Serial "Tajemnice polskich morderstw" numerem 1 na Netfliksie

Serial dokumentalny true crime, który został zrealizowany w ub. r. dla Viaplay, jest dostępny na Netfliksie od kilku dni i szybko stał się przebojem.

W związku z wycofywaniem się platformy Viaplay z Polski, szwedzka platforma streamingowa odsprzedaje swoje produkcje dotychczasowym rywalom. "Tajemnice polskich morderstw", serial dokumentalny true crime zrealizowany dla Viaplay przez Grupę ATM w ub. roku (premierę miał w grudniu), od kilku dni jest dostępny dla użytkowników Netfliksa. 6-odcinkowa produkcja szybko zyskała uznanie i w rankingu widzów wspięła się na pierwsze miejsce wśród seriali w Polsce.

Serial przedstawia najbardziej wstrząsające i często trudne do ogarnięcia rozumem sprawy kryminalne, które wydarzyły się w Polsce od początku XXI wieku. W pierwszym odcinku oglądamy rekonstrukcję morderstwa z 2014 r., które gdyby nie to, że zdarzyło się naprawdę, mogłoby zostać uznane za nieprawdopodobne: rodzice 18-letniego chłopca giną we własnym domu w Rakowiskach pod Białą Podlaską od ran kłutych zadawanych przez syna i jego przyjaciółkę, która wcześniej dała się poznać jako autorka mrocznych wierszy, a zbrodnię drobiazgowo zaplanowała i równie szczegółowo odtworzyła podczas śledztwa. Każdy z odcinków trwa ok. 48 minut, a tajemnice morderstw rozwikłują byli i czynni policjanci, prokuratorzy i dziennikarze. W serialu pojawiają się też inni eksperci, m.in. prawnik, autorytet w dziedzinie lingwistyki kryminalistycznej czy genetyk z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Wszystkie sprawy są opisywane rzeczowo, bez epatowania okrucieństwem, a widz dostaje sporą porcję wiedzy nie tylko o samych zbrodniach, ale też o pracy śledczych i całego aparatu sprawiedliwości.

Za reżyserię i scenariusz serialu "Tajemnice polskich morderstw" odpowiadają Tomasz Bardorsch (odcinki 1-2 i 5) i urodzony w Pradze, ale wykształcony na łódzkiej PWSFTviT Matej Bobrik (odcinki 3-4 i 6). Zdjęcia są autorstwa Michała Stajniaka, producentką kreatywną była Dorota Danielak, a producentkami wykonawczymi Barbara Wiśniewska-Grzesiak (Viaplay) i Katarzyna Burzawa (ATM Grupa).

Paweł Piasecki 1016 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.