Marta Macke - Reklamiara: każde spotkanie to inspiracja

Rozmawiamy z Martą Macke, założycielką i CEO Shortlist Consulting oraz twórczynią wideopodcastu "Reklamiara", którego nowy cykl właśnie rusza w MMP Online.

MMP: Jak wpadłaś na pomysł „Reklamiary”?

Marta Macke: Pierwsza inspiracja to serial „Mad Men”, który wciąga i zachwyca, pokazując branżę reklamową na Madison Avenue w Nowym Yorku lat 60-tych XX wieku. W serialu fenomenalnie pokazane są czasy wielkich zmian, przede wszystkim społecznych i kulturowych. Podczas oglądania pomyślałam, że niespełna pół wieku później w Polsce działy się równie fascynujące rzeczy i pojawiły się równie barwne postaci tworzące polską branżę reklamową. Rozpoczęłam pracę w reklamie jeszcze na studiach w 1995 roku, więc miałam możliwość uczestniczenia w powstawaniu tej ważnej i opiniotwórczej dziedziny gospodarki. Ostateczną inspiracją była koleżanka, która słuchając moich wspomnień i anegdot z „tamtych” czasów powiedziała „weź to spisz”. Uznałam, że początek naszej branży, związane z nią osoby i zdarzenia po prostu zasługują na to, żeby o nich przypomnieć. Tak powstał pomysł na serię wywiadów z ciekawymi osobami, które tworzyły branżę reklamową.

Projektem zainteresowała się Grupa NaTemat i pierwszy sezon mojego wideopodcastu „Reklamiara”, w którym moimi gośćmi byli m.in.: Paweł Kastory, Kuba Bierzyński, Kuba Kamiński, Anna Gogacz, Ela Gorajewska, Ania Lubowska, Krzysztof Kruszewski, Maciek Marasek, Marek Bimer, Zosia Sanejko i Jacek Stalewski, emitował portal INN Poland.

Jaki jest pomysł na najnowszy sezon, który właśnie rusza w MMP Online?

Rozmowy o początkach branży były wspaniałą przygodą, a ponieważ nasza branża ciągle się rozwija i dostarcza nowych i ciekawych tematów do rozmów postanowiłam, że kolejne odcinki „Reklamiary” są/będą poświęcone wyzwaniom współczesnego marketingu, komunikacji marketingowej i biznesu.

Ja w swojej działalności zawodowej zajmuję się projektami związanymi z komunikacją i marketingiem, prowadzę projekty doradcze i wspieram reklamodawców w procesach przetargowych, organizuję wydarzenia merytoryczne skierowane do top managerów marketingu, jestem w stałym kontakcie z branżą i śledzę rozwój marketingu i komunikacji. Goście, z którymi rozmawiam, to zatem reprezentanci zarówno reklamodawców, agencji komunikacji marketingowej, mediów, firm produkcyjnych i firm rozwijających innowacyjne narzędzia wspierające marketing i rozwijające biznes. Rozmowy „Reklamiary” są platformą do dzielenia się doświadczeniami i trendami.

Jak dobierasz rozmówców, czy to są spotkania ze znanymi Ci osobami, czy spotykasz ich po raz pierwszy?

Jak wspomniałam, śledzę rynek na bieżąco i cały czas szukam tematów, które mogą być interesujące dla osób z branży, zarówno tych bardzo doświadczonych jak i wkraczających w świat marketingu i reklamy. Co istotne, z branżą jestem związana od prawie 30 lat…i w zasadzie przez całe moje życie zawodowe zajmuję się tzw. new biznesem/ business developmentem, więc znam masę ludzi.

Prowadząc firmę Shortlist Consulting współpracuję z wieloma klientami i agencjami, a organizując nasze inicjatywy takie jak CMO Awards czy CMO Summit oraz uczestnicząc w ważnych wydarzeniach branżowych, mam okazję spotykać wielu top managerów marketingu oraz przedstawicieli różnych firm związanych z marketingiem i komunikacją. Każde takie spotkanie to inspiracja do nowej rozmowy/wywiadu.

Śledzę media branżowe i social media, staram się łapać ciekawe wątki i zapraszać do „Reklamiary” osoby, które mogą podzielić się wartościową wiedzą i doświadczeniem. Często moi goście pojawiają się w studio z czyjejś rekomendacji albo sami odzywają się do mnie bezpośrednio, proponując rozmowę na ciekawy temat. Są to więc osoby, które już znam, ale też takie, z którymi spotykam się po raz pierwszy przy okazji nagrania.

Jaki obraz rynku wyłania się z Twoich rozmów, co się najbardziej zmieniło od czasów kiedy pracowałaś w agencji?

