Co nowego w social mediach (56)

Co ciekawego w dzisiejszym przeglądzie? Meta przygotowuje nowości zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. Kilka nowych opcji z wykorzystaniem wideo pojawiło się na WhatsApp. YouTube, który stara się coraz bardziej przypominać TikToka, wprowadza zmiany w Shortsach.

Instagram ulepsza swoje szablony w Reels

Szablony pozwalają łatwo utworzyć nową rolkę, wykorzystując elementy z innego ulubionego Reelsa. Wystarczy, że użytkownik doda do wybranego szablonu własne filmy i zdjęcia, a w kilka minut utworzy się nowa rolka, co pozwala na znaczną oszczędność czasu. Instagram ogłosił, że udostępnia kilka ulepszeń szablonów Reels, które mają pomóc łatwiej znaleźć inspirację i tworzyć wciągające rolki. Co nowego znajdziemy w aplikacji? W przeglądarce szablonów pojawi się możliwość oglądania ich według kategorii, polecanych, popularnych i zapisanych szablonów lub audio. Przeglądarkę można również znaleźć w zakładce Reels, dotykając ikony aparatu, a następnie wybierając „Szablony”. Kiedy użytkownik utworzy na podstawie szablonu swoją rolkę, to dźwięk, liczba oraz czas trwania klipów i efekty AR zostaną automatycznie dodane do video. W nadchodzących tygodniach Instagram ma pracować nad wprowadzeniem automatycznego dodawania tekstu i przejść, które były używane w oryginalnej rolce. Nowe opcje szablonów powinny być już dostępne dla wszystkich użytkowników, a więcej o tym można znaleźć tutaj.

Meta wprowadza nowe filtry na Facebooku i Instagramie

Meta chce zapewnić nastolatkom i rodzicom więcej sposobów zarządzania czasem w swoich aplikacjach. Po pierwsze zostaje wprowadzony nadzór rodzicielski w Messengerze, aby rodzice mogli zobaczyć, jak nastolatki spędzają czas i z kim wchodzą w interakcje. Nadzór rodzicielski w Messengerze jest obecnie dostępny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a w nadchodzących miesiącach planowane jest rozszerzenie tej funkcji na kolejne kraje. Meta wprowadza również nowe narzędzia do ograniczania niechcianych interakcji w DM (Direct message) na Messengerze i na Instagramie. Użytkownicy nie będą mogli wysyłać żadnych zdjęć, filmów czy wiadomości głosowych ani wykonywać połączeń telefonicznych, dopóki odbiorca nie zaakceptuje zaproszenia do czatu. Co jeszcze się pojawi? Meta jakiś czas temu stworzyła funkcje, takie jak wyskakujący komunikat w aplikacji z informacją „Zrób sobie przerwę” na Instagramie. Wkrótce nastolatki zobaczą również powiadomienie, gdy spędzą 20 minut na Facebooku, co może zachęcić ich do odejścia od aplikacji i ustawienia dziennych limitów czasu. Meta bada również nową sugestię na Instagramie, która sugerowałaby nastolatkom zamknięcie aplikacji, jeśli przewijają Reelsy w nocy. Więcej o tych oraz innych nowościach wprowadzanych przez Metą można znaleźć tutaj.

Instagram planuje kolejne nowości z wykorzystaniem AI

Ostatnio wspominaliśmy o rozwiązaniu mety pod nazwą Al Sandbox, które jest oparte na sztucznej inteligencji, a dzisiaj przyszedł czas na kolejne nowości, tym razem na Instagramie. Na początku roku, Instagram wprowadził kanały nadawcze, dzięki którym twórcy mogą wysyłać wiadomości do swoich społeczności, gdzie odbiorcy mogą reagować na nie wyłącznie za pomocą emotikon. Z najświeższych wiadomości wynika, że platforma testuje teraz możliwość automatycznego tłumaczenia wiadomości wysyłanych przez twórców na język angielski. Platforma pracuje również nad ułatwieniem użytkownikom tworzenia Stories, dzięki wprowadzeniu nowych opcji takich jak „Pędzel AI” czy „Restyle”, dzięki czemu nie będą musieli oni polegać na zewnętrznych aplikacjach do edycji zdjęć. Co więcej, według doniesień, na Instagramie ma również pojawić się chatbot, któremu użytkownicy będą mogli zadawać pytania i co ciekawe chatbot ma posiadać aż 30 osobowości. O tych oraz innych testowanych opcjach można znaleźć tutaj.

Instagram dodaje ścieżki dźwiękowe do wspólnych postów

Instagram dodaje kolejny element muzyczny do swojej oferty, dzięki której użytkownicy będą mogli dodawać piosenki, które będą odtwarzane w postach z karuzelą zdjęć. Oprócz tego platforma rozszerza również funkcję wspólnego publikowania, która pozwoli użytkownikom zaprosić maksymalnie trzech znajomych do współtworzenia wpisu, karuzeli lub rolki. Gdy zaakceptują, treść dotrze do odbiorców każdego współtwórcy i pojawi się w siatce profilu każdego konta. Jest to rozszerzenie oryginalnej opcji wspólnych postów na Instagramie, którą po raz pierwszy uruchomiono w 2021 roku. Co więcej? Instagram informuję, że w nadchodzących tygodniach biblioteka muzyczna będzie dostępna w większej liczbie krajów. Dodatkowo, Instagram współpracuje również ze Spotify w Meksyku i Brazylii, aby zaprezentować 50 najpopularniejszych utworów z Instagram Reels na nowej liście Reels Music Chart w Spotify. O tych nowościach oraz jeszcze kilku innych można przeczytać tutaj.

