Magdalena Czesuch: W trosce o milusińskich

Czworonogi coraz częściej są traktowane jak członkowie rodzin czy przyjaciele. Obecnie w co drugim gospodarstwie człowiekowi towarzyszy pies lub kot - mówi Magdalena Czesuch, market strategy & deployment director segmentu Mars Petcare w Mars Polska.

"MMP": Jak przedstawia się kategoria karmy dla psów i kotów. Czy rośnie ich liczba w naszych domach?

Magdalena Czesuch: Jedzenie dla zwierząt domowych jest wyjątkową kategorią w branży FMCG, bo opartą na pozytywnych emocjach wynikających z niesamowitej relacji łączącej opiekunów z pupilami. Czworonogi coraz częściej są traktowane jak członkowie rodzin czy przyjaciele, a także, jak potwierdzają badania naukowe, mają dobroczynny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne swoich opiekunów.

Stąd produkty dla psów i kotów muszą nie tylko zaspokajać potrzeby żywieniowe zwierząt, ale także odpowiadać na oczekiwania ich opiekunów. Pragną, aby jedzenie dla ich pupila było kompletne i zbilansowane, ale również aby wyglądało atrakcyjnie jak posiłki na naszych stołach. Mars Petcare (jesteśmy liderem w kategorii żywienia zwierząt) oferuje szerokie portfolio, w którym opiekunowie znajdą produkty spełniające bardzo różne funkcje.

Jeżeli chodzi o liczby stojące za kategorią, to z roku na rok obserwujemy wzrost liczby psów i kotów w gospodarstwach domowych w Polsce. W 2008 r. można je było spotkać w zaledwie 30% z nich. Obecnie w co drugim gospodarstwie człowiekowi towarzyszy pies lub kot. Dzisiaj liczba psów i kotów wynosi ok. 11 mln, z przewagą psów.

Jakie trendy w żywieniu zwierząt możemy obserwować w ostatnim czasie?

Jednym z nich jest trend humanizacji. Wynika on ze zmiany podejścia do zwierząt domowych, o którym wspomniałam wcześniej, oraz chęci karmienia ich tak samo jakościowym pożywieniem jak pozostałych członków rodziny. Trend humanizacji bezpośrednio łączy się z premiumizacją produktów. Coraz częściej opiekunowie, szukając produktów dla swoich pupili, wybierają te droższe oraz lepszej jakości, np. o wysokiej zawartości składników pochodzenia naturalnego. Dlatego mamy różnorodne produkty i marki, które odpowiadają na różne potrzeby zwierząt, m.in. największe w kategorii marki Pedigree i Whiskas, Sheba i Cesar czy Crave (produkty naturalne o prostych składach) i Perfect Fit dla kotów i psów. Produkujemy także karmy uzupełniające oraz suplementy diety jak Dreamies, Pedigree Ranchos, Pedigree Tasty Minis, Pedigree Rodeo.

A trendy w segmencie karmy dla zwierząt?

Uzupełnieniem trendu premiumizacji jest idea zrównoważonego rozwoju, na której coraz bardziej zależy opiekunom zwierząt. Szukając jedzenia dla swoich pupili, patrzą jednocześnie, czy dany produkt troszczy się o zieloną przyszłość naszej planety. Dlatego przeprojektowujemy nasze opakowania, aby spełniały cele gospodarki obiegu zamkniętego. Dzisiaj 43% opakowań z naszego portfolio nadaje się do recyklingu, a 20% to opakowania wielokrotnego użytku, nadające się do recyklingu lub kompostowania. Wprowadziliśmy na rynek nową saszetkę marki Sheba, której opakowanie wykonane jest przy użyciu tworzywa sztucznego pochodzącego z recyclingu. Jesteśmy pierwszą firmą w branży jedzenia dla zwierząt, która zastosowała taki materiał w elastycznych opakowaniach na mokrą karmę.
W Polsce wszystkie produkty Mars są obecnie wytwarzane przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł. Wszystkie nasze prace na rzecz zrównoważonego rozwoju opierają się na wprowadzonym w 2017 r. „Planie zrównoważonego rozwoju w jednym pokoleniu”.

Jaki jest pomysł firmy na rozwój marek?

W naszym portfolio znajduje się obecnie 50 marek, m.in. Pedigree, Whiskas, Sheba, Cesar, Dreamies. Mars Petcare jest również dostawcą usług weterynaryjnych poprzez międzynarodową sieć ponad 2,5 tys. szpitali dla zwierząt i usług diagnostycznych, w tym AniCura, Banfield, BluePearl, Linnaeus, Mount Pleasant, VCA, VES i VSH. Jesteśmy również aktywni w obszarze innowacji i technologii dla zwierząt domowych dzięki Wisdom Panel – badaniom genetycznym z testami DNA dla psów, systemowi GPS umożliwiającemu określenie lokalizacji pupila (Whistle GPS), a także akceleratorowi Leap Venture Studio oraz Companion Fund, programom, które wprowadzają innowacje i zmiany w branży opieki nad zwierzętami domowymi.