Zmieniło się w zasadzie wszystko, bo zmienił się świat, w którym żyjemy. Bardzo dobrze to widać, kiedy posłucha się wywiadów z gośćmi pierwszego sezonu „Reklamiary”. Zmieniło się podejście do pracy i do reklamy w ogóle. Zmienił się sposób pracy – przecież kiedyś nie było internetu, nie było komórek, było jeszcze niewiele reklam, więc wszystko było nowe i było jakby prościej, były tylko cztery rodzaje mediów: TV, radio, prasa i billboard. Wtedy tworzyliśmy rynek, tworzyliśmy gospodarkę wolnorynkową, to był wspaniały czas budowania. Uczyliśmy się wszyscy wszystkiego od zera. Tu, w Polsce nie było ekspertów od reklamy, bo w komunie reklama nie istniała. Stąd ekspaci, którzy przyjeżdżali np. ze Stanów czy z Londynu i pokazywali nam jak robić marketing i reklamę. W latach 90-tych praca w branży reklamowej była „sexy”. Zrobiło się sentymentalnie? Może dlatego tak bardzo chciałam zrobić „Reklamiarę”.

Nie chcę jednak powiedzieć” „Ech, kiedyś to było!”. Świat marketingu i reklamy jest fascynujący. Sama odeszłam z agencji 10 lat temu, ale jak wspomniałam, ciągle blisko współpracuję z agencjami. Prowadzę szkolenia z procesów przetargowych i budowania relacji z klientami, a przy wspieraniu klientów w przetargach moją odpowiedzialnością jest m.in. stały kontakt z agencjami i pomoc w ich ocenie. Mam zatem szeroką i bieżącą perspektywę.

Nie powiem nic odkrywczego – to jest rynek, który zmieniaj się i rozwija megaszybko. Być może to jedna z branż najbardziej agile, co zresztą bardzo dobrze było widać po wybuchu pandemii. Szybkość dostosowania się do nowej rzeczywistości, dostępność narzędzi do pracy zdalnej i szukanie nowych, efektywnych rozwiązań to domena branży kreatywnej, jaką niewątpliwie jest komunikacja marketingowa. Mam wrażenie, że świat przyspieszył i ciągle przyspiesza. A świat reklamowo-marketingowy we wzmożonym tempie. Agencje i klienci ciągle muszą się rozwijać i uczyć, dlatego tematów dla „Reklamiary” nie zabraknie ;-) Ale są też obszary, bardzo ważne w naszej branży, które się nie zmieniają, takie jak relacje i partnerstwo. Mam nadzieję, że tak pozostanie.

Jakie rozmowy, zdania, opinie, najbardziej utkwiły Ci w pamięci?

Każda rozmowa jest dla mnie super ciekawym i fajnym doświadczeniem. Od każdego z gości dowiaduję się inspirujących rzeczy.

Na pewno pierwszy sezon „Reklamiary” był wprost naładowany anegdotami, do których chętnie wracam i odtwarzam sobie stare odcinki. Bawi mnie niezmiennie opowieść, którą podzielił się Paweł Kastory o walizce z miliardami złotych, którą wiózł w bagażniku dużego fiata taty z Totalizatora Sportowego do TVP, albo wspomnienie media planów przygotowywanych w nocy przez Zosię Sanejko i jej męża na papierowych mapach miast przy pomocy kolorowych, naklejanych kropeczek. Paradoksalnie na czasie jest historia, którą przypomniał David Willams, jak to w 1995 zarabialiśmy w Saatchi&Saatchi w dolarach, aby „oszukać” galopującą inflację. Bawi Tomek Pawlikowski i jego historia o założeniu agencji z Krzysztofem Materną i Wojciechem Mannem w słynnym w owych czasach barze „Czarny kot” w hotelu Victoria. Interesująca jest też rozmowa z Pawłem Nizińskim, który przez 15 lat współtworzył branżę reklamową, a następnie skoncentrował się na popularyzacji idei sustainability w środowisku biznesowym, tak ważnej dziś z perspektywy marketingu i bizensu. Mogłabym tak godzinami, ale najlepiej obejrzeć i wysłuchać rozmów z moimi gośćmi.

Teraz każdy nowy odcinek i każda z osób, z którymi rozmawiam, to ogromna dawka wiedzy o współczesnym marketingu i komunikacji marketingowej, nowych trendach i narzędziach.

Rozmawiał: Tomasz Wygnański

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka nowego cyklu „Reklamiary” TUTAJ.

Marta Macke, założycielka i CEO Shortlist Consulting oraz twórczyni „Reklamiary”, ma prawie 30-letnie doświadczenie w branży komunikacji marketingowej i w business development/new business. W latach 1995-2012 pracowała w polskich i międzynarodowych strukturach agencji reklamowych, m.in. w client service i new business w Gruppie 66 (dzisiejsze Ogilvy&Mather), Saatchi&Saatchi oraz przez 15 lat w DDB Group, gdzie jako Business Development Director była odpowiedzialna za strategiczny rozwój spółek z grupy. W 2013 r. stworzyła Shortlist Consulting, pierwszą na rynku firmę skupiającą się na doradztwie przetargowym, wsparciu w rozwoju i wdrażaniu strategii business development oraz w budowaniu relacji klient-agencja.Od 2018 r. organizuje konferencje CMO Summit i CMO Summit CEE. Stworzyła konkurs CMOAwards, jest pomysłodawczynią i organizatorką cyklicznych konferencji Marketing Benchmarks Summit oraz spotkań CMO Breakfast i Procurement Caffee Talks, zarówno w formie tradycyjnej jak i on-line.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.