Reklamiara - po co komu DEI. Rozmowa z Katarzyną Gaweł

W najnowszym odcinku wideopodcastu "Reklamiara" - drugim, który prezentujemy w MMPOnline.pl - Marta Macke rozmawia z Katarzyną Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion (DEI) w grupie wydawniczej Ringier Axel Springer Polska.

Rozmówczyni Marty Macke, która od lat zajmuje się między innymi wyrównywaniem głosu kobiet i mężczyzn w mediach, odkodowuje skrót DEI i wartości jakie stoją za poszczególnymi literami, czyli D jak diversity - różnorodność, bo każdy jest inny, unikalny, E jak equity czyli równość, bo każdy członek zespołu powinien mieć równe szanse i zasoby dla osiągnięcia celów oraz I czyli inclusion, włączanie, tak aby każdy czuł się częścią zespołu.

Katarzyna Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion (DEI) w grupie wydawniczej Ringier Axel Springer Polska, pytana o rekomendacje dla firm wdrażających politykę DEI, sugeruje konieczność zdiagnozowanie potrzeb pracowników czyli włączenie całego zespołu w proces.

U nas w firmie przeprowadziliśmy ankietę z pracownikami, z której wynika, że najważniejsze są 4 wyzwania. Kwestia płci, wykluczenie cyfrowe, zwłaszcza w dobie sztucznej inteligencji, kwestia wieku, gdyż mamy tylko 8% pracowników z pokolenia Z, a ich głos jest również bardzo ważny i wreszcie kwestia zdrowia psychicznego i fizycznego i na tych czterech wymiarów się obecnie skupiamy. Ale te badania trzeba powtarzać i dostosowywać do zmieniającej się stacji. To co również bardzo ważne to to, aby zrobić z tych działań politykę różnorodności. Patrząc na 140 największych spółek giełdowych tylko 10% z nich taką politykę ma, a jest ona konieczna, by wytłumaczyć pracownikom po co firma to robi - mówi Katarzyna Gaweł.
Rozmówczyni Marty Macke podkreśla, że Polska jeszcze ciągle ma w kontekście DEI sporo do zrobienia. Zwraca ona np. uwagę, że w mediach tradycyjnych perspektywa kobiet jest reprezentowana tylko w 27%, a w nowoczesnych w 32%. "Według Gender Gap Report jeżeli tempo zmian będzie takie samo jak teraz to na świecie osiągniemy równość kobiet i mężczyzn za 131 lat. W Europie to jest 67 lat, Polska jest na 60 miejscu wśród 131 krajów, a w Unii Europejskiej na 24 miejscu z 36 krajów” - dodaje.
 
Ważną przesłanką z perspektywy biznesu jest według Gaweł fakt, że DEI się opłaca. „Różnorodne zespoły szybciej podejmują decyzję. Firmy, które mają politykę różnorodności mają wyższe przychody ze sprzedaży o 15%, wyższe przychody z innowacji. Studenci i studentki częściej wybierają firmy, które posiadają politykę DEI” - to tylko niektóre benefity biznesowe, które wylicza ekspertka.
 
W rozmowie bardzo silnie wybrzmiewał głos prokobiecy ponieważ - jak mówi Gaweł - kobiety są największą mniejszością i tylko kiedy osiągniemy równość płci, zadbamy o szacunek do obu płci łatwiej będzie przełożyć te działania na inne mniejszości, takie jak LGBT czy neuroróżnorodność. 
 
Neuroróżnorodność to również ważny wątek podjęty podczas rozmowy. "Według badań za 3 lata 60% młodych pracowników wchodzących na rynek pracy będzie miało zdiagnozowane ADHD. Istotne jest jak korzystać z tego zasobu, jakim jest inny sposób działania mózgu danej osoby” - mówi szefowa DEI Ringier Axel Springer Polska. Podkreśla, że również te społeczności muszą dostać od firm wsparcie. Dlatego warto śledzić raporty, dobre praktyki różnych firm czy kart różnorodności, które łatwo jest znaleźć w internecie.
 
Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z Katarzyną Gaweł (wideo poniżej), jak również poprzedniej z Pawłem Galą.
 
Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.