Europejski e-commerce urósł w 2022 r. o 6% - raport Ecommerce Europe i EuroCommerce

Pomimo turbulencji politycznych i gospodarczych w 2022 r. obroty europejskiego handlu elektronicznego B2C wzrosły do 899 mld euro z 849 mld euro w 2021 r. W br. wzrost może wynieść 8%.

Autorzy “European E-commerce Report 2023” podkreślają, że chociaż 6-procentowa stopa wzrostu w 2022 r. jest dwukrotnie niższa niż w 2021 r. (12%), oczekuje się, że sektor będzie nadal rósł w 2023 r., a tempo wzrostu może być wyższe niż rok wcześniej i sięgnąć 8%. Po szybkim wzroście liczby użytkowników internetu w Europie podczas pandemii Covid-19, wydaje się, że ustabilizowała się na poziomie 92% populacji (taki jest wynik za ub. r. i prognoza na br.). Odsetek internautów, którzy kupili towary lub usługi online ma wzrosnąć do 78% (+2%). W regionie Europy Środkowej obejmującym Polskę w br. prognozowany jest wzrost do 94%, natomiast odsetek e-konsumentów ma spaść z do 75% z 77% w 2022 r. Dla samej Polski poziom penetracji internetu ma wzrosnąć do 93% z 88% w ub. r., a odsetek e-konsumentów zmniejszyć się z 73% do 68%, odzwierciedlając powrót kupujących do tradycyjnego handlu po pandemicznym boomie na e-commerce.

Dla podkreślenia znaczącego wpływu inflacji na sektor e-commerce raport zawiera dane dotyczące wzrostu skorygowanego właśnie o ten czynnik. W 2021 r. wzrost handlu elektronicznego w Europie skorygowany o inflację wyniósł +9%, ale w 2022 r. spadł po raz pierwszy w historii (-2%). Jedynymi regionami, w których odnotowano spadku w ub. r., były Europa Wschodnia (+5%) i Południowa (+13%). W 2023 r. e-handel zaczął się odradzać wraz ze spadkiem inflacji, co skłoniło autorów do prognoz powrotu do wzrostu w br. (+2%).

Raport zawiera także analizy 37 krajowych rynków e-commerce na naszym kontynencie wraz z wypowiedziami przedstawicieli lokalnych organizacji branżowych. Sytuację na polskim rynku analizuje Patrycja Sass-Staniszewska, prezes zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej. Mówiąc o sytuacji w ostatnim okresie podkreśla m.in., że wzrost kosztów utrzymania skłania niektórych klientów e-sklepów w Polsce do kupowania częściej mniejszych ilości produktów, a innych do kupowania okazjonalnie, ale w hurtowych ilościach. Podsumowując rozwój polskiego rynku w ostatniej dekadzie, Sass-Staniszewska podkreśla, że wartość rynku e-commerce B2C wzrosła pięciokrotnie, a rynku e-commerce B2B – trzykrotnie. Również trzykrotnie wzrósł udział sprzedaży cyfrowej w całkowitej sprzedaży detalicznej.

Raport firmują dwie organizacje z siedzibą w Brukseli: Ecommerce Europe, która reprezentuje interesy sektora e-handlu wobec europejskich prawodawców oraz EuroCommerce reprezentująca sektory handlu detalicznego i hurtowego. Zebranie i opracowanie danych powierzono Centrum Analiz Rynkowych Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Amsterdamie.

Cały raport w bezpłatnej wersji “light” jest do pobrania tutaj.

Paweł Piasecki 1017 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.