Zatrać się w niezwykłych historiach

Wraz z Multikino Media w najbliższych miesiącach będziemy przybliżać realia działania sieci kinowych i dystrybucji filmowej oraz specyfikę i atuty kina jako medium reklamowego z punktu widzenia czołowego brokera reklamy kinowej w Polsce.

Śmierć kina ogłaszano już co najmniej dwukrotnie – najpierw, gdy pojawiło się DVD, a potem, gdy nastała światowa moda na platformy streamingowe - i za każdym razem był to „fake news”. Kino potrafi zręcznie adaptować innowacje technologiczne, by uwypuklać swoje przewagi nad innymi mediami. Potwierdza to chociażby sukces #Barbenheimera - w Polsce do tej pory „Barbie” i „Oppenheimera”, według danych BoxOffice.pl i dystrybutorów, zobaczyło w kinach ponad 4 miliony widzów. Widzów, którzy przychodzą do kina, by w ciszy i skupieniu, na wygodnym fotelu, smakować wybrany film, wyświetlany z pełnią dostępnych efektów wizualnych i dźwiękowych - tego w domu nie zapewni nam nawet najlepszy sprzęt. W kinie nie ma „skakania po kanałach”, kiedy zaczynają się reklamy, nie ma zatrzymywania projekcji, żeby zajrzeć do lodówki. Rzesze kinomanów potrafią to docenić.

Reklama kinowa jest elementem kinowego doświadczenia od dziesięcioleci. Co może zrobić sieć kinowa, by widzowie docenili ten stały element wizyty w kinie? Warto obejrzeć dostępny na YouTube spot „Get Lost” Grupy Vue (właściciela Grupy Multikino), który pokazujemy przed blokami reklamowymi. Bloki reklamowe wyświetlamy przy zgaszonym świetle, dlatego już reklamy można oglądać w skupieniu, gładko przechodząc ze zgiełku miasta do wyciszenia sprzyjającego pełnemu odbiorowi filmu.

Przyjrzyjmy się bliżej blokom reklamowym w Multikinie – dlaczego tak wyglądają? Składają się z reklam przeplatanych zwiastunami nowych produkcji kinowych, by zapewnić widzowi różnorodność. W Multikino Media oferujemy reklamodawcom cztery bloki reklamowe: tradycyjny, specjalny, premium i superspecjalny. Im bliżej filmu, tym reklama kosztuje więcej. Wprawdzie czas emisji reklam w kinach nie jest jak w telewizji ograniczany przepisami, ale wszystkie sieci kinowe w Polsce starają się, by blok reklam i zwiastunów nie przekraczał 25 minut. Reklama kinowa pozwala na różnorodne targetowanie kampanii – do kobiet, do mężczyzn, do rodzin z dziećmi czy do dojrzałych widzów. Zarówno reklamy, jak i zwiastuny są w Multikinie dobierane specjalnie pod każdy film, dlatego przy produkcjach dla dorosłych zobaczymy oczywiście inne spoty reklamowe niż przy filmach, na które przychodzą rodziny z dziećmi.

Mówiąc o dzieciach – właśnie zaczął się rok szkolny i marketerzy prześcigają się w akcjach „back to school”. Warto wykorzystać wrzesień i październik jako czas, w którym zachęcamy młodych odbiorców do poznawania kina podczas wizyty z rodziną lub w ramach wyjścia w grupie przedszkolnej lub szkolnej. Multikino od wielu lat współtworzy Akademię Filmową, czyli projekt edukacji filmowej skierowany do przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Sięga po emocjonujące i mądre kino, by angażować uczniów w dyskusje na ważne tematy. Nauczyciele nie przychodzą z grupami jedynie po to, by obejrzeć film, ale mają do dyspozycji materiały ułatwiające rozmowę o nim podczas lekcji w szkole. Film to świetny punkt wyjścia do podjęcia szeregu ważnych tematów, np. naszego stosunku do środowiska naturalnego, zagrożeń czyhających w cyberprzestrzeni czy problemów psychologicznych, np. związanych z uzależnieniami behawioralnymi. W tym ostatnim przypadku film może mieć oddziaływanie terapeutyczne. Multikino posiada również projekt specjalny: skierowany do grup przedszkolnych „Pierwsza wizyta w kinie”. Taki seans może być dla dzieci niezwykłym przeżyciem, szansą na dokonywanie odkryć i poszerzanie horyzontów. Zarówno standardowe seanse dedykowane rodzinom z dziećmi oraz projekty łączące kino z edukacją dają reklamodawcom możliwość zaistnienia w niestandardowy sposób przy takich pokazach chociażby po przez specjalnie przygotowane aktywności na terenie kina.

BACK TO SCHOOL: MULTIKINO POLECA FILMY DLA MŁODEGO ODBIORCY

Dla najmłodszych: „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy”, „Psi patrol”, „Pati i klątwa Posejdona”, „Kajtek Czarodziej”, cykl o Kici Koci, „Życzenie”, „Trolle 3”.

Dla nieco starszych: „Siła naszych marzeń”, „O psie, który jeździł koleją”, „Wonka”.

Dla szkół średnich: „Raport Pileckiego”, „Chłopi” (lektura obowiązkowa w liceum - premiera 13.10), „Zielona granica” – szeroko dyskutowany film w reżyserii Agnieszki Holland, nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury na tegorocznym festiwalu w Wenecji, „Napoleon”.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.