Co nowego w social mediach (57)

W najnowszym odcinku m.in. o tym, jak platformy społecznościowe reagują na falę popularności sztucznej inteligencji.

Ilość treści generowanych przez sztuczną inteligencję stale rośnie. Sieci społecznościowe starają się wyprzedzić falę popularności, jednocześnie próbując ją wykorzystać dzięki własnym generatywnym funkcjom sztucznej inteligencji. Z tego względu TikTok planuje wprowadzić nowe etykiety, które zapewnią transparentności i będą informować o treściach, które zostały wygenerowane prze AI. Co więcej, Instagram opracowuje również własne etykiety treści AI, które prawdopodobnie również będą wymagać publikowania.

W przeglądzie przedstawimy też raport przygotowany przez Gemius we współpracy z Polskimi Badaniami Internetu oraz Grupą Roboczą Social Media IAB Polska, w którym dowiemy się, jak wygląda rynek social media w Polsce. W prasówce, znajdzie się również przewodnik przygotowany przez TikToka, który może być pomocny dla reklamodawców chcących zaplanować swoje działania marketingowe w najgorętszych okresach sprzedaży.

TikTok dodaje nowe etykiety dla treści generowanych przez sztuczną inteligencję

TikTok ogłosił, że będzie teraz wymagać, aby treści utworzone lub znacząco zmienione przez sztuczną inteligencję (AI) miały odrębną etykietę. Gdy użytkownicy TikToka natrafią na fragment treści AI, niezależnie od tego, czy jest to krótki film czy obraz, zostanie do niego dołączona etykieta – podobnie, jak w przypadku reklam, które są oznaczane jako sponsorowane. Inne platformy również testują i pracują nad wprowadzeniem podobnej funkcji, ale TikTok jest pod tym względem o krok do przodu, ponieważ spółka-matka ByteDance dodała już etykiety AI do chińskiej wersji platformy na początku tego roku. W momencie premiery będzie miał pewność, że rozwiązanie spełnia wszystkie wymagania.

TikTok publikuje nowy przewodnik marketingowy na rok 2023

Jeżeli marki planują działania reklamowe w najbardziej gorących okresach zakupowych to ten przewodnik może być pomocny. Co znajdziemy w tym przeglądzie? Zapoznamy się m.in. z tym, w jaki sposób kupujący coraz częściej wykorzystują TikToka, jako narzędzie do odkrywania nowych produktów i trendów. W przewodniku znajdują się także najważniejsze wskazówki dotyczące planowania, w tym kalendarz najważniejszych dat oraz bardziej szczegółowe uwagi na temat tego, jak i kiedy ustalać plany marketingowe. TikTok opisuje także strategie optymalizacji reklam, rozwiązania eCommerce i wskazówki kreatywne.

Pełny przewodnik TikToka można pobrać tutaj (po zarejestrowaniu się przez e-mail).

Instagram testuje nową opcję odpowiedzi na komentarze i naklejki związane ze znakami zodiaku

Instagram testuje nowy sposób interakcji z odpowiedziami na posty i eksperymentuje z interaktywną naklejką ze znakiem zodiaku. Platforma testuje teraz możliwość udostępniania komentarzy z dowolnego publicznego postu lub Reels na Stories. W przypadku osób biorących udział w teście, gdy użytkownik przesunie komentarz w lewo, zobaczy nową opcję udostępnienia go w swoim Stories. Komentarz zostanie następnie zaprezentowany w formie nowego typu naklejki, którą można umieścić w dowolnym miejscu w Stories. Nowa funkcja działa prawie tak samo, jak opcja odpowiadania na komentarze do filmów na TikToku, którą dodano w 2020 roku. Instagram chce zająć się także horoskopami, udostępniając w aplikacji nowy test naklejki astrologicznej. Korzystanie z naklejki zapewni dodatkowe możliwości zaangażowania, dzięki funkcji dopasowywania znaków zodiaku, która dodatkowo umożliwi użytkownikom sprawdzenie ich względnej zgodności.

Instagram testuje też klipy audio pod kątem notatek w aplikacji...

Aby wykorzystać rosnącą popularność czatów społecznościowych Instagram po raz pierwszy uruchomił funkcje „Notes” w grudniu zeszłego roku. Opcja notatek najwyraźniej cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodszych odbiorców, ponieważ w czerwcu Instagram poinformował, że ponad 100 milionów nastolatków udostępniło notatkę w ciągu poprzednich trzech miesięcy. Nic dziwnego, że Instagram dodał niedawno opcję dołączenia utworu do notatki, a teraz pracuje nad możliwością dodania również notatek głosowych. Na ten moment nie ma dokładnych informacji, kiedy rozpoczną się publiczne testy nowej opcji.

