Podcast Roku: Outriders [raport Nadawcy 2023]

Nagradzamy grupę reporterską Outriders za łączenie nowoczesnej, atrakcyjnej dla odbiorcy formy przekazu z misją podejmowania ważnych tematów i szukania rozwiązań, zamiast samego epatowania ludzkimi dramatami.

W tegorocznym raporcie "Nadawcy 2023" zdecydowaliśmy się wyróżnić podcast Outriders jako przedstawiciela nurtu, który stale doceniamy i w miarę możliwości wspieramy – dziennikarstwa obywatelskiego, utrzymywanego w znacznej mierze przez odbiorców, zaangażowanego w ważne sprawy społeczne. Podcast jest częścią większego projektu obejmującego też m.in. jeden z największych newsletterów w Polsce, festiwal i powstający klub – miejsce spotkań. Za wszystkim stoi grupa reporterska założona przez Annę i Jakuba Górnickich (na zdjęciu). Podobnie jak nagradzane wcześniej Radio 357 i Radio Nowy Świat, Outriders zbiera fundusze na funkcjonowanie za pośrednictwem portalu crowdfundingowego Patronite.pl, ale dysponuje znacznie skromniejszymi środkami od tych stacji radiowych. Z pewnością przydałoby się więcej niż obecne 5,5 tys. zł miesięcznie – naszym zdaniem warto się dorzucić, zwłaszcza że pierwszy próg wsparcia to 5 zł.

A dlaczego warto? W tym miejscu mówimy tylko o podcaście, ale on sam powinien wystarczyć, by przekonać niezdecydowanych o jakości całego projektu. Podcast to najmłodsze dziecko Outriders – pierwszy odcinek ukazał się 27 lutego 2022 r., został nagrany w ogarniętej wojną Ukrainie. Dziś formuła jest już oczywiście znacznie szersza, to cotygodniowa audycja, w której prowadzący Anna i Jakub Górniccy rozmawiają z zaproszonymi gośćmi na temat współczesnego świata i stojących przed nim wyzwań. Co ważne, mają ambicję, by nie zatrzymywać się na sygnalizowaniu problemów, ale aktywnie poszukiwać rozwiązań – zastanawiać się, co działa, co może zadziałać i czego należy spróbować. Przybliżają gorące tematy z różnych zakątków świata, np. gdzie są Białorusini po trzech latach od masowych protestów albo dlaczego Kanada tak chętnie przyjmuje migrantów, a także kwestie o znaczeniu globalnym takie jak przyszłość kolei czy wpływ AI na naszą pracę.

– Pomysłem, który przyświecał przeobrażeniu naszego podcastu, było spojrzenie na świat z perspektywy rozwiązań i uświadomienie sobie, że one istnieją. Za dużo negatywnych treści czytamy codziennie, za dużo tekstów pozostawia czytelniczki i czytelników z wrażeniem, że jest źle i nic się nie da zrobić. My nie uciekamy od tematów związanych z wojną, konfliktami, zmianami klimatycznymi, problemami politycznymi i społecznymi, nierównościami, ale staramy się pokazać, że są ludzie, kraje czy organizacje, które reagują, myślą i wcielają w życie rozwiązania tych problemów – mówi Anna Górnicka, współzałożycielka i redaktorka naczelna Outriders.

Dwa odcinki podcastu: „Czas okupacji”, czyli rozmowy z mieszkańcami Ukrainy, którzy doświadczyli podczas rosyjskiej inwazji rzeczy trudno wyobrażalnych, oraz „Puszcza”, historia Adama, ornitologa z Puszczy Białowieskiej i jego syna Eddiego, chłopca z olbrzymią wrażliwością, były nominowane do Grand Press 2022, a ten drugi dostał też nagrodę specjalną na Festiwalu Słuchowisk. Za cały projekt Outriders Górniccy zostali w br. nagrodzeni Paszportem „Polityki” w kategorii kultura cyfrowa. Teraz mają też na koncie nagrodę naszej redakcji Podcast Roku.

Tu do pobrania pełny raport "Nadawcy 2023".

W 2022 r. nagrodziliśmy - jako Platformę Podcastową Roku - Onet Audio.

Paweł Piasecki 1016 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.