Jakie działania komunikacyjne i ESG prowadzicie wokół swoich marek?

Od początku naszej działalności w Polsce Mars Petcare wspiera schroniska i fundacje pomagające zwierzętom w potrzebie, a także psy pracujące na rzecz społeczności lokalnych, w których funkcjonuje firma, m.in. w policji, Polskim Związku Osób Niewidomych czy Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Sochaczewie. W obliczu wojny w Ukrainie Mars kontynuuje współpracę z wieloletnimi partnerami – organizacjami charytatywnym, m.in. Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce. W 2022 r. przekazaliśmy blisko 240 ton kompletnej i zbilansowanej karmy dla psów i kotów.
Od pięciu lat wspólnie z Fundacją Dr Clown firma prowadzi ogólnopolski program zajęć dogoterapii połączonej z terapią śmiechem w szpitalach dla dzieci i młodzieży, a od 2021 r. także w Domach Pomocy Społecznej dla seniorów. Od 2017 r. z dobroczynnej interakcji z czworonogami mogło skorzystać łącznie 13 394 młodszych i starszych beneficjentów.

Pedigree wraz z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce prowadzi także program „Pedigree Dla Dobra Psów” zachęcający do odpowiedzialnej adopcji i opieki nad czworonogami. Właśnie rusza program Pedigree Relief Fund, dzięki któremu pomożemy psim opiekunom w potrzebie. Naszą ambicją jest przekazanie 1 mln posiłków dla psów.

Czy nadal korzystacie z tradycyjnych form komunikacji?

Jak najbardziej. Nadal korzystamy z wielu kanałów komunikacji tradycyjnej nie tylko poprzez spoty reklamowe w telewizji, kampanie radiowe czy prasę, ale także wykorzystujemy potencjał komunikacyjny powierzchni w sklepach. Na bieżąco obserwujemy zmiany zachowań konsumenckich opiekunów zwierząt i widzimy wiele możliwości do skutecznej komunikacji. Dlatego też na przestrzeni ostatnich lat zwiększyliśmy częstotliwość działań digitalowych, w tym socialmediowych, a tradycyjne kanały komunikacji chociażby w sklepach zostały uzupełnione o nowoczesne nośniki np. aplikacje.

W jakim stopniu inflacja wpływa na sprzedaż produktów?

Jak powszechnie wiadomo, branża karmy dla zwierząt domowych, podobnie jak wiele innych branż, działa obecnie w niestabilnym otoczeniu inflacyjnym. Natomiast to, czego może nie wiedzą wszyscy, a co wynika z wielu badań na temat zachowań konsumenckich w obliczu obecnej sytuacji ekonomicznej, to fakt, iż kategoria petcare jest jedną z najbardziej odpornych na negatywne wahania sprzedaży. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Mars Petcare w kilku europejskich krajach pokazują, że opiekunowie zwierząt są w stanie ograniczyć wydatki na własne potrzeby, aby tylko nie zmniejszać budżetu przeznaczonego na potrzeby swojego pupila, w tym jedzenie. Uważam, że jest to doskonały przykład, jak trend humanizacji może wpływać na kondycję biznesu z kategorii petcare oraz wysokość sprzedaży.

Jakie macie plany na ten rok w zakresie wprowadzania nowych produktów i marek?

Odpowiadając na stale rosnący popyt na nasze produkty, otwieramy w tym roku drugą linię produkcyjną w nowej fabryce mokrej karmy dla zwierząt w Błoniu pod Warszawą oraz strategiczny obiekt logistyczny przy fabryce Royal Canin w Niepołomicach. Jesteśmy świeżo po realizacji największej w historii renowacji marki Whiskas, która objęła nową identyfikację wizualną produktów, rozbudowę portfolio, wprowadzenie nowych receptur i większej różnorodności w smakach i teksturach. Ten rok to także wprowadzenie do sklepów kolejnej marki Crave (produkty bez zboża, o wysokiej zawartości białka zwierzęcego, sucha i mokra karma dla psów i kotów i przysmaki dla psów), która wpisuje się w trend premiumizacji. Będziemy także kontynuować działania CSR-owe pod parasolem Pedigree, dzięki programowi Pedigree Relief Fund. W planach mamy także wprowadzenie na rynek suplementów diety Pedigree dla psów.

Rozmawiała: Magdalena Soroczyńska

Rozmowa ukazała się w lipcowo-sierpniowym numerze "Media Marketing Polska". Więcej o zawartości numeru tutaj.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.