Viaplay wycofuje się z Polski

Premier League do Canal+, Formuła 1 z powrotem w Eleven Sports, a gale KSW w TVP Sport - takie mogą być konsekwencje.

Po dwóch latach Viaplay, serwis streamingowy ze Skandynawii, wycofuje się z Polski. Jego macierzysta firma – Nordic Entertainment Group ma kłopoty finansowe i ogłosiła plan redukcji biznesu (“downsizing”) – oprócz Polski serwis wycofuje się także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz krajów bałtyckich (był obecny w 21 krajach), a swoją aktywność skupi na rynkach Skandynawii.

Wycofanie się Viaplay będzie oznaczało duże przemeblowanie w dziedzinie sportowych praw mediowych, bo właśnie na transmisje sportowe skandynawski serwis stawiał.

Rynkowi eksperci typują, że prawa do transmisji meczów brytyjskiej Premier League mogą trafić do Canal+. Z kolei zakupem, a właściwie odkupem, praw do transmisji wyścigów Formuły 1 może być zainteresowany Eleven Sports, bo to jemu Viaplay je podkupił. Natomiast pokazywaniem transmisji gal KSW mógłby być zainteresowany TVP Sport.

W maju br. Viaplay podpisał nowe porozumienie dystrybucyjne z firmą telekomunikacyjną Play. Nie wiemy ilu dokładnie subskrybentów serwis ma w naszym kraju (ostatnie wiarygodne dane mówiły o 1,2 miliona), ale sama firma przyznaje, że akurat w Polsce ich liczba rosła.

Maciej Burlikowski 1736 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.