Kim są "podheads": raport YouGov

Mianem "podheads" określono w raporcie Amerykanów, którzy słuchają ponad 5 godzin podcastów tygodniowo. To już 22% populacji wobec 20% rok wcześniej i 18% w 2021 r.

Podheads, czyli Amerykanie często słuchający podcastów (5 godzin tygodniowo i więcej), to według raportu właśnie opublikowanego przez YouGov na ogół mężczyźni (62% badanych) i osoby raczej młodsze, przy czym najliczniej reprezentowany przedział wiekowy to 25-34 lata (30%). Podheads mieszkają częściej – w porównaniu z ogółem populacji – w miastach, są wykształceni i pracują w pełnym wymiarze godzin. Wśród aktywności najczęściej towarzyszących słuchaniu podcastów są prace domowe (46%) i dojazdy do pracy (45%). Zdecydowana większość podheads (69%) spędza również ponad 5 godzin tygodniowo na korzystaniu z usług streamingu wideo. Dwie trzecie regularnych użytkowników podcastów (65%) słucha reklam, przy czym 20% deklaruje, że nie uważa ich za natrętne i są dla nich interesujące (9% w ogóle populacji), a 21% wprawdzie uważa je za natrętne, ale i tak słucha (12% w ogóle populacji). Zarazem jednak 35% podheads uznaje reklamy za natrętne i pomija je (20% w ogóle populacji). 66% podheads twierdzi, że reklama pomaga im wybrać to, co kupują (w porównaniu z 45% w ogóle populacji).

Raport zawiera także ciekawe informacje na temat różnic w preferencjach dotyczących marek pomiędzy przedstawicielem podheads a przeciętnym Amerykaninem. Przykładowo 15,1% podheads rozważyłoby skorzystanie z marki Zara, podczas gdy tylko 5,5% w całej populacji. Znaczne różnice występują też w przypadku marek takich jak Tesla (16,6% wobec 7,8%), YouTube TV (23,1% wobec 11,6%), Amazon Fresh (20,6% wobec 8%) czy Nespresso (12,3% wobec 6,3%). Marki, które najbardziej poprawiły swoje notowania wśród podheads w porównaniu z 2022 r., to Energizer, YouTube TV i Ford.

Odsetek Amerykanów, którzy w ogóle słuchają podcastów, wzrósł z 46% w 2021 r. do 56% w 2023 r.

Pełną wersję raportu można pobrać tutaj.

Paweł Piasecki 999 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.