Threads dodaje kanał „Following”

Wśród zamieszania związanego z X i nagłym rebrandingiem Twittera, Meta chce wykorzystać nową falę osób, które chcą wypróbować czegoś nowego i wprowadza kilka nowych funkcji w Threads. Największym dodatkiem, oprócz głównego kanału „For You”, jest nowy kanał „Following” z polecanymi i obserwowanymi treściami, który teraz umożliwi użytkownikom Threads wyświetlanie tylko treści z profili, które wybrali do obserwowania w aplikacji. Nowy kanał „Following” będzie wyświetlany w porządku chronologicznym. Oprócz tego w Threads ma również pojawić się opcja automatycznego tłumaczenia postów na podstawie ustawień językowych osoby, która je przegląda. Użytkownik będzie także mógł tłumaczyć posty na inne języki, dotykając przycisku tłumaczenia w prawym dolnym rogu posta.

YouTube dodaje więcej opcji podobnych do TikToka

YouTube dodaje nową funkcję „Collab”, która umożliwia nagrywanie krótkiego filmu w formacie side-by-side z innymi filmami YouTube lub Shorts. Format jest bezpośrednią kopią funkcji „Duet” TikToka, która stała się popularną opcją dla twórców, dzięki której mogli oni odpowiadać na posty innych użytkowników. Do tej pory YouTube oferował tylko opcję remiksów audio dla Shortsów, ale wygląda na to, że platforma skłania się ku trendowi krótkich form i zaczyna wprowadzać więcej narzędzi w stylu TikToka. Twórcy mogą wybierać spośród wielu opcji układu, aby łatwo dołączyć do formatu podzielonego ekranu. Wystarczy, że użytkownik naciśnie „Remix”, a następnie „Collab”, aby zremiksować kwalifikujący się fil. Oprócz tego YouTube wprowadza również nową naklejkę z pytaniami i odpowiedziami, która umożliwi twórcom uzyskanie bezpośredniej odpowiedzi od widzów w strumieniu Shorts. Na YouTubie zawitała także transmisja na żywo w formacie wyświetlania pionowego w sekcji Shorts, jednak ta funkcja jest dopiero w fazie testów. Więcej o wprowadzanych nowościach można przeczytać tutaj.

WhatsApp dodaje wiadomości wideo, aby ulepszyć czaty

WhatsApp dodał kolejną opcję pozwalającą wysyłać wiadomości w formie 60 sekundowych wideo. Aby wysłać wiadomość wideo, wystarczy dotknąć ekranu i przejść do trybu wideo, a następnie przytrzymać przycisk, co pozwoli nagrać film. Użytkownik może także przesunąć palcem w górę, żeby zablokować i nagrać wideo bez użycia rąk. Filmy będą odtwarzane automatycznie z wyłączonym dźwiękiem, gdy zostaną otwarte na czacie, a dotknięcie wideo uruchomi dźwięk. Jak podaje platforma, wiadomości wideo będą chronione za pomocą kompleksowego szyfrowania, aby zapewnić bezpieczeństwo wiadomości. Dzięki tej opcji, WhatsApp będzie bardziej zgodny z innymi platformami społecznościowymi i komunikacyjnymi, ułatwiając połączenie wideo, które stało się już preferowaną opcją interaktywną w większości aplikacji.

WhatsApp dodaje udostępnianie ekranu do rozmów wideo

Na platformie WhatsApp pojawił się także kolejny element do połączeń wideo. Nowy dodatek ma pozwolić na udostępnianie ekranu w rozmowach wideo i ma być stopniowo wprowadzany dla wszystkich użytkowników w aplikacji. Wcześniej pisaliśmy o wprowadzeniu przez WhatsAppa wiadomości wideo do czatów, widać więc, że wideo stało się głównym celem platformy. Użytkownik może teraz udostępniać ekran swojego urządzenia innym uczestnikom rozmowy, co ułatwi nowe rodzaje prezentacji, demonstracji i nie tylko. Może to być przydatna aktualizacja, zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i marek, które mogą wykorzystać tę funkcję, aby wyróżnić swoje najnowsze produkty czy oferty.

X dodaje opcję sortowania postów na podstawie zaangażowania

X (wcześniej Twitter) jest bliski uruchomienia nowej funkcji, która pozwoli sortować posty użytkowników w ich profilu, dzięki czemu będzie można znaleźć najlepsze wpisy na podstawie polubień, odpowiedzi itp. Obecnie, jeśli użytkownik natknie się na innego użytkownika, którego wcześniej nie widział na X, prawdopodobnie odwiedzi jego stronę profilową, aby go sprawdzić. Będzie mógł przeczytać opis na jego profilu, zobaczyć, ilu ma obserwujących i sprawdzić niektóre z jego ostatnich postów. Jeśli natomiast jeśli będziemy chcieli zobaczyć najlepsze posty, jakie kiedykolwiek opublikował obserwowany użytkownik, ta nowa funkcja w tym pomoże. Dzięki niej, oprócz chronologicznego sortowania postów, będzie można także sortować posty według najbardziej lubianych i najbardziej zaangażowanych. Obecnie nie wiadomo dokładnie, kiedy ta opcja może zostać uruchomiona.


Tekst: Małgorzata Obielak, e-PR & social media specialist w Performics

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Poprzedni artykuł z cyklu o social mediach dostępny tutaj.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.