Powstała globalna koalicja na rzecz wiarygodnych recenzji online

Organizację o nazwie Global Coalition for Trusted Reviews utworzyły firmy: Amazon, Booking.com, Expedia Group, Glassdoor, Tripadvisor i Trustpilot.

Recenzje na Amazonie. Fot. Shutterstock.com.
Recenzje na Amazonie. Fot. Shutterstock.com.
Celem Global Coalition for Trusted Reviews jest promowanie wiarygodnych recenzji konsumenckich, a zwalczanie fałszywych. Idea powołania organizacji pojawiła się na pierwszej w historii konferencji poświęconej fałszywym recenzjom, która odbyła się w październiku 2022 r. w San Francisco. Wydarzenie to zorganizował Tripadvisor, amerykański agregator opinii o przedsiębiorstwach turystycznych, jeden z członków nowej koalicji. Skupia ona głównie firmy z sektora internetowych biur podróży i systemów rezerwacyjnych, ale jej liderem jest największy światowy gracz e-commerce - Amazon. Ta właśnie firma będzie organizatorem drugiej konferencji poświęconej zagadnieniu fałszywych recenzji produktów w Internecie - członkowie koalicji spotkają się w Brukseli w dniach 5-6 grudnia br.

- Amazon stanowczo walczy z brokerami fałszywych recenzji, aby chronić klientów i partnerów handlowych, ale oszuści są problemem na skalę globalną, wpływającym na wiele sektorów gospodarki. Dzięki zacieśnionej współpracy i wymianie informacji między branżami, w tym informacji na temat taktyk oszustów i sposobu ich działania, możemy skuteczniej blokować nieuczciwe działania związane z recenzjami, powstrzymywać kolejnych oszustów przed nieuczciwymi praktykami i tym samym chronić więcej konsumentów - deklaruje Dharmesh Mehta, wiceprezes Amazona ds. budowania zaufania klientów i wsparcia partnerów handlowych.

Recenzje produktów i usług online mają wielkie znaczenie dla kupujących, a ich liczba idzie idzie w miliardy. Tylko na Booking.com jest obecnie prawie 300 milionów zweryfikowanych recenzji obiektów hotelowych oraz domów i mieszkań na wynajem napisanych przez użytkowników tej platformy rezerwacyjnej. Z raportu Powerreviews.com "The Ever-Growing Power of Reviews" opartego na badaniu ponad 8 tys. konsumentów w Stanach Zjednoczonych przeprowadzonym w kwietniu br. wynika, że 77% kupujących szuka stron internetowych z ocenami i recenzjami, 9 na 10 bierze pod uwagę recenzje przy podejmowaniu decyzji o zakupie, a 74% uważa oceny i recenzje za kluczowy sposób zdobywania wiedzy o produktach, których nigdy wcześniej nie kupowali.

Paweł Piasecki 1016 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.