Reklamiara - Rozmowa z Anną Dzierzędzką o wzmocnieniu głosu marketerów

W najnowszym odcinku wideopodcastu "Reklamiara" Marta Macke rozmawia z Anną Dzierzędzką, connection and media planning director na Europę Centralną w PepsiCo oraz prezeską POR, czyli nowo powstałej Polskiej Organizacji Reklamodawców.

W rozmowie z Martą Macke Anna Dzierzędzka zwraca uwagę, że na świecie organizacja, która reprezentuje interesy i głos marketerów istnieje od bardzo wielu lat. Jest to World Federation of Advertisers. WFA zrzesza lokalne organizacje takie jak ISBA w Wielkiej Brytanii, Association of National Advertisers (ANA) w Stanach, które właśnie reprezentują lokalnych marketerów, dołączają World Federation of Advertisers i wspólnie mogą głos reklamodawców, marketerów integrować i komunikować do całego rynku. W Polsce, mimo tego, że nasz rynek reklamowy jest już dosyć dorosły, mimo tych 30 lat w sumie aktywnej działalności i tworzenia kampanii nie doczekaliśmy się do tej pory organizacji, która reprezentowałaby jednorodny, usankcjonowany głos reklamodawców i komunikowała do rynku. 

Polska Organizacja Reklamodawców (POR) powstała więc po to, żeby mieć harmonię na rynku i żeby każda część branży reklamowej miała szansę jasno wyrażać swój głos i wyrażać swoje potrzeby i interesy. Jak podkreśla Anna Dzierzędzka "energię do współtworzenia właśnie bardzo czuć w tej grupie osób, która się złączyła w POR". Potrzebę integracji środowiskowej wśród reklamodawców potwierdziła prowadząca program Marta Macke, która w ramach swojej firmy Shortlist Consulting organizuje liczne inicjatywy skierowane do top managerów marketingu, reklamodawców, takie jak cykliczne konferencje CMO Summit czy konkurs CMO Awards, w którym to marketerzy poprzez głosowanie wyróżniają ze swojego grona koleżanki/ kolegów marketerów, którzy wdrożyli, lub zainicjowali najlepsze projekty transformacyjne, wzmacniające rolę marketingu jako kontrybutora wzrostu biznesu.

Anna Dzierzędzka, która w Pepsico odpowiada za ponad 20 rynków zwróciła uwagę, że to właśnie w rękach marketerów mogłoby być promowanie roli marketingu wewnątrz i na zewnątrz organizacji oraz tłumaczenie jaka jest wartość, którą wnosi marketing. "Z jednej strony długoterminowa, to nie jest proste, bo ten nasz świat jest bardzo opanowany przez short-termizm.Po prostu tak naprawdę wszystko jest o tym, jakie wyniki przyniesiemy jutro. Marketing z jednej strony ma ogromny wpływ na wyniki jutro, ale też ma ogromny wpływ na to, co się będzie działo w dłuższej perspektywie. Budujemy marki, które mogą być ogromną wartością dla konsumentów, więc myślę, że tutaj jest praca domowa do zrobienia jeszcze  większa, związana z tym, żeby ten impact od marketingu do marek i do biznesu bardziej pokazywać. Trzeba pokazać, jaki jest zwrot z inwestycji krótkoterminowo, długoterminowo i bardziej wchodzić w dialog z decydentami biznesu” - podkreśla rozmówczyni Marty Macke.

Spytana o miejsce Polski na globalnej mapie biznesowej świata Anna Dzierzędzka potwierdza, że „Polska jako kraj, który ma świetnych specjalistów, jest superofertą dla świata do tworzenia właśnie takich działów, które taką ekspertyzę, eksperckość mają z jednej strony, a z drugiej strony są bardzo blisko do rynku europejskiego. Ja widzę więc atrakcyjność Polski jako kraju, które może właśnie takie center of excellence po prostu oferować”.

Zapraszamy do obejrzenia całego odcinka, a także poprzednich:

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.