Zyta Rudzka laureatką Nagrody Literackiej Nike 2023

Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i "Gazety Wyborczej", trafiła do Grzegorza Piątka za książkę "Gdynia obiecana".

Tegoroczną zwyciężczynią Nagrody Literackiej Nike za powieść “Ten się śmieje, kto ma zęby” (wydana przez W.A.B) została Zyta Rudzka. "To portret kobiety, która pomimo trudności żyje na własnych zasadach. Bo właśnie portret interesuje mnie najbardziej, jedna linia życia, do której pasują moje miniatury, powieści rzeczki. (...) Nie przedstawiam świata z ładnych obrazków. Moja bohaterka nie ma problemu, jak zrobić ładne selfie z gałką muszkatołową na Instagramie. (...) Nie piszę powieści mieszczańskiej, w której bohaterowie prowadzą rozmówki salonowe w modnych, jak to się mówi, „dyskursach" czy w zdaniach kwiecistych, co się ładnie wiją. Oddałam głos osobie, która straciła pracę, boi się, że za chwilę będzie bezdomna. Ale nie chce współczucia, nie mizdrzy się do czytelnika, żeby ją polubił." - mówiła o książce autorka w rozmowie prowadzonej przez Michała Nogasia. Powieść ta zdobyła już w br. Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. Dwa lata temu tą nagrodą uhonorowano inną książkę Rudzkiej - „Tkanki miękkie” (W.A.B, 2020). Wcześniej była finalistką Nike i zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia za "Krótką wymianę ognia" (W.A.B., 2018)  Zwyciężczyni Nike 2023 otrzymała 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

– Nagradzając Zytę Rudzką za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” wyróżniamy istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności – mówiła w laudacji na cześć laureatki Inga Iwasiów, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.

Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Grzegorza Piątka za książkę “Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”, opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć z z czystą hipoteką: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast." Piątek, z wykształcenia architekt, jest dwukrotny laureatem Nagrody Literackiej m. st. Warszawy: za biografię prezydenta stolicy "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (W.A.B., 2016) oraz za "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" (WAB, 2020), która trafiła też na listę 20 książek 2020 roku tygodnika „Polityka”. W 2022 r. został laureatem Paszportu Polityki.

W gronie siedmiu książek-finalistek tegorocznej Nagrody Nike znalazły się 3 powieści, 2 reportaże, reportaż historyczny i tom poezji: Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (powieść), Wyd. Cyranka, Warszawa; Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec; Mateusz Górniak, „Trash story” (powieść), Wyd. Korporacja Ha!Art, Kraków  i Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939″ (reportaż historyczny), Wyd. W.A.B., Warszawa, Piotr Sommer,„Lata praktyki” (poezja), Wyd. WBPiCAK (Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury), Poznań i Ilona Wiśniewska, „Migot. Z krańca Grenlandii” (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec.

Organizatorami nagrody są „Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory. W 2022 r. jury przyznało Nike Jerzemu Jarniewiczowi za tom poezji „Mondo Cane”. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Stanisław Barańczak, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Olga Tokarczuk (dwukrotnie), Joanna Bator, Wiesław Myśliwski (dwukrotnie) i Andrzej Stasiuk.

Współpraca: Paweł Piasecki

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.