Allegro reklamowo większe niż TVP?

Czołowy polski marketplace internetowy trzecim największym krajowym medium reklamowym? Tak, to możliwe już w tym roku.

Kadr ze spotu z kampanii Ogilvy dla Allegro prowadzonej pod hasłem \"Nasz największy sklep"
Kadr ze spotu z kampanii Ogilvy dla Allegro prowadzonej pod hasłem \"Nasz największy sklep"
Allegro, największa w kraju platforma handlu internetowego (14,3 mln kupujących), w pierwszej połowie br. miała ponad 370 mln zł przychodów reklamowych, o 40% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Jeśli w drugiej połowie roku utrzyma tę dynamikę, stanie się trzecim największym krajowym medium reklamowym – na koniec roku ma bowiem szansę przekroczyć 850 mln zł przychodów reklamowych. To oznaczałoby, że przegoni pod tym względem państwową Telewizję Polską – TVP (845 mln zł z reklam w ub.r.).

Telewizja Polsat, największy komercyjny nadawca telewizyjny kontrolowany przez grupę Zygmunta Solorza, zarobiła w ub.r. na reklamach blisko 1,3 mld zł, natomiast TVN, należący do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, zarobił reklamowo w ub.r. 1,28 mld zł.

Największymi reklamowo firmami w kraju są amerykańscy giganci internetowi: Google i Meta. Nie podają one swoich przychodów reklamowych w Polsce, ale w przypadku tego pierwszego szacuje się je na ok. 4 mld zł rocznie, zaś Mety (do której należą platformy społecznościowe Facebook i Instagram) – na ok. 3 mld zł rocznie.

Maciej Burlikowski 1745 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.