Piwo o 10 zł drożej?

Branża piwowarska straszy, walcząc z systemem kaucyjnym.

Fot.: ZPPP Browary Polskie
Fot.: ZPPP Browary Polskie
Sejm przyjął projekt ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego. Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, zrzeszającego trzy największe firmy na rynku (Kompanię Piwowarską, Grupę Żywiec i Carlsberg Polska), ostrzega, że to może wywołać drastyczne podwyżki cen – nawet o 10 zł na butelce.

- Rząd pracował nad przepisami dot. systemu kaucyjnego prawie trzy lata, a oczekuje od przedsiębiorców, że w ciągu zaledwie jednego roku zbudują od zera cały system kaucyjny, co jest nierealne. W efekcie przedsiębiorcom grożą wielomiliardowe kary za niewywiązanie się z tego terminu – tłumaczy Morzycki. – Bez rzetelnej dyskusji nad skutkami uchwalanych przepisów, przepchnięto ustawę, która drastycznie podnosi koszty przedsiębiorców i uderza w kieszenie konsumentów.

Jego zdaniem należy spodziewać się, że butelka piwa zdrożeje o 10 złotych. Tyle wyniesie kara administracyjna oraz podatek VAT, którym posłowie zdecydowali się objąć kaucję. To wprost przeniesie się na wyższe ceny dla konsumentów. - Miał być projekt proekologiczny a mamy proinflacyjny – podsumowuje dyrektor ZPPP Browary Polskie.

W opinii branży piwowarskiej producenci powinni móc bezpośrednio wprowadzać na rynek napoje w butelkach zwrotnych. Po drugie, kaucja nie powinna być objęta podatkiem VAT, bo nie jest towarem ani usługą. W ten sposób powstanie prosty system kaucyjny bez paragonów. I wreszcie należy przesunąć uruchomienie systemu na 2026 r., by cała branża napojowa mogła przygotować się na zmiany.

Maciej Burlikowski 1736 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.