Co nowego w social mediach (55)

W dzisiejszym przeglądzie opowiemy o kolejnych zmianach, jakie dzieją się aktualnie na Twitterze, nie tylko o zmianie logotypu, ale przede wszystkim udostępnieniu nowych funkcji, które są dowodem na ogromną ewolucje platformy. Sporo także nowości od TikToka.

Wśród nowości od TikToka coś przydatnego dla marketerów, czyli biblioteka reklam, coś ciekawego dla twórców, czyli możliwość pobrania swojego video bez znaku wodnego, ale również coś dla osób początkujących, ponieważ TikTok udostępnił mini witrynę, dzięki której można zdobyć wiele wskazówek przydatnych przy planowaniu kampanii na tej platformie.

Twitter zmienia nie tylko swoją nazwę

Na platformie zachodzą spore zmiany. Twitter zmienia nazwę oraz logo, w którym nie zobaczymy już charakterystycznego błękitnego ptaka, będącym rozpoznawalnym znakiem Twittera. Ekran rejestracji - choć nadal pozostaje w kolorach Twittera - został teraz zmieniony na logo X. Co więcej adres witryny też został zmodyfikowany, gdzie wpisując w wyszukiwarkę x.com zostaniemy przeniesieni do nowego Twittera. Samo funkcjonowanie platformy nie uległo większym zmianom. Jeszcze! Jak można zauważyć od pewnego czasu, na Twitterze, a teraz raczej na platformie X, co chwilę pojawiają się jakieś nowości. Elon Musk działa dosyć spontanicznie i szybko, w przeciwieństwie do poprzedniego kierownictwa, które wprowadzało aktualizacje stopniowo i które wcześniej były czasem wstrzymywane przez miesiące, a nawet lata. X z pewnością dostarcza teraz rzeczy szybciej, ale tak naprawdę nie są to nowe pomysły jako takie, a wszystkie te aktualizacje były już wcześniej eksperymentalnymi koncepcjami Twittera.

Platforma X przygotowuje się na przykład do uruchomienia nowych funkcji, które umożliwią zweryfikowanym organizacjom zamieszczanie ofert pracy bezpośrednio na ich profilach. Niektóre zweryfikowane organizacje opublikowały już swoje oferty pracy, a przykładem może być firma Workweek. Dyrektor generalny firmy Workweek, mówi, że funkcja listy ofert pracy jest zawarta w pakiecie Verified for Organizations o wartości 1000 USD miesięcznie, jako kolejna zaleta oferty weryfikacji korporacyjnej. Nie jest jeszcze wymieniona jako oficjalna funkcja na stronie Verified Organizations na platformie X (Twitter), ale testy na żywo sugerują, że prawdopodobnie jest blisko jej uruchomienia.

TikTok rozpoczyna testy nowej opcji związanej z pobieraniem filmów z aplikacji

TikTok wprowadza nową opcję, która umożliwi pobieranie klipów wideo bez znaku wodnego, dzięki czemu będzie można ich używać również do innych celów, chociażby do przesyłania ich na inne platformy społecznościowe. Nowa opcja ma pojawić się u niektórych użytkowników podczas przesyłania filmu w menu w sekcji „Więcej opcji”. Użytkownicy zawsze mieli dostępną opcję „Zapisz na urządzeniu”, która przechowuje kopię klipu wideo wraz z logo TikTok, ale teraz użytkownicy będą w stanie zapisać swój klip z edycją, ale już bez znacznika TikTok

TikTok dodaje posty tekstowe

TikTok ogłosił, że udostępnia posty tekstowe wszystkim użytkownikom w aplikacji, zapewniając kolejny sposób publikowania treści. Posty tekstowe TikTok, które były testowane z niektórymi użytkownikami w ciągu ostatnich kilku miesięcy, umożliwiają dodanie pełnoekranowego tekstu, do którego można następnie dodać muzykę, naklejki itp. Użytkownik będzie mógł edytować kolor tła według własnych upodobań, a także fonty tekstu i rozmieszczenie w ramce. Posty tekstowe będą mogły mieć długość do 1000 znaków. Jak przedstawia TikTok, twórcy mogli już tworzyć treści w różnych formatach, od filmów na żywo po zdjęcia czy duety, a funkcja tekstu to nowy dodatek, umożliwiający twórcom dzielenie się swoimi historiami, wierszami, tekstami i innymi treściami pisanymi na TikTok. Pozwoli to użytkownikom na nowy sposób wyrażania siebie. Nowa opcja „tekst” będzie dostępna w narzędziach aparatu, które następnie przeniosą użytkownika na specjalną stronę, na której będzie mógł wpisać swój post. Będzie także mógł dołączyć tagi i hashtagi, aby połączyć się z innymi elementami aplikacji.

