filmów krótkometrażowych prezentujących kreatywność i odwagę uchodźców z trzech różnych regionów świata. Celem projektu zainicjowanego przez UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców) jest podważenie stereotypów i wyobrażeń na temat uchodźców poprzez skupienie się na tym, co nas łączy, a nie dzieli – na wspólnych pasjach takich jak muzyka czy uprawa permakulturowa (czerpiąca wzory z natury i zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju).

Za kreację i produkcję cyklu zatytułowanego “We Were Here. Three Stories of Hope Away From Home” odpowiada londyńskie studio Uncommon, a przy produkcji współpracowało też inne londyńskie studio Lief. W skład zespołu realizatorskiego wchodzą: Alma Har’el nadzorującą serię jako producent wykonawczy oraz reżyserujący poszczególne filmy: amerykańska dokumentalistka Laura Checkoway (“The Musicians”), jordański reżyser Mahmoud Al Massad (“The Toy Maker”) oraz pochodzący z Ghany, mieszkający w Londynie reżyser Curtis Essel (“The Permaculturist”). Nad ścieżką dźwiękową czuwała Bridget Samuels.

W filmach występują popularni na YouTubie twórcy, na których kanałach są pokazywane: producent i DJ Jax Jones (1,55 mln subskrybentów), wynalazczyni Simone Giertz (2,69 mln subskrybentów) oraz Gaz Oakley, wegański szef kuchni i autor książek kulinarnych (1,54 mln subskrybentów). W “The Musicians” Jax Jones spotyka w wiosce na obrzeżach Stuttgartu trzy przesiedlone z Ukrainy, a urodzone w Etiopii siostry Betty, Siona i Miriam, które tworzą hip-hopowe trio Fo Sho. “The Permaculturist” opowiada o spotkaniu mieszkającego w Walii Gaza Oakleya z ekspertem uprawy permakulturowej Bemeriki Dusabe, uchodźcą z Konga od 16 lat mieszkającym w Ugandzie, gdzie założył fundację uczącą jak uprawiać żywność. Simone Giertz spotyka zaś na środku jordańskiej pustyni Mohammada Waheeda, emerytowanego pracownika budowlanego, który uciekł przed wojną z Syrii i w obozie Azraq zajmuje się produkcją zabawek (“The Toymaker”).

Seria "We Were Here" będzie promowana w kinach, na nośnikach OOH i w mediach społecznościowych.

 

Paweł Piasecki 999 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.