... oraz nowy format reklam dla Reels

Nowy format, obejmujący wiele reklam, grupuje wybrane powiązane marki na jednym ekranie, który jest następnie wyświetlany pomiędzy postami w Reels. Reklamy wielu reklamodawców nie są niczym nowym, ponieważ Meta zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie, udostępniła tę opcję już w październiku. Zapewnia ona reklamodawcom możliwość bycia odkrywanymi przez osoby, które niedawno wykazały zainteresowanie powiązanymi produktami lub firmami. W praktyce wygląda to tak, że po obejrzeniu jednej reklamy lub wejściu w nią, pod pierwszym postem wyświetlają się promocje wielu reklamodawców, dzięki czemu użytkownik otrzymuje wiele powiązanych reklam opartych na jego zainteresowaniach. Może to być korzystne, potencjalnie oferując niższy koszt i większą liczbę umiejscownień reklamy wśród osób, które już zaangażowały się w powiązane treści. Może to jednak również prowadzić do mniejszej ekspozycji i zmniejszonej wydajności, ponieważ w jednej ramce marka będzie konkurować z większą liczbą innych firm. Warto zaznaczyć, że opcja reklamowania się wśród wielu reklamodawców jest opcjonalna.

YouTube będzie konkurencją dla Shazam?

YouTube ogłosił nowy eksperyment na urządzeniach z Androidem, który znajduje utwór na podstawie nucenia – co wydaje się stanowić duży krok naprzód w stosunku do aplikacji Shazam do rozpoznawania muzyki. Ta funkcja jest dostępna teraz tylko dla wybranej grupy użytkowników, ale jeśli czyjeś konto znajdzie się na liście nielicznych szczęśliwców, będzie mieć możliwość przełączenia się z „wyszukiwania głosowego” w aplikacji YouTube na nową funkcję „wyszukiwania utworów”. Gdy użytkownik zanuci lub nagra poszukującego utworu i zostanie on zidentyfikowany, aplikacja wyświetli powiązane oficjalne treści muzyczne, filmy stworzone przez użytkowników i/lub Shorts. Najnowszy eksperyment YouTube prawdopodobnie brzmi znajomo dla niektórych użytkowników. W 2020 roku Google, spółka matka YouTube, po raz pierwszy uruchomiła tę funkcję w aplikacji Google, widżecie wyszukiwarki Google i Asystencie Google, umożliwiając użytkownikom odgadnięcie utworu na podstawie nucenia, gwizdania lub śpiewania. Główna różnica między serwisami wydaje się polegać na tym, że funkcja Google wymaga od użytkowników nucenia przez 10–15 sekund, a nowa opcja na YouTube wymaga nucenia tylko przez ponad 3 sek.

YouTube umożliwi dodawanie większej liczby linków do profilu kanału

YouTube wprowadza rozszerzoną funkcję, która umożliwi twórcom dodawanie większej liczby linków zewnętrznych do nagłówka kanału. Opcja pozwoli na wprowadzenie użytkownikowi maksymalnie 14 linków do swojej listy. Ma to zwiększyć ruch na stronie internetowej czy innych profilach w mediach społecznościowych twórcy. Właściciele kanałów będą mogli nadawać tytuły linkom, a każdy link będzie również wyświetlany z odpowiednią ikoną platformy w wyskakującym okienku. Nowa opcja jest już widoczna dla wszystkich użytkowników.

BeReal dodaje nowe opcje w swojej aplikacji

Platforma społecznościowa BeReal, niegdyś popularna aplikacja skupiająca się na autentyczności, broni się przed spadkiem zainteresowania użytkowników. Dodano integrację ze Spotify, a także „bonusowe” obrazy umożliwiające udostępnianie więcej niż jednego dnia dziennie. Aby wzbudzić większe zaangażowanie użytkowników, BeReal dodaje w aplikacji nowy kanał „Friends to Friends”, który ma pomóc rozszerzyć sieci użytkowników i zapewnić więcej możliwości interaktywnych. Nowa zakładka umożliwi użytkownikom włączenie dodatkowego wyświetlacza, aby móc udostępniać swoje zdjęcia z BeReal szerszej grupie użytkowników. Nowy kanał jest zasadniczo udoskonaleniem koncepcji kanału „Discovery”, z którym eksperymentowano w ostatnich miesiącach. Kanał Discovery miał na celu wyróżnienie niektórych z najciekawszych użytkowników aplikacji, co miało być kolejnym sposobem na zwiększenie zaangażowania, jednak zespół BeReal odkrył, że użytkownicy woleliby mieć kontakt z osobami, które znają, niż z przypadkowymi gwiazdami w aplikacji.

Rynek reklamowy w social mediach – raport

Gemius we współpracy z Polskimi Badaniami Internetu oraz Grupą Roboczą Social Media IAB Polska, udostępnił nowy raport Social Media. Powstał on na bazie danych z badań gemiusAdReal oraz Mediapanel. Z raportu wynika, że YouTube był platformą, która w 2022 roku odnotowała największy średni miesięczny zasięg reklamowy. W tym kanale emitowane reklamy dodarły do 73% Polaków w wieku 7-75. Tuż za YouTube, uplasował się Facebook, gdzie emitowane reklamy dotarły do 65% populacji Polaków, również w przedziale wiekowym 7-75. W raporcie jest także sporo informacji na temat charakterystyki użytkowników social media, a także porównanie platform pod względem zasięgu, viewability, ranking branż i wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem pod tym linkiem.


Tekst: Małgorzata Obielak, e-PR & social media specialist w Performics

Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Poprzedni artykuł z cyklu o social mediach dostępny tutaj.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.