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

TikTok udostępnia bibliotekę reklam

TikTok wydał swoją wersję Biblioteki reklam, która zapewnia wgląd w wszystkie kampanie reklamowe prowadzone w aplikacji z możliwością wyszukiwania, z danymi na temat kierowania reklam, zasięgu regionalnego oraz kto za nie zapłacił. Nowa biblioteka reklam TikTok, której format jest bardzo podobny do Biblioteki reklam Meta, jest obecnie dostępna tylko dla kampanii europejskich, ale może być cennym źródłem informacji dla tych, którzy chcą zbadać podejście reklamowe na tej platformie. TikTok wyświetla nam przegląd wszystkich dostępnym reklam po wpisaniu informacji z jakiego regionu z przedziału czasowego chcemy zobaczyć reklamy. Jeżeli chcemy poznać więcej szczegółów konkretnej reklamy, wystarczy wybrać jedną z dostępnych w bibliotece. Opcja ta jest już dostępna dla wszystkich użytkowników i można znaleźć pod tym linkiem.

TikTok prezentuje nową mini witrynę „Przewodnik dla początkujących"

TikTok uruchomił nowy „Przewodnik dla początkujących” dotyczący reklam TikTok, który ma przeprowadzić przez szereg pytań dotyczących firmy, aby następnie zapewnić bardziej spersonalizowane wskazówki, od czego powinniśmy zacząć planowanie kampanii. Nowa mini witryna, do której można uzyskać dostęp tutaj, ma pozwolić ocenić, jak najlepiej ukierunkować podejście reklamowe na tej platformie. Jak wygląda to w praktyce? Użytkownik odpowiada na pięć powiązanych pytań (lub mniej, jeśli jest twórcą lub agencją, ponieważ aplikacja przekierowuje od razu do innego zasobu), a następnie otrzymuje kolejne informacje wraz z przewodnikiem. Dalej użytkownik otrzymuje dostosowany plan marketingowy, gdzie może kliknąć w poszczególny element, aby uzyskać więcej szczegółów.

Instagram testuje automatyczne tagi produktów w Stories

Instagram pracuje nad kolejną opcją, tym razem nad automatycznym wykrywaniem produktów z połączonego katalogu marki, które będą wyróżniane w Stories. Niektóre marki mają już teraz dostęp do tagów produktów, które będą dołączane właśnie do ich Stories. Właściciele profili będą mogli je usuwać, edytować lub aktualizować według własnego uznania. Może to być łatwiejszy sposób na zapewnienie, że marki korzystają z narzędzi produktowych w aplikacji, działając jako przypomnienie, aby upewnić się, że menedżerowie mediów społecznościowych nawiązują takie połączenie tam, gdzie to możliwe i podkreślając odpowiednie elementy także w Stories. Tylko konta z połączonymi katalogami produktów będą miały dostęp do tej funkcji, a opcja jest obecnie testowana wśród wybranej liczby użytkowników. Należy jednak pamiętać, że Meta ma zamiar wycofać funkcję sklepu z Facebooka i Instagrama do 10 sierpnia 2023 roku, a ponieważ decyzja ta dotyczy większości krajów europejskich, w tym Polski, opcja ta może nie być dostępna na naszym rynku. Więcej na temat wycofania funkcji sklepu można znaleźć tutaj.

Instagram rozszerza program subskrypcji dla twórców na kolejne 10 regionów

Instagram chce zainteresować uzytkowników rozszerzeniem programu subskrypcji, w ramach którego twórcy z kolejnych dziesięciu regionów będą mogli oferować ekskluzywne treści płacącym subskrybentom w aplikacji. Opcja początkowo została udostępniona wybranym użytkownikom w Stanach Zjednoczonych, teraz Instagram informuje, że w nadchodzących tygodniach uprawnieni twórcy z Australii, Brazylii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Meksyku, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii będą mogli również uzyskać dostęp do subskrypcji i zacząć zarabiać na swoich treściach. W nadchodzących miesiącach Meta planuje dalsze nadawanie dostępu do opcji subskrypcji na całym świecie. Krótko mówiąc, funkcja ta da twórcom możliwość nawiązywania głębszych relacji z najbardziej zaangażowanymi obserwatorami oraz zwiększać swoje stałe miesięczne dochody, dając subskrybentom dostęp do ekskluzywnych treści, takich jak m.in. posty, relacje czy transmisje na żywo.

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Tekst: Małgorzata Obielak, e-PR & social media specialist w Performics

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Poprzedni artykuł z cyklu o social mediach dostępny tutaj.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.